Každé siedme dieťa v EÚ je obézne
Viac ako polovica dospelých ľudí žijúcich v krajinách EÚ trpí nadváhou alebo obezitou.
Vyplynulo to z decembrovej správy Health at a Glance Europe Európskej komisie a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. S obezitou a nadváhou súvisia rôzne choroby ako napríklad zvýšený krvný tlak. Počet obéznych ľudí sa za posledných dvadsať rokov vo väčšine štátov EÚ viac ako zdvojnásobil. Najhoršie je na tom Veľká Británia, kde trpí obezitou až štvrtina populácie, za ňou nasledujú Írsko a Malta. Na Slovensku sa toto číslo vyšplhalo na 16,9 percenta.
Európska komisia a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj si myslia, že situáciu by mohlo zlepšiť vedenie detí k osvojeniu si zdravých návykov. V súčasnosti trpí nadváhou alebo obezitou každé siedme dieťa v únii. Situácia však môže byť ešte horšia, len každé piate dieťa v EÚ totiž pravidelne cvičí. Cvičiť prestávajú vo veku od 11 do 15 rokov. Ľudia s nadváhou pritom trpia rôznymi zdravotnými problémami vrátane srdcových ochorení, cukrovky, niektorých foriem rakoviny alebo astmy.
Pozor na krvný tlak
Vysoký krvný tlak je zdravotný problém, ktorý trápi mnohých ľudí. A to najmä tých, ktorých telesná hmotnosť nie je ideálna. Správnou liečbou, dodržiavaním zdravého životného štýlu ho možno udržať pod kontrolou. Prieskumy ukazujú, že na úpravu krvného tlaku má pozitívny vplyv cvičenie a úprava hmotnosti.
V odbornej literatúre sa uvádza, že už mierny úbytok na váhe, a to o 5 percent z pôvodnej hmotnosti, má významný podiel na poklese krvného tlaku. Ďalej je známe, že úbytok telesnej hmotnosti už o 4,5 kg vedie k zníženiu krvného tlaku. Pri strate do 10 kg klesá systolický tlak napríklad v priemere o 6,3 mmHg a diastolický tlak o 3,1 mmHg.
"Správnou životosprávou klienta s hypertenziou je možné dosiahnuť kontrolu krvného tlaku, znížiť individuálne rizikové faktory, predísť ďalšiemu vývoju hypertenzie, oddialiť medikamentóznu liečbu, znížiť výdavky na liečbu samotnej choroby a jej prípadných následkov a znížiť úmrtia na srdcovocievne choroby," hovorí Katarína Skybová, riaditeľka Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy Kompliment.
Klesajúce čísla
Spomínaný inštitút uskutočnil výskum, cieľom ktorého bolo zistiť, ako sa zmenia hodnoty tlaku u ľudí s hypertenziou I. stupňa a s hypertenziou II. stupňa po znížení hmotnosti. Výskumnú skupinu tvorili ženy s nadváhou a obezitou, u ktorých bola nameraná hodnota systolického krvného tlaku 140 mmHg a vyššie. Najvyšší počiatočný tlak bol 170 mmHg, najnižší tlak bol 140 mmHg. Najvyšší počiatočný dTK bol 110 mmHg, najnižší sTK bol 90 mmHg. Priemerný vek žien bol 49,7 roka. Ich nadváha bola spôsobená nevhodným životným štýlom, zvýšeným príjmom energie a chýbajúcou pohybovou aktivitou. Všetky liečil lekár, niektoré z nich mali aj iné ochorenia - zvýšenú hladinu cholesterolu a krvných tukov, zníženú činnosť štítnej žľazy, kontaktnú alergiu alebo ochorenia pohybového aparátu.
V priebehu redukčného programu, ktorý trval desať týždňov, ženy schudli priemerne o 9,2 kg. Úbytok hmotnosti sa aj významne odrazil na poklese krvného tlaku. Priemerný pokles systolického tlaku bol 18 mmHg, pokles diastolického tlaku bol 10,5 mmHg. 69,8 percenta respondentiek, pôvodne zaradených do kategórie I. stupeň hypertenzie, bolo preradených do kategórie optimálna, normálna alebo vyššia normálna hodnota tlaku. Jedno percento žien pôvodne zaradených do kategórie II. stupeň hypertenzie, bolo preradených do kategórie I. stupeň hypertenzie a dokonca až 42,9 percenta respondentiek do kategórie normálna alebo vyššia normálna hodnota.
Pri strate kíl a udržiavaní postavy hrá významnú úlohu cvičenie. Pohybom sa dosiahne nielen zväčšený výdaj energie, ale aj vyformovanie pevných kriviek. Je teda jednoznačné, že najlepšie výsledky chudnutia dosiahnete v redukčných programoch, ktoré v správnom pomere kombinujú účinok diéty a pohybu. Aké sú teda zákonitosti ideálnej redukcie?
Cvičenie pomáha
Cielené cvičenie pomáha úspešne skorigovať problematické telesné partie, zhodiť kilogramy a spevniť telo. Cvičenie má povzbudzujúci vplyv na vyplavovanie hormónov a rozklad tuku. Počas fyzickej záťaže sa zvyšuje požiadavka tela na energiu a zlepšuje sa spracovanie tukov. Zvýšená spotreba energie pretrváva takmer hodinu po cvičení.
"Pre chudnutie je najvhodnejšie aeróbne cvičenie. Pri takomto cvičení sa ako zdroj energie prednostne využívajú mastné kyseliny, čím sa podporuje chudnutie. Ak sa počas cvičenia zadýchate, zapotíte, váš tep sa oproti pokojovej hodnote zvýši o 30 až 40 tepov a po skončení cvičenia cítite príjemnú únavu, tak ste s najväčšou pravdepodobnosťou cvičili v aeróbnej - redukčnej zóne správne," hovorí Katarína Skybová.
Od intenzity záťaže a dĺžky cvičenia závisí, aká je spotreba a vzájomný pomer spotrebovaných tukov a cukrov. Pri chudnutí je optimálne cvičiť v redukčnej zóne aspoň 30 minút. Pre ľudí s nadváhou a obezitou, vzhľadom na ich hmotnosť a nízku telesnú zdatnosť, je najlepšie individuálne cvičenie v ľahu na podložke, ktoré nezaťažuje nosný a pohybový aparát. Potrebné je cvičiť vždy, a to aj vtedy, keď vysoká telesná hmotnosť cvičenca pri pohybe obmedzuje a neumožní mu realizovať pohyb v celom rozsahu. Vždy je dobré cvičiť pod odborným vedením skúseného trénera.
Text: Zuzana Hlavačková pre Magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK