Presunúť na hlavný obsah

Novým hitom v USA je bezlepková diéta. Ale prečo?

Zdravie a relax

Gwyneth Paltrowová sa rozplýva nad bezlepkovou diétou. Svadobná torta Chelsey Clintonovej bola tiež upečená bez lepku. Tomuto všadeprítomnému proteínu sa vyhýba aj mládenec, ktorý propaguje výrobky Old Spice.

Dnes je všetko, čo je označené ako bezlepkové, rovnakým hitom, ako bolo pred desiatimi rokmi znižovanie príjmu uhľohydrátov. Je to diéta, ktorá práve frčí. Diskutuje sa o nej v televíznych programoch, propagujú ju vychudnuté herečky a preberajú ju masy ľudí. V regáloch obchodov sa vŕšia také výrobky ako bezlepkové cestoviny, sušienky, cereálne výrobky aj pivo. Američania zo svojej stravy s nadšením odbúravajú zložku potravín, ktorú pred niekoľkými rokmi väčšina ani nevedela pomenovať. Ale prečo?

Na rozdiel od iných stravovacích strašiakov, ako sú napríklad tuky, konzumácia lepku v podstate škodlivá nie je. Len malé percento ľudí tento proteín nestrávi. Vyskytuje sa prirodzene v pšenici, jačmeni a žite.

Na lepok je mnoho ľudí alergických, najmä tí, ktorí trpia celiakiou. Lenže celiakov s imunitnou reakciou na potraviny obsahujúce lepok je v americkej populácii menej ako jedno percento. Podľa doktora Alessia Fasana, riaditeľa Strediska pre výskum celiakie na Marylandskej univerzite, má určitý druh citlivosti na lepok sedem až osem percent Američanov. Ako uvádza marketingová firma NPD Group, štvrtina dospelých v USA sa v súčasnosti usiluje znížiť alebo úplne vylúčiť príjem lepku v potrave.

To znamená, že väčšina ľudí, ktorí konzumujú bezlepkové potraviny, to robiť nemusí, ale chce. Jednou z nich je aj 33-ročná producentka Akiia Jamesová, ktorá bola zdravá a fit aj predtým, ako sa rozhodla pred niekoľkými mesiacmi vylúčiť zo svojho jedálneho lístka lepok a mliečne výrobky. "Hlavné je, že sa po jedle cítite lepšie, necítite ťažobu," vysvetľuje Jamesová. "Chcem povedať, že teraz si už nepripadám taká preplnená a jem rovnaké množstvá. Hlavnú úlohu zohrávajú ingrediencie."

Podobné tvrdenia sú o to častejšie, o čo ťažšie je preukázať ich platnosť. To však nijako nespomalilo nárast priemyslu bezlepkových výrobkov. Od roku 2005 sa v USA ich predaj viac ako zdvojnásobil na súčasný objem presahujúci 1,5 miliardy dolárov. A ďalší nárast sa očakáva ešte najmenej do roku 2012.

Odbúrať lepok zo stravy môže byť naozaj ťažké. Je základným prvkom v tradičných chleboch a cestovinách (práve on je bielkovinou, ktorá im dodáva ich štruktúru), ale často sa používa aj ako zahusťovadlo v množstve produktov - od kečupu až po zmrzlinu. A tým, že sa človek vyvaruje lepku, ešte nezačne chudnúť.

Tomuto prechodnému poblázneniu, zdá sa, čiastočne napomáhajú aj celebrity. Paltrowová o tom rozpráva na svojich webových stránkach, Clintonová rozbehla on-line diskusiu tento rok v lete, keď na svoju svadbu dala upiecť bezlepkovú tortu, a svalovec z reklamy Old Spice v talkshow Jaye Lena povedal, že lepok je jednou z vecí, ktoré vylúčil zo svojej stravy.

A potom sú tu tvrdenia, že prechod na bezlepkový režim dodá človeku viac energie. "Cítim sa lepšie, keď to nejem. Keď idem s priateľmi do reštaurácie a dám si tanier cestovín a pivo, na druhý deň to budem cítim. Kto by chcel na druhý deň cítiť tú záťaž," hovorí Silvana Nardoneová, bývalá šéfredaktorka magazínu Every Day with Rachael Ray.

Prečo ľudia tvrdia, že po bezlepkovej diéte sa cítia lepšie, nie je úplne jasné a príčiny môžu byť nepriame. Ako hovorí Dee Sandquistová, hovorkyňa americkej dietetickej asociácie, tí, ktorí eliminujú zo stravy lepkové potraviny, začínajú viac konzumovať poľnohospodárske produkty a tým vlastne začínajú jesť zdravšie. Odborníci však zároveň varujú, že len preto, že je nejaký výrobok označený ako bezlepkový, ešte neznamená, že je tiež nízkokalorický. Niektoré potraviny vyrobené ako bezlepkové môžu byť na nezdravej strane rebríčka svojím obsahom kalórií alebo soli. "Je tam úplne rovnaké množstvo kalórií, aj viac, ako v potravinách s lepkom," dodáva Sandquistová. "Takže závisí len od výberu toho, čo zjete."

Text: ČTK
Foto: SHUTTERSTOCK