Gél pomôže ženám brániť sa pred nákazou HIV
Nový gél s obsahom lieku na predpis môže výrazne znížiť riziko prenosu infekcie vírusu HIV na ženy.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila vaginálny gél za "prelomový" v boji proti šíreniu HIV a ochorenia AIDS. Pomôcť by mal najmä ženám, ktorých partneri odmietajú použiť kondóm. Vďaka gélu totiž riziko prenosu infekcie klesá až o 39 percent.
Účinnou látkou nového gélu je tenofovir. Juhoafrickí vedci výsledky výskumu predstavili na tohtotýždňovej konferencii venovanej boju proti HIV, ktorá sa koná vo Viedni. "Od šťastia sme takmer začali tancovať," uviedol Salim Abdool Karim, jeden z výskumníkov z University of KwaZulu-Natal v Durbane. Gél okrem prenosu HIV znižuje o 51 percent aj riziko nákazy genitálnym herpesom, čo bolo podľa slov vedcov dosť prekvapujúce zistenie.
Odborníci testovali gél na 889 dobrovoľníčkach z pobrežného mesta Durban, ako aj okolitých dedín. Ukázalo sa, že väčšina z nich vedela gél aplikovať správne, čo pri použití kondómov nie je vždy pravidlom. Podľa Karima je to dôležitá súčasť projektu, od ktorého si najmä v afrických krajinách sľubujú výrazné spomalenie šírenia nákazy HIV. Celý výskum bol financovaný juhoafrickou vládou, farmaceutická spoločnosť Gilead bezplatne prispela účinnou látkou tenofovir, no inak nebola do projektu finančne zapojená.
Odborníci upozornili, že vzorka zhruba deväťsto žien nemusí byť dostatočne veľká a gél treba vyskúšať na väčšej skupine dobrovoľníkov. Generálna riaditeľka WHO Margaret Chanová označila výsledky výskumu za "veľmi povzbudzujúce".
"Dúfam, že ďalšie testy potvrdia účinnosť gélu. Keď sa potvrdí, že je bezpečný a účinný, WHO začne rokovania s jednotlivými krajinami, aby sa zabezpečila čo najrýchlejšia distribúcia tohto lieku," uviedla Chanová. Riaditeľka organizácie UNAIDS Michel Sidibeová, ktorá je takisto prítomná na konferencii, sa pridala slovami, že "nový liek môže priniesť revolúciu do prevencie proti HIV a prelomiť trajektóriu epidémie AIDS".
Vedci sa podobný mikrobicidný gél usilovali vyvinúť už roky, pretože umožňuje ženám, aby sa proti nákaze bránili samy. Doterajšie výsledky pátrania po funkčnom a bezpečnom géle však boli sklamaním. V Afrike pritom žije 33 miliónov ľudí nakazených HIV, pričom veľkú časť z nich tvoria mladé ženy infikované vírusom staršími mužmi.
Výskum s označením Caprisia bol klasickým klinickým testom. Polovici žien vedci dali účinný gél s tenofovirom a druhej polovici neúčinné gélové placebo. Po roku sa ukázalo, že ženy, ktoré používali účinný gél, boli vystavené o 39 percent nižšiemu riziku nákazy. Karim uviedol, že zatiaľ nevie povedať, koľko bude stáť jedna dávka gélu, no tuba a gél použité pri výskume "stáli zopár centov".
Text: -mq- Reuters
Foto: SHUTTERSTOCK