Presunúť na hlavný obsah

Miera empatie závisí aj od farby pokožky

Zdravie a relax

Ako sa beloch dokáže vžiť do pocitov človeka s inou farbou pleti?

Napríklad ľudia svetlej pleti sa ľahšie vžívajú do situácie, ktorú prežíva iný beloch, než do situácie človeka s tmavou farbou pokožky. Podľa spravodajskej televízie CNN o tom v časopise Current Biology informujú talianski vedci.

 
"Keď sa človek pozrie alebo si predstaví niekoho, komu spadol na nohu ťažký predmet, jeho nervový systém reaguje podobne, ako keby bol on sám zranený," píše sa v časopise. Vedci momentálne tvrdia, že mieru empatie s bolesťou iného človeka ovplyvňuje aj rasa.
 
Talianski vedci testovali Talianov a osoby afrického pôvodu. Premietli im klip, v ktorom figuranti predstierali pichanie ihiel do rúk ľudí s bielou a tmavou farbou pokožky. Vedci následne merali aktivitu nervového systému na rovnakých miestach testovaných ľudí.

"Belosi viac reagovali na bolesť ľudí so svetlou pokožkou, černosi na bolesť figurantov s tmavou kožou," povedal profesor Alessio Avenanti u univerzity v Bologni.
Ľudia museli reagovať aj na klipy, na ktorých ihlami prepichovali modely rúk zafarbených na červeno. Belosi a černosi na túto neprirodzenú farbu reagovali viac empaticky ako na človeka s inou farbou pokožky, než bola ich vlastná.

Podľa vedcov to vypovedá o tom, že nedostatok empatie v predchádzajúcich prípadoch súvisel s farbou pokožky, nie s odlišným vzhľadom.

Text: ČTK
Foto: Shutterstock