Presunúť na hlavný obsah

Urobte si poriadok v kuchyni - poradíme vám, ako na to

Recepty

Udržiavať si kuchyňu v dokonalej čistote - to je túžba hádam každej gazdinky. A s blížiacou sa jarou prichádzajú aj myšlienky na veľké jarné upratovanie.

Tiež sa naň pripravujete? Tak potom si prečítajte nasledujúce tipy, ako ho zvládnuť bez problémov a na jednotku s hviezdičkou.

1. Kúpili ste si dávkovač na cesto minulý rok a ešte ste ho nikdy nepoužili? Podobné platí aj pri odkôstkovovači jabĺk? Pokiaľ niečo leží vo vašich poličkách bez dotknutia taký dlhý čas, mali by ste zvážiť zmysel týchto kúskov vo vašej kuchyni. Nemusíte ich vyhadzovať do kontajnera, skúste ich podarovať niekoľmu v rodine či medzi priateľkami, komu by podobná vec mohla pomôcť a bola pre neho využiteľná. Uvoľnite si v kuchyni miesto zredukovaním nepotrebných a nevyužívaných vecí. Pokiaľ máte problém zbaviť sa niektorých kúskov s odôvodnením, že raz sa môžu hodiť, vyriešte to aspoň tak, že ich uzavriete do plastového vreca, označíte a uložíte na dno skrine alebo do pivnice.

2. Pokiaľ máte v kuchyni veci, ktoré používate len z času na čas, mali by ste ich logicky upratať. Na dosah nech sú riady, ktoré slúžia na každodenné použitie, mixér na cesto, ktorý používate dvakrát ročne, treba uložiť do skladnej skrine.

3. Podobná rada sa však netýka len kuchynských nástrojov a spotrebičov, ale tiež potravín a drobného riadu, ktorý zväčša má gazdiná umiestnené na kuchynskej doske či v jej blízkom okolí. Drevený blok na odkladanie nožov si nechajte po ruke, rovnako závesné varešky, naberačky či sitá. Prístroj, na ktorom pripravujete wafle alebo šľahač odložte do skrinky.

4. Vykývané rúčky na nožoch, rozstrapkané šnúry na elektrických spotrebičoch alebo pokazené prístroje - nielenže zaberajú miesto, ale sú aj potenciálnym zdrojom nebezpečenstva a zranenia. Pokiaľ je možné opraviť ich, urobte tak čo najskôr. Pokiaľ nie, vyhoďte ich. Pokiaľ máte k dispozícii lepší riad, ktorý by mohol nahradiť už obitý hrniec, nedoliehajúcu pokrievku alebo  panvicu bez držiaka, nahraďte ich a staré kúsky vyhoďte.

5. Pokiaľ neusporadúvate pravidelne večierky pre partiu kamarátov a nevyvárate pre desať osôb, je zbytočné, aby ste využívali v kuchyni veľký riad. Zaobstarajte si menšie nádoby, do ktorých sa zmestí množstvo na porcie pre dvoch či troch ľudí. Nielenže to oceníte pri skladovaní, ale zároveň aj pri správnejšom a striedmejšom stravovaní. S veľkými hrncami, ktoré ste dostali napríklad ako dar od starej mamy na svadbe, zabaľte a odložte do pivnice alebo komory.

6. Nekupujte si veci, ktoré nutne nepotrebujete. Len preto, že sú vo výhodnej cene, neznamená to, že by mali byť súčasťou vášho kuchynského raja. Tiež si dobre premyslite, či si kúpite riad alebo spotrebiče vo výraznej zľave. Pokiaľ sú totiž zlacnené enormne, môže byť za tým prozaický dôvod - nefungujú správne alebo na sto percent. A také súčasti kuchyne naozaj nepotrebujete.

7. Keď sa už rozhodnete upratať a pretriediť veci v kuchyni, jedným razom aj poupratujte. Dostanete sa tak aj do kútov, ktoré vašej pozornosti možno unikali mesiace. Poutierajte miesta pod spotrebičmi, riad a prístroje utrite jemnou handrou so saponátom.

Text: lp, pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK