Presunúť na hlavný obsah

Kedy najčastejšie priberáme?

Zdravie a relax

Muži i ženy majú odlišné rizikové obdobia, keď sa na nich zvyknú lepiť nadbytočné kilogramy.

Zatiaľ čo u žien je nárast hmotnosti často spojený s hormonálnymi zmenami v tele, muži priberajú v období po svadbe, keď spohodlnejú, prestanú športovať, zo stresu v práci a podobne. Obezite je najlepšie predísť a naštartovať sa ešte v čase, kým je váhový prírastok relatívne malý.


"Keď hovoríme o tom, ako ľahko prichádzame k nadváhe, mnohí pacienti sa s obľubou vyhovárajú na genetiku. Áno, je pravda, že na niekoho sa kilogramy lepia, zatiaľ čo zopár šťastlivcov má metabolizmus, vďaka ktorému spália všetko, čo zjedia. Dedičný vplyv však neznamená, že je človeku súdené, aby bol tučný. Musí si však dávať na každý prípadný nárast hmotnosti zvýšený pozor.

Schudnite skôr, ako sa kilogramy "zastabilizujú"
Najlepšie je nadbytočné kilogramy zhodiť krátko po tom, čo ich človek priberie. Navyše lepšie sa zhadzuje 5 kíl ako dvadsať. V istom štádiu obezity sa totiž človek už akoby "zastabilizuje" a jeho metabolizmus, látková premena, sa spomalí. Podľa kardiológa doc. MUDr. Gabriela Kamenského, CSc., z Bratislavy je veľmi podstatné najmä to, v akom veku obezita vznikne. 70-ročný človek s nadváhou v ambulancii nie je až takou tragédiou. Zápasiť s kilogramami je však potrebné najmä u mladých ľudí. Trojnásobné zvýšenie rizika predčasného úmrtia znamená najmä viac ako 10 kg v porovnaní s hmotnosťou, ktorú mal človek ako 18-ročný. Ak nárast znamená od osemnástky viac ako 20 kíl, riziko vzniku ischemickej choroby srdca, čiže nedokrvenia srdcového svalu, si treba vynásobiť siedmimi.

V živote každého človeka sú isté rizikové obdobia, keď má pravdepodobnejší sklon priberať. Inak a inde priberajú muži i ženy. Ženy majú v porovnaní s mužmi z hľadiska priberania výhody i nevýhody. Výhoda spočíva v tom, že podkožný tuk sa im najmä v mladosti prevažne zvykne hromadiť na bokoch, zadku a stehnách, čím vzniká tzv. hrušková obezita, ktorá z hľadiska napr. rozvoja srdcovo-cievnych chorôb či cukrovky nie je až taká nebezpečná ako brušná obezita, obezita v tvare jablka, keď sa tuk ukladá v podkoží brušnej steny. Ženy však majú už v mladom veku "rizikové obdobia priberania". Tým prvým je tehotnosť a obdobie dojčenia. Ak budúca mamička priberie viac ako 12 kg, väčšinou to býva na vrub ukladania telesného tuku. Popôrodné obdobie sa považuje za rizikové preto, že mnohé ženy trpia nedostatkom pohybu, zároveň sú však ešte z čias tehotnosti "rozjedené". Nemožno však vylúčiť ani vplyv hormonálnych zmien. Muži sú tohto rizika ušetrení.

Muži priberú, keď sa oženia
Aj obdobie prechodu je z hľadiska rozrastania sa hmotnosti typickým rizikovým obdobím práve v prípade žien. S poklesom hladín ženských pohlavných hormónov, najmä estrogénu, navyše dochádza aj k zmenám v miestach ukladania tuku - aj ženám sa začína robiť "pneumatika okolo pása", čo je typické pre nebezpečnú mužskú obezitu v tvare jablka. Podobná situácia s priberaním nastáva aj v prípadoch, keď je žene potrebné zo zdravotných dôvodov odstrániť maternicu a vaječníky. Dostatok pohybu v období prechodu je nielen prevenciou priberania, ale aj rednutia kostí, aterosklerózy a pomáha aj vyrovnať sa s nepríjemnými príznakmi tohto náročného obdobia - podráždenosti, depresií, návalov horúčavy, poruchám spánku. Metabolizmus sa každý rok o čosi spomaľuje, takže telo spotrebuje menej kalórií. Treba sa naučiť jesť menej, inak pôjdu kilá nahor.

Muži nemajú svoje typické rizikové "priberacie obdobia" z hľadiska zmien hormonálnych hladín. Priberú, keď prestanú pravidelne športovať, čo v mladosti, povedzme, robili. V minulosti zvykli pribrať po návrate z vojenčiny. Oženia sa, spohodlnejú, manželka dobre vyvára. Častejšie priberajú z alkoholu, ktorý je veľmi energeticky výdatný, preto, že jedia viac mastných jedál a údenín. K nárastu hmotnosti takisto dochádza po zanechaní fajčenia, lenže dnes už takmer rovnako fajčia muži i ženy. Rozlúčiť sa s cigaretami sa rozhodne odporúča, u závislých fajčiarov však treba počítať s nárastom hmotnosti, pretože sa zníži ich bazálna látková premena. Odvykanie od fajčenia je teda rizikovým obdobím pre priberanie u oboch pohlaví, keď sa treba začať hýbať a vyvážene stravovať, hoci diéty sa v čase odvykania neodporúčajú. Abstinujúci fajčiar má aj bez nich dosť čo robiť, aby zvládol stresové situácie bez cigarety. Začať v tomto období športovať je však veľmi vhodné ako náhrada nezdravej závislosti, na odbúranie podráždenosti a iných abstinenčných príznakov a prevencia priberania.

Rozhýbať sa v zárodku obezity
Muži i ženy rôzne priberajú a rôzne aj chudnú. Ak sa chlap rozhodne "niečo so sebou robiť", má na to skôr zdravotný dôvod, nie estetický. Hoci sa to nedá zovšeobecniť, jeho prístup je obyčajne racionálnejší a vyhýba sa nerozumným diétam typu "štíhlejšia za tri dni" zo ženských časopisov. Zatiaľ čo ženy radšej držia práve diéty, muži skôr športujú a v tomto smere veľa stavia práve na fyzickú aktivitu. Obyčajne nemajú za sebou toľko pokusov zhadzovať nadbytočné kilá ako ženy, nebojujú toľko s jo-jo efektom. Nevýhoda "ustavične chudnúcich žien" spočíva aj v tom, že za sebou majú často množstvo neúspešne vyskúšaných diét, prostredníctvom ktorých si spomalili spaľovanie energie v tele. Pre chudnutie však majú vysokú motiváciu a obyčajne vedia omnoho viac o zdravom stravovaní.

"Rozumne schudnúť a udržať si zmenenú hmotnosť po celý život nie je jednoduché," dodáva MUDr. Peter Minárik, obezitológ a gastroenterológ z Centra zdravia a výživy Onlife. "Dosiahnuť to vyžaduje isté úsilie a vôľové vlastnosti. Všetci porušujeme racionálny režim, dôležité je robiť to však len do istej miery. Človek, ktorý má sklony priberať, sa musí po celý život kontrolovať. Raz mi niekto vyčítal, že používam termín kontrola, kto sa vraj chce dnes kontrolovať? Lenže o tom to, bohužiaľ, je. Aj na jednom kongrese nám prednášali, že podľa zistení zo Spojených štátov sa z hľadiska udržania hmotnosti všetci dlhodobo úspešní ľudia kontrolujú, vážia sa, nezabúdajú raňajkovať, pravidelne cvičia. Cesta od obezity k štíhlosti znamená dlhý proces manažmentu svojej hmotnosti." Preto je najlepšie vôbec sa do štádia obezity neprepracovať, ale "rozhýbať sa" ešte v jej zárodku!

Zimné pohybové aktivity

Aktivita - Telesná hmotnosť a kJ spálené za 60 minút
Aktivita 50 kg 60 kg 70 kg 80 kg 90 kg
Šmýkanie sa na ľade 932 1 109 1 235 1 411 1 562
Stavanie snehuliaka 1 134 1 361 1 588 1 814 2 041
Chôdza v snehu 1 285 1 487 1 739 1 991 2 243
Korčuľovanie 1 386 1 487 1 613 1 814 2 016
Odhŕňanie snehu 1 840 2 192 2 596 2 923 3 276
Bežkovanie 1 840 2 192 2 596 2 923 3 276

Text: Bianka Stuppacherová pre magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK