Presunúť na hlavný obsah

Chce i ten váš otvorený vzťah?

Sex a vzťahy

Mať stálu partnerku a popri tom i nejakú "bokovku" (samozrejme, tolerovanú) je snom nejedného muža. Našťastie, od sna k realite je ešte dlhá cesta.

Nedávno som počula jeden zaujímavý príbeh. Mladá žena, nazvime ju napríklad Zuzana, vysvetľovala svojej kamarátke, že jej drahý chce mať s ňou otvorený vzťah. Nuž, kto by taký nechcel! Problém však bol v definícii pojmu otvorený vzťah. Kým väčšina z nás si pod ním predstaví partnerstvo, v ktorom si obaja vedia otvorene porozprávať o problémoch, je tu i malá (naozaj malá?) časť populácie, ktorý si otvorený vzťah predstavuje inak.

A toto bol prípad i onej mladej dievčiny. Jej partner totiž chcel mať vzťah nielen s ňou. Vysvetľoval to tým, že ich vzťah je postavený na oveľa väčšej dôvere ako iné páry, a tak by si mali dodať oveľa viac priestoru i na iné intímne vzťahy. U Zuzany zamilovanosť, ružové okuliare či nejaký doping, spôsobili, že túto jeho teóriu prijala ako niečo úžasné, dokonalé a vzťah obohacujúce. A tak to vysvetľovala i svojej kamarátke. Tá najskôr neveriacky krútila hlavou, až nakoniec jej správanie okomentovala "Šibe ti?! Ty chceš chlapa, čo spáva s tebou i s niekým iným?".

Nevedno, ako sa Zuzana neskôr rozhodla. Spýtali sme sa však žien, ktoré žijú v trvalom zväzku, čo ony na to, ak by ich partner chcel niečo podobné.

Denisa (37)
Žiť v otvorenom vzťahu, považujem za omnoho vyšší level, ktorí manželia či partneri môžu dosiahnuť. Práve tam sa ukáže, že akceptujú potreby a prežívanie toho druhého natoľko, že si vzájomne poskytnú priestor na intímny vzťah aj s iným človekom. Samozrejme, že toto všetko je možné len vo vzťahoch, kde vládne absolútna otvorenosť, úcta a rešpekt voči tomu druhému.

Renáta (30)
Myslím si, že tento spôsob žitia je výstrelkom pre "vyvolených", rovnako ako swingers párty či iné šialenosti. Napriek tomu som človek s obrovským rešpektom, a ak niečo vyhovuje obom, nemám výhrady. Je to totiž ich vec. Osobne si neviem predstaviť, že by sa môjho manžela dotýkala iná žena, že on by sa smial na jej vtipoch, nežne ju pohladil alebo by jej ráno povedal, že je krásna. V tomto som veľmi sebecká a chcem ho len pre seba!

Ingrid (29)
Spájať otvorený vzťah s vyšším levelom, úctou a dôverou mi akosi nejde dokopy. Absolútna otvorenosť, úcta a rešpekt voči tomu druhé musí spočívať v niečom inom ako v tom, že ho pošlem za druhou. Naozaj si neviem dosť dobre predstaviť, že by manžel prišiel z práce, osprchoval sa a povedal: "Teraz idem k frajerke, prídem okolo ôsmej večer, zatiaľ sa maj, miláčik." Takto by podľa mňa nemohol dlhodobo fungovať žiadny vzťah.

Text: Katarína Mrázová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK

- Najčítanejšie -