Presunúť na hlavný obsah

Ochránte si rastliny a kvety pred mrazom

Bývanie

Mnohí záhradkári pestujú v nezakrytých priestoroch svojich záhrad aj na mráz citlivejšie teplomilnejšie rastliny.

Tie poškodzuje v zime najmä silný mrazivý vietor a hlbšie premŕzanie pôdy. Pred mrazivým vetrom chránime najmä stromčekové a kríkové čajové ruže, teplomilné plamienky a ceanoty, niektoré citrusy, väčšie kaktusy a sukulenty, a to polyetylénovými vrecami naplnenými novinovým papierom.

Citlivejšie stromy, predovšetkým marhule, broskyne, čerešne a hrušky, chránime pred mrazivým vetrom nalíčením kmeňov a hrubších konárov vápnom alebo bielym latexom. Zmiernime tak zohrievanie pletív slnkom. Neškodí aj omotať kmene jutovými vrecami. Ojedinele, v teplejších nížinných oblastiach môžu u nás v záhradkách prezimovať aj niektoré druhy ibištekov, fuksií, oleandrov, vavrínov, rozmarínov, rododendronov, kivi a figovníkov. Zo severu ich však musí chrániť múr alebo stena a z juhu uzavretý dvor alebo vetrolam.

Spravidla u nás neprezimujú v záhradkách veľmi citlivé aj na nižšie teploty vzduchu subtropické a tropické trvalky, ktoré často pestujeme ako skleníkové alebo izbové rastliny. Patrí k nim araukária, bugenvilea, difenbachia, fikus, filodendron, fitónia, gardénia, gynura, hoja, monstera a mnoho ďalších druhov rastlín okrasných listom alebo kvetom.

Holomrazy sú nebezpečné aj tým, že premŕzaním pôdy nepokrytej snehom vyhynú korene menej mrazuvzdorných bylinných trvaliek a drevín. Takto môže vymrznúť vinič hroznorodý, mandľa, broskyňa, marhuľa, tuja, kríčkový flox, pivónia aj teplomilnejší rododendron.

Často aj záhradné jahody nechránené nástielkou podľahnú krutejším mrazom. Nedostatkový sneh treba preto bezpodmienečne nahradiť rôznymi nástielkami. Tie sú schopné zabrániť prenikaniu holomrazov hlbšie do pôdy a ich ničivému pôsobeniu na korene citlivejších rastlín.

Text: Zoltán Bedrna pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK