Presunúť na hlavný obsah

Nebezpečné zimné dažde

Bývanie

Hoci v zime lejaky a prívalové dažde nehrozia, aj dlhotrvajúce teplé zimné dažde vedia narobiť škody.

To preto, že pre nízke teploty vzduchu, často zamračenú oblohu a nasýtenie vzduchu vodnou parou nedochádza k intenzívnemu vyparovaniu vody z pôdy.


Pôda nasiaknutá vlahou sa podobne ako za prívalového dažďa drobí, rozplavuje a tečie dole po svahu. Plošná vodná erózia dosahuje v niektorých záhradkách na svahoch úctyhodné rozmery. Teplá dažďová voda sa postupne rozlieva po povrchu pôdy, rozpúšťajúc často sneh aj ľad.

Jemné úrodné častice pôdy sú v záhradke na svahu odnášané z horných častí do nižšie ležiacich polôh. Na nezatrávnených chodníkoch nevybudovaných naprieč, ale po svahu, môže stekajúca voda vytvárať dokonca ryhy a drobné výmole. V zníženinách nerovných hrboľatých hriadok, záhonov a trávnika vznikajú mláky, ktoré zapríčiňujú vymokanie tráv a okrasných trvaliek.

Účinok dažďa umocňujú aj kry a stromy bez lístia, hriadky a záhony bez porastu. Preto niektorí záhradkári ponechávajú na okraji hriadok a záhonov na zimu riadok slnečnice alebo kukurice. Najlepšou ochranou pred účinkom dažďovej vody a odnosom pôdy je však nástielka na jej povrchu.

Tá je účinná najmä v jahodovisku a v okolí solitérnych trvaliek. Nebezpečenstvo vodnej erózie pôdy znižujú aj umelé prekážky v záhradke. Takými sú chodníky naprieč svahom, terasy, odpočívadlá, rad okrasných kríkov, zatrávnené menšie plochy, solitérne veľké balvany a pod.

Účinným opatrením sú aj odvodňovacie ryhy, kanály a zatrávnené zasakovacie pásy. Odvodňovacie ryhy a kanály spevňujeme trávou alebo kameňmi. Zasakovacie pásy sú plytké priekopy zaplnené kameňmi a štrkom a pokryté trávnym porastom. Budujeme ich na okraji záhradky, spravidla v hornej časti svahu. Ich účinok môžeme zosilniť aj vysadením zakrpatených ihličnatých okrasných kríkov, ktoré koreňmi bránia odplavovaniu jemných častíc z povrchovej vrstvy pôdy.

Text: Zoltán Bedrna pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK