Chlamýdiová infekcia sa prenáša všetkými formami sexu
Chlamýdie sú baktérie žijúce vnútri bunky. Prenášajú sa všetkými formami pohlavného styku (vaginálny, análny, orálny) s nakazeným partnerom. Medzi rizikové faktory patrí nedodržiavanie zásad bezpečného sexu, časté striedanie sexuálnych partnerov a sexuálny styk s partnerom, ktorý je promiskuitný.
Človek sa môže nakaziť tromi druhmi chlamýdií. Iba Chlamydia trachomatis je pôvodcom sexuálne prenosných infekcií a postihuje predovšetkým močové a pohlavné ústrojenstvo. (Chlamydia psittaci a Chlamydia pneumoniae spôsobujú u človeka pľúcne ochorenia.)
Chlamýdiovou infekciou sa môžu nakaziť muži i ženy. V súčasnosti je touto infekciou postihnutých približne 15 % sexuálne aktívnych žien. U každého pohlavia môže infekcia prebiehať odlišným spôsobom.
Zradné chlamýdie
Chlamýdiové infekcie sú veľmi zradné. Začiatky ochorenia môžu byť bezpríznakové, čo však neznamená, že sa nemôžu objaviť neskoršie komplikácie. Asi 50 % mužov a až 75 % žien na sebe nemusí pozorovať vôbec žiadne problémy. Inkubačná lehota pri nákaze Chlamýdiou trachomatis je 1 – 3 týždne. U žien postihuje chlamýdiová infekcia väčšinou súčasne močovú trubicu a maternicový čapík, kde spôsobuje hnisavý zápal (cervicitis).
Chlamýdie je nutné liečiť!
Postihnuté ženy udávajú hlienový hnisavý výtok, pálenie a svrbenie v pošve, tupú bolesť za lonovou sponou a v krížoch či bolestivý pohlavný styk. Súčasne sa objavuje pálenie a svrbenie pri močení a časté nutkanie na močenie. Pri akútnej forme infekcie sa môžu objaviť aj teploty. Ak sa infekcia nelieči, prechádza do chronickej formy. Akútna i chronická forma infekcie sa môže šíriť do maternicovej dutiny, ďalej cez vajíčkovody a vaječníky až do malej panvy. Ak sa zápal rozšíri, ženy sa sťažujú na bolesti v podbruší a zvýšenú únavu.
Krvácanie a únava
Môže sa objaviť aj nepravidelné krvácanie mimo menštruácie alebo silná nepravidelná menštruácia. Najťažšou formou je hlboký panvový zápal. Stav ženy závisí od rozsahu infekcie a rýchlosti jej priebehu. Pri ťažších formách sa stav výrazne zhoršuje, objavuje sa zimnica, triaška a pocit na zvracanie.
Postihuje aj semenníky
U mužov sa príznaky chlamýdiovej infekcie podobajú príznakom kvapavky, preto sa nazýva negonokoková uretritída (zápal močovej trubice). Viac ako polovica negonokokových zápalov močovej trubice je spôsobená chlamýdiami. U mužov sa chlamýdiová infekcia môže prejaviť nepríjemným pálením či svrbením v okolí ústia močovej trubice na penise, pálením pri močení, zriedka žltkastým hnisavým výtokom. Zápal môže postihnúť aj semenníky, ktoré sú boľavé a opuchnuté. Postihnutý však môže byť aj konečník a kĺby.
Neplodnosť
Chlamýdiová infekcia môže viesť u žien i mužov k ďalším zdravotným problémom. Neliečená infekcia uľahčuje prenos HIV infekcie. Rozsiahle zápaly pohlavných orgánov môžu mať u žien trvalé následky, nepriechodné vaječníky spôsobujú neplodnosť. Poškodené vajíčkovody môžu byť zasa príčinou mimomaternicového tehotenstva.
Zrasty i nádory
Bolo preukázané, že protilátky, ktoré vznikajú pri chlamýdiovej infekcii, majú negatívny vplyv na úspešnosť umelého oplodnenia (IVF). Aj mužom hrozí neplodnosť, ak zápal postihne semenníky. Neplodnosť nie je u žien jediným možným trvalým následkom. Pozápalové zrasty môžu spôsobiť chronické bolesti panvy. Ženám, ktoré prekonali chlamýdiový zápal maternicového čapíka, hrozí aj vyššie riziko vzniku zhubného nádoru krčka maternice.
Zápal spojovky
Niektoré podtypy Chlamydie trachomatis môžu spôsobiť vážny zápal očnej spojovky (trachóm). Ak sa nelieči, môže viesť k trvalej slepote. Ďalšie podtypy Chlamydie trachomatis môžu spôsobiť tzv. venerický lymfogranulóm. Je to infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša pohlavným stykom. Prvým príznakom je malý vriedok na genitáliách. Zápal preniká do miazgových uzlín v okolí genitálií. Tie môžu hnisať a prevaliť sa navonok. Ani trachóm, ani venerický lymfogranulóm sa u nás nevyskytujú. Nebezpečenstvo hrozí v rizikových krajinách Ázie, Afriky a Južnej Ameriky.
Opakované potraty
Chlamýdiová infekcia môže spôsobovať opakované potraty. Keďže je postihnuté hlavne hrdlo maternice, hrozí žene i predčasný pôrod. Občas sa môže stať, že sa pri pôrode nakazí aj novorodenec. V priebehu 1-2 týždňov ochorie asi 40 % novorodencov na ťažký hnisavý zápal spojoviek. Spojovky sú silne prekrvené a nereagujú na bežnú liečbu očnými kvapkami. U 10 % takto postihnutých novorodencov sa ďalej rozvíja zápal pľúc.
Vyšetrenie
V súčasnosti existuje celý rad laboratórnych testov na zistenie chlamýdií. Medzi základné vyšetrenia patrí kultivačné vyšetrenie výteru z močovej trubice a hrdla maternice. Vyšetruje sa tiež prítomnosť protilátok v krvi.
Liečba
Chlamýdiová infekcia sa lieči antibiotikami, najčastejšie azitromycínom (Sumamed) alebo tetracyklínovými preparátmi. Je nevyhnutné liečiť obidvoch (resp. všetkých) sexuálnych partnerov súčasne. Úspešnosť liečby podporuje podávanie Wobenzymu.
Prevencia
Okrem diagnózy a liečby je dôležitá aj prevencia. Riziko infekcie sa znižuje obmedzením rizikového sexuálneho správania – používaním prezervatívov a znížením počtu sexuálnych partnerov. Svoju úlohu zohráva aj dôkladná osobná hygiena.
Každý, kto je nakazený chlamýdiovou infekciou, by sa mal uistiť, že sú preliečení všetci sexuálni partneri, a to i tí, ktorí nemajú žiadne príznaky. Trvalé následky môžu byť nezvratné.
Viac informácií o všetkom, čo sa týka tehotenstva, detí a rodiny, nájdete na www.baby-web.sk
Autor: MUDr. Radka Bočánková, Baby-web.sk