Presunúť na hlavný obsah

Hnojivo vždy premiešame s pôdou

Bývanie

Počas teplého a suchého septembra sa odporúča ešte kvitnúce letničky a neskorú zeleninu prihnojiť fosforečnými a draselnými priemyselnými hnojivami.

Odporúča sa nepoužívať kombinované a dlho pôsobiace priemyselné hnojivá.

V kombinovaných hnojivách je často prítomný dusík, ktorý nepodporuje dozrievanie a kvitnutie, ale rast rastlín. Tieto potom ľahšie chorejú hubovými chorobami. Trvalky sú dusíkatými hnojivami vyprovokovanými novými prírastkami menej odolné aj proti mrazom a prezimovaniu.

Dlho pôsobiace priemyselné hnojivá aplikujeme prednostne pred výsevom alebo výsadbou záhradných rastlín. Na prihnojovanie ich môžeme použiť na jar a začiatkom leta. V jeseni a v zime sú menej využité rastlinami a na jar sa značná časť živín z nich vyplaví vodou pri topení sa snehu.

Na prihnojovanie v septembri použijeme 10-percentný roztok jednoduchého superfosfátu a síranu draselného na povrch pôdy, alebo 0,5 až 1-percentný hnojivý roztok na foliárny listový postrek rastlín. Ak aplikujeme pevné priemyselné hnojivo, nikdy zrná, granule a kryštáliky nerozsýpame na povrch pôdy bez ich následného premiešania s pôdou.

Lejak a zavlažovanie totiž môže odplaviť priemyselné pevné hnojivá od rastliny a nahromadiť ich do najbližšej zníženiny. Koncentrovaná chemikália v pôde potom môže v priehlbenine „spáliť“ korienky rastlín. Pri premiešaní hnojiva s pôdou snažíme sa pevné fosforečné hnojivá zapracovať hlbšie a draselné hnojivá plytšie pod jej povrch.

To preto, že draslík z hnojiva sa vodou ľahšie pohybuje v pôde, zatiaľ čo fosfor je okamžite v mieste dotyku s pôdou pevne viazaný na menej rozpustné zlúčeniny so železom, hliníkom, vápnikom alebo horčíkom. Rastliny v skalke a kamennom záhone nikdy v jeseni neprihnojujeme. Naopak trávnik treba po každom jesennom skášaní vždy prihnojiť menej koncentrovaným hnojivým roztokom dusíkatého hnojiva.

Text: Zoltán Bedrna pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK