Presunúť na hlavný obsah

Každý vzťah potrebuje malé tajomstvá

Sex a vzťahy

Už ste niekedy zaváhali nad tým, čo partnerovi povedať a čo radšej nie?

Ako ste sa napokon rozhodli? Jedni si myslia, že tajomstvá alebo nevypovedané veci sú vo vzťahu skôr na príťaž, iní tvrdia, že mu, naopak, dodávajú korenie. Pre každý vzťah platia iné pravidlá, ale zopár tém, ktoré sú tabu, ostáva rovnakých.

Možno si myslíte, že v ideálnom vzťahu by mali partneri o sebe vedieť všetko, odhadovať svoje túžby a čítať si myšlienky. Psychologička Etela Mišaničová sa však s týmto názorom nestotožňuje. Partnerovi podľa nej určite netreba hovoriť všetko: "Problematické témy, ako napríklad predchádzajúce vzťahy, skôr nastoľujú ženy ako muži. Tí v tom majú jasno a vôbec takéto otázky neotvárajú. Ženy chcú, naopak, často partnerovi povedať všetko. To, že v hodnotnom vzťahu nie je miesto na tajomstvo, je mýtus. Každý človek má nejakú trinástu komnatu, do ktorej by radšej nechcel nikoho púšťať. Vo vzťahoch sa bežne stáva, že človek sa sklame a cíti sa zranený - má pocit, že sa otvorí a ten druhý to nejakým spôsobom zneužije. Prílišné odkrývanie pocitov a myšlienok môže byť zraňujúce."

Chcem dieťa, miláčik
Možno sa na začiatku vzťahu obávate hovoriť o svojich túžbach po rodine a zázemí. Podľa Etely Mišaničovej je práve toto otázka, ktorej sa na začiatku vzťahu nemusíte vyhýbať. Keď naozaj túžite po založení rodiny, môžete od partnera nenápadne zistiť jeho názor. Možno jednoducho deti nechce a je o tom nezlomne presvedčený, kým vy si život bez materstva neviete predstaviť. Pri takýchto zásadných otázkach je lepšie, keď od začiatku viete, na čom ste. Nechoďte však do extrémov - po týždni vyberať svadobné obrúčky a po mesiaci meno pre vaše druhé dieťa by mohlo vystrašiť nejedného muža.

Tajomstvá vašej kúpeľne
Mnohí muži radi sledujú partnerky pri procese skrášľovania, ale aj to má svoje hranice. "Keď som prvý raz vstúpil do Katkinej kúpeľne, bol som zaskočený z množstva rôznych fľaštičiek, balení vložiek a tampónov a najmä tromi prípravkami proti celulitíde - myslel som si totiž, že ona žiadnu nemá," približuje svoj "objav" Tomáš. Samozrejme, že muž sa skôr či neskôr dozvie, ako jeho partnerka vyzerá vo svojej prirodzenej podobe bez nánosu líčidiel. To však neznamená, že musí vedieť o všetkých skrášľujúcich procedúrach, ktoré k dokonalej vizáži vedú.

Domáce oblečenie mu nepredvádzajte
Vaše desaťročné tepláky sú určite pohodlné a tá diera na kolene je naozaj skvelé vetranie - ale nebuďte prekvapená, ak váš partner tieto klady neocení. Zabudnite na nostalgiu a staré flanelové košele veľkosti XXL či tričká neurčitej farby s predranými okrajmi radšej zahoďte na dno skrine. Exhumácia je povolená len v prípade, že váš partner je v nedohľadne.

Peniaze a výdavky
Zarábate viac ako váš potenciálny priateľ? Pozor na to, čo mu o svojom plate poviete najmä na začiatku vzťahu. Nejeden chlap - a nejedna žena - má stále zakorenenú predstavu o tom, že muž by mal zarábať viac. Ak neviete s istotou určiť, ako je na tom ten váš, radšej o svojom príjme veľmi nerozprávajte. Rovnako si nechajte pre seba, koľko stáli vaše nové šaty či rifle - najmä keď ich cena bola vyššia ako štvrtina vášho alebo jeho mesačného príjmu. Nejeden muž si vás totiž môže zaradiť do kategórie "náročná údržba". A väčšina z nich dáva prednosť modelom strednej triedy "do koča aj do voza".

Bolesti, diéty a klebety
Kamarátka má určite pochopenie pre vaše chudnúce úsilie a vydrží dvadsaťminútový monológ na tému čo už nebudem jesť a ako budem cvičiť. Váš partner však zrejme musí vynakladať naozaj veľké úsilie na to, aby nezaspal a v príhodných okamihoch súhlasne zahmkal. Podobne je to aj s vašimi bolesťami a klebetami - najmä, keď sa týkajú ľudí, ktorých osobne nepozná.

"Kláru každú chvíľu niečo bolelo a zrejme cítila akútnu potrebu mi to vždy oznámiť. Keď je to raz za čas alebo ide o niečo vážne, je to v poriadku. Ale každý druhý deň počúvať o pichaní v kolene, potom o ťažkom žalúdku alebo prasknutej cievke v oku ma naozaj veľmi nebavilo," priznáva Marcel. Ponaučenie: kým nie ste v ohrození života a váš stav nebude mať nijaký dosah na vzťah, partnerovi svoju zdravotnú kartu recitovať nemusíte.

Pravda v posteli?
K intímnym otázkam treba pristupovať s rozvahou. Občas sa stane, že sa vám sex nepáči, alebo nevyjde podľa vašich predstáv. A ako naschvál sa vás partner práve po ňom spýta: "Ako sa ti to páčilo, zlatko?" Prehltnite ostrú odpoveď a postupujte opatrne. Zatajovať vašu nespokojnosť nie je dobré riešenie, ale radšej si vopred zvážte, čo a ako chcete povedať. Keď už raz z vás vyjde, že to bolo strašné, alebo ty vôbec nevieš, ako na to, budete musieť partnerovo ego ešte dlho žehliť.

Spýtal sa vás neprezieravo na veľkosť svojho penisu? V tomto prípade je vaša nadšená odpoveď "povinná jazda". Milenecké schopnosti si muž zlepšiť môže, ale s veľkosťou a tvarom penisu sa narodil a nemôže ho ovplyvniť. Preto ho nikdy a za žiadnych okolností nekritizujte.

Text: Elena Zemková pre Pravda Ženy
Foto: SHUTTERSTOCK