Presunúť na hlavný obsah

Dunčo, uč sa! Pán ťa odmení

Rodinné vzťahy

Váš psík nie je plyšový medvedík. Tak ako dieťa aj on potrebuje behať, hrať sa a stretávať iné psy. A treba ho, ako dieťa, aj učiť a vychovávať.

Kedysi museli psy pre človeka ťažko pracovať. Dnes majú nielen veľkú zásobu energie, ale aj talent učiť sa. Ak by sme ich nezamestnávali, nudili by sa a pomaly by degenerovali. Psa možno naučiť takmer všetko, ale vždy to bude len cvičenie, ktoré splní za odmenu a pre radosť svojho pána. Na výcvik sú dôležité jeho povahové vlastnosti – sociálne správanie, temperament alebo reakcia na rušivé okolie. Nenechávajte psa v záhrade, neprechádzajte sa s ním len okolo domu. Vezmite ho do parku a nechajte ho vyblázniť sa. Keď sa vráti domov, bude nielen spokojnejší, ale aj múdrejší. Aby ste s ním mohli medzi ľudí, mal by ovládať základy slušnosti. Ale tie ich musíte naučiť už vy.

Ako to funguje v prírode

Základom poslušnosti je privolanie. Kontrolujeme ním psa, keď mu hrozí nebezpečenstvo (napr. cesta, po ktorej chodia autá). Je to však aj spôsob, ktorým sa určuje hierarchia, teda, kto je na čele svorky.
Na vhodnú výchovnú metódu stačí pozorovať, ako to funguje v prírode. U vlka, predka psa, mláďatá počúvajú rodičov, najmä matku, pretože poslušnosť je vec prežitia. V prírode sa nevychováva silou, ale odmeňovaním. Keď sa vĺčatá po prvý raz vzďaľujú od rodičov, vždy keď rodič vydá zvláštny signál, a mláďatá sa rýchlo vrátia, matka im za odmenu dovolí prisať sa k prsiam.

Ako zvládnuť šteniatko

Všetci členovia rodiny by mali používať rovnaké slovné spojenia: "k nohe", "späť", "dopredu ", "poď" atď. Môžete mu dávať príkazy aj pískaním, zvukový signál musí byť vždy v rovnakej frekvencii. Tón hlasu by mal byť príjemný. Dôležité je aj gesto, môžete zatlieskať, otvoriť náruč, predstierať, že niečo hádžete. Po čase nahraďte odmenu jedlom za odmenu hrou. Ak pes na zavolanie nepríde, neprenasledujte ho. Bola by to pre vás nebezpečná hra. Pes veľmi rýchlo pochopí, že je človekom nepolapiteľný. Ak sa zdráha vrátiť, znamená to, že je pred svojím pánom na pozore. Pretože celý vzťah pes – pán je založený na dôvere. Pes, ktorý si spája návrat k pánovi s niečím nepríjemným, sa vracia pomalšie. Povely cvičte najskôr doma, kde ho nič neruší. Keď ich zvládne, aj na miestach, kde je viac ľudí a ruchu - v parku, na ulici, na cvičisku.

Nechoď preč, miláčik

Väčšina psov príde k svojmu pánovi, keď je v prostredí, kde ho nič neruší. Stačí však mačka či lopta, a jeho pozornosť je preč. Zavolať psíka KU MNE je veľmi dôležité, pretože ide o jeho  bezpečnosť. Psa, ktorý sa nevráti k svojmu pánovi, môže napríklad zraziť auto. Na povel KU MNE sa má vrátiť okamžite, najkratšou cestou. Hoci je jednoduchšie vychovávať šteniatko, nikdy nie je neskoro učiť príkazom aj dospelého psa. Cvičeniu venujte 10 minút denne. Najskôr pracujte s vôdzkou v pokojnom prostredí. Privolajte psa a keď príde, pochváľte ho a odmeňte maškrtou.  Musí si zapamätať, že ak splní príkaz, je výnimočný pes! Ak nereaguje, šklbnite vôdzkou. Po niekoľkých pokusoch  pochopí, čo od neho očakávate. Musíte byť však veľmi demonštratívny, aby pochopil, že má prísť k vám zakaždým, keď ho zavoláte. Odmena by mala byť okamžitá, len vtedy si pes vytvorí spojenie medzi príchodom a odmenou. Ak reaguje pomaly, nikdy naňho nekričte. Pretože by si  privolanie spájal s nepríjemným zážitkom.

Pozor, auto!

Pes vôbec nevie, čo mu hrozí na frekventovanej ceste. Môže sa rozbehnúť za psom, ktorého vidí, alebo utiecť, pretože ho vyľaká petarda. Aj vy si myslíte, že jediný spôsob, ako ho ochrániť, je mať ho vždy priviazaného na vôdzke? Váš pes by mal veľmi smutný život. Radšej ho naučte, aby zostal tam, kde je, hoci je od vás ďaleko alebo vás oddeľuje „iba“ cesta. Začnete tým, že ho naučíte ľahnúť. Potom sa od neho vzdiaľte a prikážte mu, aby zostal. Ak chce ísť za vami, trhnite opratami a vráťte ho na miesto. Keď to zvládne, trénujte ho  na verejných priestranstvách, uprostred davu. Dovtedy, kým nezostane ležať 15 metrov od vás, pretože sa rúti auto. Nikdy však nepreceňujte, že mal drezúru. Ani vtedy, ak váš pes  poslúcha viac ako iné psy. Pes má inteligenciu ako dvojročné dieťa. Nie je schopný analyzovať situáciu a nebezpečenstvo, ktoré mu hrozí na frekventovanej ceste. V meste ho radšej majte na vôdzke.

Motivácia, ktorá zaberie

- Ak chceme šteniatko niečo naučiť, najlepšou motiváciou je odmena.
- Dáme mu do misky jedlo a privoláme ho. Keď šteniatko na zavolanie príde, je odmenené jedlom.
- Ak urobí, čo od neho chceme, môžeme ho odmeňovať všade – doma, na prechádzke, v meste, v lese.
- Druhý spôsob, ako ho učiť plniť príkazy, je založený na jednoduchom princípe: šteniatko cíti náklonnosť k svojmu pánovi. Ak si bude myslieť, že príde o svojho pána, znepokojí ho to. Aby ho nestratil, naučí sa čo najskôr plniť jeho príkaz.

Text: Vera Hojsíková pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK