Presunúť na hlavný obsah

Má vaše dieťa fotografiu na webe?

Rodinné vzťahy

Deti sú počítačovo zdatné a ovládajú prácu s internetom. Chýba im však opatrnosť pred negatívnymi vecami, ktoré môže so sebou surfovanie po internete priniesť.

Vedia síce rizikách, ale ani to im nebráni, aby zverejňovali svoje osobné údaje.

Pokojne sa stretnú s neznámym človekom, ktorého poznajú len cez čet alebo e-mailovú poštu a väčšinou o tom nepovedia nikomu, iba ak kamarátom. Považujú to za svoju súkromnú záležitosť, do ktorej nikomu nič nie je. Ďalšia skupina detí zase nevie a ani nechce určiť, kde sa začína súkromie niekoho iného, do ktorého by zasahovať nemali, a na sieti šikanujú.

Viac ako polovica detí vo veku povinnej školskej dochádzky už na internete zverejnila svoju fotografiu, e-mailovú adresu alebo svoje skutočné meno. Mladšie z nich pritom hľadajú na internete najmä zábavu, staršie zase viac četujú s kamarátmi a využívajú internet aj ako zdroj informácií.

Niektoré starší žiaci takouto formou však už zháňajú aj informácie o sexe a porno. Nahé fotky Nie je žiadnou zriedkavosťou, že tínedžerky si na web umiestnia svoju fotografiu v spodnej bielizni a v rôznych erotických pózach. Chcú tak zaujať prípadných nápadníkov.

Vystavujú sa tak však riziku minimálne v tom, že ich niekto zosmiešni, niekto ich môže cez internet zase obťažovať. A ak k tomu zverejnia aj svoju adresu, niekto ich môže aj osobne vyhľadať bez toho, aby o to mali záujem.

"Chcú upútať svoje okolie - a to práve tým, že prekračujú hranice. Chcú ukázať, že sú iné, že si môžu dovoliť viac. Myslia si, že tým prilákajú chlapca, s ktorým by mohli chodiť. Neuvedomujú si, že fotografia, ktorá niečo odhaľuje a niečo naznačuje, znamená riziko sexuálneho obťažovania alebo šikanovania," hovorí Monika Greguschová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

Nikdy však nemôžu vedieť, kto tú fotku nájde, kto sa s nimi skontaktuje a či niekto ich fotku nevloží na celkom inú stránku. Riešili sa prípady, že učiteľky objavili takéto fotografie svojich žiačok a stáli pred voľbou, či to majú riešiť na pôde školy ako prehrešok proti školskému poriadku, alebo či to majú riešiť iba rodičia s deťmi doma ako súkromnú záležitosť. Problém napokon ostal doma. Lenže väčšina rodičov ani len netuší, čo ich deti na internete robia...

Vo veku dospievania sú deti veľmi citlivé na svoj fyzický zjav. Aj dievčina známa z televízneho spotu Bav sa, ale maj to pod kontrolou, zažila to najhoršie, čo sa jej v tomto veku mohlo stať. Niekto neznámy zosmiešnil a znevážil jej výzor. Zdeformoval jej fotografiu, nadával jej a rozposlal fotku ďalším, čím veľmi tvrdo zasiahol do jej života.

Poviete si - veď je to len televízny spot a ten vždy preháňa. V skutočnosti na Slovensku viac ako štvrtina školopovinných detí pozná niekoho, kto sa podieľal na tvorbe fotografií alebo videí, ktoré niekoho zosmiešňovali a ponižovali.

Kybešikanovanie
S čím sa môže stretnúť dieťa, ak na internete zverejní hoci len svoju fotografiu alebo aj kontakt na seba? Vždy sa môže nájsť niekto, kto začne posielať kruté, vulgárne alebo výhražné e-maily alebo esemesky či telefonáty. Dieťa môže niekto neznámy obťažovať alebo šikanovať. Aj nevinná fotografia sa môže ocitnúť na webovej stránke, kde anonym svoju obeť zosmiešňuje, upravené fotky či videá môžu dostať ďalší ľudia na sieti do svojej pošty.

Aj fotka môže spustiť lavínu
"Keď niekto čokoľvek umiestnia internete, zbavuje sa nad tým kontroly. Aj pri renomovaných stránkach prevádzkovaných slušnými spoločnosťami hrozí riziko, že obsah sa môže šíriť ďalej, že môže byť zmenený, použitý opätovne na celkom inej stránke a v celkom inej súvislosti. Je to ako lavína, ktorá sa môže nekontrolovane šíriť ďalej," hovorí Peter Čerešník, generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Slovakia.

Ak si napríklad 13-ročné dievčatá nakrúcajú videá a zverejnia ich na sieti, odkrývajú tým svoje súkromie pred všetkými, ktorí budú mať záujem sa na to pozrieť. Nikdy neviete, kto sedí na druhej strane siete. "Len" s ohováraním alebo nadávaním cez internet alebo cez mobil sa stretlo už takmer 28 percent školákov. A bojovať proti nepriateľovi, ktorý je anonymný, je oveľa ťažšie, ako čeliť nebezpečenstvu, ktoré poznáme.

Podľa prieskumu sa 10,6 percenta detí muselo vyrovnávať s nepríjemnými následkami šikanovania, násilia alebo obťažovania cez internet alebo cez mobil. Hovoria, že cítili strach, úzkosť a obavy. Väčšinou však o tom s rodičmi nehovoria.

Špiónsky softvér
"Dnes existujú technológie, ktoré dokážu zamedziť prístup detí dostať sa na stránky s nevhodným obsahom, rodičia môžu cez špeciálny program sledovať, aké stránky ich dieťa navštívilo.

 Lenže deti sú dnes často technicky vzdelanejšie ako ich rodičia alebo jednoducho venujú internetu viac času a dokážu mnohé zákazy a kontroly obísť," varuje Čerešník. Technika teda nie je všemocná. "Zákazy to nevyriešia, chýbajú informácie a dôvera," tvrdí psychologička Greguschová.

Zdroj: Zora Handzová pre Pravda Ženy
Foto: Shutterstock