Zimné športy prinášajú relax a krásnu postavu
Každá žena, ktorá má problém s váhou, hľadá účinný spôsob, ako zhodiť niekoľko kíl. A čo tak vyskúšať zimné športy a pomôcť si tak k štíhlejšej postave?
Vďaka zimným športom si môžete nielen upraviť hmotnosť a krivky vašej postavy. Pohyb na čerstvom vzduchu vám zaručí aj lepšiu obranyschopnosť organizmu. Väčšina zimných športov vyžaduje udržiavanie rovnováhy a zapája najmä svaly spodnej časti chrbta v oblasti krížov. Tieto svaly sú často oslabené. Sú však dôležité na správne držanie tela.
Rozcvička je povinnosť
Postavte sa zopár ráz na špičky, urobte niekoľko drepov, rozhýbte si chrbticu úklonmi, predklonmi a rotáciou. Nezabudnite si rozcvičiť aj krk. Lyžovanie alebo snoubording trvá väčšinou celý deň. Ak naň telo správne nepripravíte, nemôžete očakávať jeho správne fungovanie.
Po celodennom pohybe je ideálny aspoň krátky strečing, ponaťahovanie skrátených svalov najmä na nohách. Obmedzíte tak možnosť svalovej horúčky.
Čo na seba?
Športové obchody ponúkajú množstvo oblečenia vhodného na zimné športy. Pri jeho výbere je najlepšie poradiť sa s predavačom. Nákupom termooblečenia určite neurobíte chybu - postará sa o udržiavanie telesnej teploty a odvádzanie potu. Nielen, že sa budete cítiť príjemnejšie, ale zároveň tak znížite aj šance na prípadnú chorobu.
Zamyslite sa aj nad prilbou na lyžovanie a snoubording či nad chráničmi na korčuľovanie. Môžete tak zmierniť následky prípadnej nehody. Občas chvíľu trvá, kým si na tieto súčasti výstroja zvyknete. Môžu vám však ušetriť nepríjemnú bolesť a následné behanie po doktoroch.
Nezabudnite na pitný režim
V zápale lyžovania zabúdate na všetko, aj na dopĺňanie tekutín? Robíte chybu. Vaše telo vylučuje pot a s ním stráca vodu. Nezabudnite mu preto dodávať čerstvé zásoby. Počas lyžiarskeho dňa by ste mali prijať minimálne jeden a pol litra tekutín. Vyhnete sa tak dehydratácii a následnému sklonu k zraneniam. Ideálnym nápojom na zjazdovke je čaj s citrónom. Ak chcete schudnúť, cukor doň radšej nepridávajte.
Ako sa správne najesť?
Na raňajky si doprajte cereálie, jogurt, ovocie, ale môže byť aj praženica. Nenajedzte sa však priveľmi. Niektorí ľudia si totiž doprajú viac ako výdatné raňajky, aby vydržali sýti až do obeda. Oveľa lepšie je najesť sa o niečo menej a na svahu si dať malú desiatu.
Myslite na to, že sortiment lyžiarskych bufetov často na milovníkov zdravej výživy zabúda. Zoberte si cereálne alebo proteínové tyčinky so sebou z domu. Takúto malú desiatu si môžete vychutnať aj na lanovke. Váš metabolizmus bude stále pracovať a zároveň sa vyhnete pocitom otupenosti pre preplnený žalúdok. Jednoducho, pripravíte si ideálne podmienky na odbúravanie uložených tukových zásob.
Veľká prestávka
Ak lyžujete celý deň, je vhodné si dať prestávku. Nejedzte na svahu "na stojáka". Obetujte trocha času a sadnite si radšej do reštaurácie alebo na slnkom zaliatu lavičku. S jedením sa neponáhľajte, naopak. Dožičte si čas a každý hlt poriadne prežujte.
Jedlo vám nielen lepšie strávi, ale zároveň budete mať čas uvedomiť si pocit sýtosti a neprejete sa. Ak máte chuť na niečo menšie, objednajte si výdatnú polievku s mäsom alebo strukovinami - najlepšie však bez zápražky.
Z lyžovania ste naozaj poriadne vyhladli? Neváhajte a objednajte si výdatnú porciu hlavného jedla. Pri výbere nezabudnite na pravidlá racionálnej výživy a nemajte zbytočne veľké oči. S preplneným žalúdkom sa vám pôjde späť na svah ťažko.
Zdroj: Elena Zemková pre Pravda Ženy
Foto: Shutterstock