Presunúť na hlavný obsah

Naučte dieťa plávať

Rodinné vzťahy

Každé dieťa je na šport zrelé inokedy. Existuje ideálny vek, kedy by sa malo naučiť plávať?

Martina Maheľová učí deti plávať už 15 rokov, vedie plavecké krúžky v bratislavskom klube Iuventa. "Podľa mojej skúsenosti by deti nemali začať plávať veľmi skoro, ideálny vek je asi 6 rokov. Dovtedy sa viac-menej iba hrajú a privykajú si na vodu, " vysvetľuje inštruktorka.
Plávanie je monotónne, stále sa opakujú tie isté pohyby a keď deti dva roky skákali do vody, splývali a plávali s doskou, po čase už toho majú dosť. Spomedzi detí, ktoré začnú plávať asi od 4 rokov, v tomto športe pokračuje aspoň do 6 - 8 rokov vraj len jediné percento.

Ideálny vek
"Deti od štyroch rokov sa naučia skákať do vody, naučia sa potápať a vydychovať do vody, ale nie plávať," upozorňuje Maheľová. Nevedia zopakovať plavecké pohyby správne. Až od 6 rokov majú natoľko vyvinutú motoriku, aby si dokázali osvojiť správnu techniku plávania a vedia spolupracovať s trénerom.
"Či má dieťa učiť plávať rodič alebo tréner, je veľmi individuálne. Niekedy sa dieťa viac osmelí pri rodičovi, inokedy zas pri cudzom dospelom. Aj moju vlastnú dcéru neučím plávať ja, ale iný tréner," priznáva Maheľová.

Keď je rodič plavec a berie dieťa pravidelne k vode, nemôže to uškodiť, ak dieťa získa k vode kladný vzťah. "Do piatich až šiestich rokov by som profesionálneho trénera nehľadala, vtedy deťom stačí potápanie a skákanie do vody, ide skôr o to, aby malo z vody radosť a bolo v pohode. Neskôr však, keď rodič nie je odborník, môže na technike plávania veľa pokaziť a naučiť to dieťa nesprávne," tvrdí Maheľová.

Ustráchaní rodičia
Napríklad, keď sú rodičia ustráchaní a boja sa učiť dieťa ponárať hlavu, nemôže vydychovať do vody a naučia ho tak plávať kraul s hlavou nad vodou alebo so zlým výkopom nohami, a to sa ťažko "preúča".
"Vtedy je dobré zavolať k dieťaťu iného dospelého, nemusí to byť ani tréner, ale hoci niekto z rodiny, kto sa vie s dieťaťom vo vode jašiť, kto sa nebojí učiť ho ponárať sa a kto ho pokojne sprchuje cez hlavu a komu nerobí problém, že mu dieťa špliecha do očí," radí trénerka.

Ak sa deti už naučili pri plávaní pohyb, ktorý si zautomatizovali a nie je správny, veľmi ťažko sa potom učí správne. "Niekedy je jednoduchšie, ak do plaveckej školy príde dieťa, ktoré nevie vôbec nič, ako to, ktoré má už plavecké návyky, ale zlé," vyhlasuje Maheľová.

Podobne si vraj môžu zle zafixovať plavecké pohyby deti, ktoré sa učia plávať samy - plávaním "na psíčka" sa síce udržia na hladine, ale ozaj plávať s výdržou nedokážu.

Každé dieťa je však na šport zrelé inokedy. Správni tréneri to vedia a nesilia situáciu. "Viem, že dieťa, ktoré možno dve aj tri prvé lekcie odmietne ísť do vody, tam na ďalší raz pri správnom prístupe skočí s radosťou. Niektorí rodičia nás však nabádajú, aby sme ich dieťa vtiahli do vody hoci aj nasilu. To však nemá nijaký zmysel, dieťa získa skôr odpor k vode," vyhlasuje trénerka.
Dodnes sa na kurzoch plávania stretáva s dospelými, ktorí majú za sebou zlú skúsenosť s vodou ešte z detstva, a preto sa dlhé roky do vody neodvážili.

Zdroj: Zora Handzová pre Pravda Ženy
Foto: Shutterstock