Presunúť na hlavný obsah

Pravidelné plávanie vám pomôže schudnúť už za týždeň

Chudnutie a diéty

Či už na letnej dovolenke pri mori, alebo počas teplých dní strávených pri jazere, každý z nás sa rád schladí vo vode a pri tej príležitosti i zapláva. Škoda, že väčšinou len v lete. Tento šport je totiž jedným z najefektívnejších, akým sa môžete vo svojom voľnom čase venovať. O to viac, ak si želáte schudnúť.

 

Čo ním posilňujeme?

Pri plávaní namáhame všetky hlavné svalové partie, posilňujeme chrbticu, bruško, nohy, vnútorné stehná a samozrejme prsia. Vďaka tomu, že voda naše telo nadnáša, nenamáhame kĺby ako napríklad pri behu či skokoch cez švihadlo. 

Pre koho je plávanie určené?

V prípade tohto športu sa dá bez obáv povedať, že takmer pre všetkých. Neexistuje vekové obmedzenie ani zdravotné prekážky, ktoré by ľuďom bránili sa mu venovať. Je taktiež skvelou pohybovou voľbou pre ľudí trpiacich nadváhou, vhodným doplnkom pri redukčných diétach, keďže pri plávaní dokáže telo spáliť množstvo kalórií. Plávanie sa odporúča pacientom s cievnymi problémami a kŕčovými žilami, pretože pomáha udržiavať správny krvný obeh, prospieva cievam a rovnako ľuďom so sklonom k depresii.

S čím ďalším pomôže?

A to rozhodne nie je všetko. Pri vymenovávaní pozitívnych účinkov plávania na ľudských organizmus možno pokračovať veselo ďalej. Veď plávanie:
  • posilňuje imunitnú schopnosť organizmu
  • zmierňuje a odstraňuje bolesť chrbtice
  • efektívne premasíruje vašu pokožku
  • nezaťažuje kĺby
  • prispieva k správnemu okysličeniu pľúc. 

Kde robíme chyby?

Podľa odborníkov sa človek naučí plávať sám pomerne ľahko, avšak väčšinou s chybami. Medzi tie základné patrí zlé držanie hlavy, nepravidelné dýchanie, nohy príliš vysoko nad hladinou či zlá práca rúk. Bohužiaľ, týmito nedostatkami si skôr škodíme a samotné plávanie znehodnocujú.  

(Ne)povinná výstroj

Niektorí ľudia sú náchylní na nebezpečné infekcie nôh, prípadne sa obávajú pošmyknutia. Preto by mala byť neodmysliteľnou súčasťou športovej výstroje k bazénu vhodná obuv a v záujme ochrany očí pred chlórovou vodou plavecké okuliare. Ak vás od plávania v bazénoch odrádza chlór a s ním súvisiaca vysušená pleť, v obchodoch nájdete špeciálnu kozmetiku, pomocou ktorej sa chlóru z vlasov a pokožky veľmi ľahko zbavíte.  

Koľko a ako často?

Tak ako aj v prípade iných športov, aj tu platí, že želateľné výsledky dosiahnete len pri poctivom a pravidelnom cvičení. Čo sa plávania týka, pre udržanie krásnej postavy a dobrej kondície je ideálne plávať hodinku každý deň, no záleží najmä od vašich schopností a váhy. Ak sa to niekomu zdá priveľa, je možné poľaviť čo do periodicity a k bazénu sa vybrať hoc „len“ tri krát do týždňa. Nezabúdajte, že rekreačné plávanie by vás malo predovšetkým tešiť. Nejde predsa o výkony a mimochodom, vôbec najzdravšie je zvoliť si pozvoľné tempo pri pravidelnom dýchaní bez použitia sily.

Koľko energie človek spáli?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Všetko závisí od spôsobu, akým plávate (kraul, prsia, motýlik), trénovanosti, vašich telesných predpokladov, intenzity plávania či pohlavia. Pri plávaní spôsobom kraul spotrebujú muži následkom odlišných anatomických parametrov viac energie, než ženy a to pri totožnej intenzite plávania.

Plávanie verzus chôdza

Ak máte v úmysle schudnúť, potom jednoznačne plávanie. Tepelná vodivosť vody je zhruba 25 krát vyššia ako tepelná vodivosť vzduchu. Aby sme si zachovali stálu telesnú teplotu tela vo vode, potrebujeme viac energie, než k zachovaniu stálej telesnej teploty vo vzduchu. Takisto pohyb vykonávaný vo vode má väčšiu energetickú náročnosť ako rovnaký pohyb uskutočnený na suchu. Aj z tohto dôvodu sa veľkej obľube teší aquaerobik. Pri rovnakej rýchlosti a cvikoch spálite neporovnateľne viac energie ako pri aerobiku „na suchu“.