Jediné miesto na Zemi, kde vládnu ženy?
Až paradoxne vyznieva fakt, kde sa toto miesto nachádza. India je totiž známa nezávideniahodným postavením žien v spoločnosti a násilím, ktoré je na nich dennodenne páchané. V indickej vysočine Šilaung v štáte Meghálaj na severovýchode Indie je situácia odlišná. O všetkom tu rozhodujú ženy.
Žena spravuje rodinné financie, má pod palcom nehnuteľnosti a rozhoduje o dôležitých rodinných otázkach. Názor muža je nepodstatný, chlap nemá žiadnu zodpovednosť a nároky. Niet sa čo diviť, že končia ako psychické trosky.
Drogy a alkohol na dennom poriadku
Muži bol od nepamäti považovaní za lovcov a bez ohľadu na skutočnosť, že v dnešnej dobe si mnohé ženy vedia poradiť i bez nich, sú práve oni vnímaní ako silnejšie pohlavie. Ale nie v kmeni Khásí. Preto azda nikoho neprekvapí, že dlhodobo frustrovaní jedinci končia ako narkomani, alkoholici a pocit absolútnej menejcennosti veľmi negatívne ovplyvňuje ich každodenný život.
Ženy? To je celkom iná káva
Na adresu žien v Šilaungu je počuť z každej strany ovácie už pri najmenšom úspechu. Narodenie dievčatka do rodiny je porovnateľné s národným sviatkom. Okrem toho, po svadbe nesú deti meno matky a v rodine dedí celý majetok vždy najmladšia dcéra. Prastarý zákon dokonca ukladá rodičom povinnosť adoptovať si dcérku, pokiaľ nemajú vlastnú. Syn tu za žiadnych okolností nesmie byť dedičom.
Tento stav sa pochopiteľne nepozdával pánom tvorstva a ich odozva na seba nenechala dlho čakať. V polovici 60. rokov minulého storočia sa páni zmobilizovali a založili hnutie, ktoré však na radosť ich polovičiek nemalo dlhé trvanie. Na jednu z pravidelných schôdzí dorazila stovka ozbrojených žien a bolo po vzdore. Tým sa ale snahy mužských aktivistov nekončia a až budúcnosť ukáže, do akej miery budú úspešné.
O diskriminácii nechcú ani počuť
V Šiluangu ženy akúkoľvek diskrimináciu odmietajú. Majú síce právo rozhodovať o významných rodinných záležitostiach, ale za to v politickej sfére je ich angažovanosť minimálna. Veď v miestom parlamente v štáte Méghálaj nájdeme medzi šesťdesiatkou poslancov len štyri ženy. Zaujímavé je, že indická ústava ponecháva kmeňom právomoc rozhodovať o vlastných zvykových právach.
Pre tamojšie ženy znamená matriarchát ochranu. Po udalostiach súvisiacich s vlaňajším znásilnením študentky v hlavnom meste Indie Dillí, mnoho z nich priznáva, že sexuálne obťažovanie je v krajine na dennom poriadku. A pokiaľ právomoc v Khásí ostáva v rukách žien, aspoň ich to pred podobnými prípadmi chráni.