Presunúť na hlavný obsah

Zdá sa, že najväčším zdravotným strašiakom už nie je rakovina. Čo to je?

Zdravie

Podľa Medzinárodnej federácie diabetu je cukrovka jedným z najzávažnejších zdravotných problémov 21.storočia. Odhaduje sa, že o dvadsať rokov bude v Európe viac ako 66 miliónov "cukrovkárov". Za diabetom typu 2 sa skrýva najmä zlý životný štýl, nedostatok pohybu a nezdravé stravovanie. Každý z nás je ohrozený.

 

Cukrovke typu 2 možno predísť. Napriek tomu počet ľudí, ktorí trpia týmto ochorením prudko vzrastá. Veľmi ohrozenou skupinou sú najmä deti. Klasický životný štýl súčasného dieťaťa je totiž sedenie pri počítači, sladkosti a fastfoody. Neodvratne nasleduje obezita a cukrovka.

Cesta do pekla

Experti Americkej diabetologickej spoločnosti a Americkej onkologickej spoločnosti vydali v roku 2010 spoločnú správu o súvislosti cukrovky a onkologických ochorení. Diabetes Mellitus 2.typu spôsobuje zvýšený výskyt srdcovocievnych ochorení, ale aj veľké riziko viacerých druhov rakovinových nádorov. Najmä rakovinu hrubého čreva, pečene, pakreasu a endometriu maternice. Tieto zistenia sú vedecky dokázané. Onkologickým ochorením sú tiež pri cukrovke ohrozené aj ďalšie orgány, ako prsníky, obličky, močový mechúr. Za mechanizmami, ktoré spôsobujú súvislosť cukrovky a rakoviny stojí najmä obezita, chronická hyperglykémia, dlhodobý zápalový stav a ďalšie.

Môže za to náš životný štýl

MUDr.Peter Minárik, odborník na obezitu, výživu a zdravý životný štýl zdôrazňuje, že pozitívne zmeny životného štýlu dokážu priaznivo ovplyvniť zníženie rizika obezity, cukrovky aj rakoviny. Najmä udržiavaním zdravej telesnej hmotnosti, pravidelnou fyzickou a pohybovou aktivitou, ale aj plnohodnotnou zdravou výživou, či využívaním nízkokalorických sladidiel.