10 najúžasnejších faktov o snoch, ktoré vyrážajú dych: Kapacita mozgu nám na pochopenie nestačí!
Sny, ktoré sa nám snívajú patria medzi jeden z najťažšie pochopiteľných javov. Privádzajú nás do úzkych a častokrát nám kapacita mozgu nestačí na ich chápanie. Pozrite si 10 najúžasnejších faktov o snoch, ktoré vám vyrazia dych!
1. Nevidiaci ľudia nevidia ani v snoch
Ľudia, ktorí sa narodili ako nevidiaci, nemajú šancu vidieť osoby a predmety ani v snoch. To však neznamená, že nesnívajú. Ich sny sú rovnako živé ako u vidiacich a prežívajú rôzne druhy emócií.
2. Obsah sna si najviac pamätáme, ak sa prebudíme počas sna
Prečo si sny vôbec nepamätáme? Polovicu sna zabudneme už päť minút po prebudení. Po ďalších piatich minútach sa nám vymaže až 90% obsahu sna. Ak si ho však vedome zrekapitulujeme alebo zapíšeme, uložíme si ho do pamäti.
3. V snoch muža častejšie vystupujú muži (bez ohľadu na sexuálnu orientáciu)
Veľkým prekvapením je, že v snoch mužov sa najčastejšie objavuje mužské pohlavie, aj keď sú muži heterosexuáli. U žien je zobrazenie žien a mužov približne rovnako.
4. Snívajú sa nám len veci, ktoré poznáme
V snoch sa nám zobrazujú len predmety a osoby, ktoré sme v reálnom živote niekedy videli. Mohlo pritom ísť len o zhliadnutie. Tvár človeka sa nám prenesie do sna, v ktorom táto osoba môže vystupovať ako milenec, rodič alebo aj vrah.
5. Každý sníva, inak by z nás boli blázni
Snívame, aj keď si to niekedy vôbec nepamätáme. Keby sme nesnívali, mohli by sa z nás stať blázni. Niektoré lieky, alkohol alebo kofeín narúšajú snovú fázu spánku a časom sa môžu objaviť psychické problémy.
6. Asi 12% ľudí má len čiernobiele sny
Podľa zistení má až 12% ľudí len čiernobiele sny a môžu si tak užiť umelecký starodávny film. Výskumy však zatiaľ nepreukázali, či má čiernobiely sen väčší emočný náboj ako farebný alebo naopak.
7. Počas spánku je telo paralyzované, aby nereagovalo na obsah snov
Ku spánkovej paralýze dochádza najčastejšie pri zaspávaní a pri prebúdzaní. Pri zaspávaní môžeme preto niekedy pociťovať halucinácie, pretože ešte nespíme, ale už snívame. Keď máme živé sny, dochádza k REM fáze – telo spí a nehýbe sa, podobne ako pri ochrnutí.
8. Abstinujúci ľudia majú emotívnejšie a divokejšie sny
Ľudia, ktorí prestali fajčiť alebo piť majú oveľa živšie sny ako predtým. Výnimkou nie je ani to, keď sami seba pristihnú vo vlastnom sne ako „zhrešili“. Emotívny dopad to má v podobe paniky, výčitiek a hnevu, ktorý prežíva človek aj po prebudení zo sna.
9. Ľudia, ktorí chrápu, nemôžu snívať
Ľudia, ktorí počas spánku chrápu, v ten moment nesnívajú. Sny sú totiž veľmi plaché a reagujú niekedy ešte skôr, ako si vieme predstaviť.
10. Výklady snov v snároch alebo u veštíc sú len povrchné
Výklady snov, ktoré si pozeráme v obľúbených snároch alebo u veštice, sú veľmi povrchné. Ide čisto o ezoterické vysvetlenie. V skutočnosti je analýza snov oveľa zložitejšia a náročnejšia.