Presunúť na hlavný obsah

6 tipov ako zvládnuť nádchu

Zdravie

Nádcha je najčastejšie ochorenie, ktoré sa spája s ochladením a zimným obdobím. Je veľmi nepríjemná, a i keď nie je nebezpečná, spôsobuje nám diskomfort. Máme pre vás 6 tipov, ako ju zvládnuť, čo najlepšie a najrýchlejšie.

 

1. Nastavte si psychiku

Nádcha je síce nepríjemná ale nepodliehajte jej. Nie je nebezpečná. Zoberie nám akurát veľa energie. Ak nepracujete s deťmi alebo staršími ľuďmi, pokojne s ňou môžete fungovať. Vaše psychické nastavenie je veľmi dôležité. Sú totiž ľudia, ktorí nádchu ani nevnímajú a takí, ktorých zloží do postele.

2. Neužívajte zbytočne lieky, ktoré nie sú na nádchu.

Ak ochorieme, zvyčajne vedie naša prvá cesta do lekárne a tam si nakúpime množstvo liekov.  Dúfame, že po nich príde úľava. Naopak organizmus zbytočne zaťažia a choroba môže trvať dlhšie. Podporte imunitu, pokiaľ možno  najmä prírodnými prostriedkami – zdravým jedlom a prísunom vitamínov.

3. Veľa pite.

Prísun tekutín je veľmi dôležitý. Vyplaví z tela choroboplodné zárodky a hydratované sliznice sú odolnejšie voči chorobe. Zároveň nám dostatok tekutín prinesie úľavu a pomôže uvoľniť dýchacie cesty.

4. Nádcha je najhoršia v prvé dva dni.

Ak ju zvládate horšie, zostaňte prvý deň v pokoji a veľa spite. Ochorenie prejde rýchlejšie a nezaťaží vás tak, ako keď budete pri nej vykonávať bežné činnosti. Ak sa rozhodnete ísť prvé dva dni do práce, dávajte pozor na hygienu. Kýchanie, ktoré sprevádza nástup nádchy skúste eliminovať, zakrývajte si ústa a umývajte si hneď po kýchnutí ruky. Dezinfikujte všetko okolo seba.

5. Na nádchu pomáha naparovanie nad slanou vodou, odporúčajú sa kvapky pre uvoľnenie nosových dutín.

Stále však platí staré známe – nádcha trvá 7 dní, či ju liečite alebo nie. Môžete ju len prekonať ľahšie alebo ťažšie. 

6. Zbytočne sa nenamáhajte.

Zvoľte si šetriaci režim, aby vám po nádche nezostali následky v podobe zápalu dutín, či zeleného hlienu. Ak nádcha trvá viac ako 7 dní a hlien sa sfarbí do zelena, vyhľadajte radšej lekára.