Presunúť na hlavný obsah

Najväčšie nástrahy alkoholu: Toto ste o ňom (ne)vedeli

Zdravie

Posledná noc v roku sa spravidla nesie v znamení alkoholu a bujarej zábavy v spoločnosti priateľov. Tento scenár však máva na druhý deň zväčša nepríjemnú dohru. Nielen čo sa únavy v dôsledku nekvalitného spánku a migrény týka, ale i škodlivín v našom tele. Aj jeho popíjanie má totiž jasne stanovené pravidlá.

 

Jeden „panák“ za hodinu

Asi 20% z prijatého alkoholu sa vstrebe priamo stenami prázdneho žalúdka a do mozgu sa tak dostane počas minúty. I keď alkohol ovplyvňuje každý orgán v tele, najdrastickejší vplyv má bezpochyby na pečeň. Tá je schopná zmetabolizovať približne 15ml etanolu za hodinu, čo zodpovedá jednému „poháriku“. Ak sa do pečene dostane viac alkoholu než enzýmy tu prítomné dokážu zvládnuť, jeho prebytok putuje všetkými orgánmi tela dovtedy, kým sa tak nestane.

Ako na nás alkohol vplýva?

Alkohol spomaľuje tok informácií vysielaných do mozgu a znižuje koncentráciu. Aj preto je zakázané pod jeho vplyvom šoférovať.
 
Nadmerná konzumácia alkoholu zhoršuje kvalitu spánku. Vedie k prebúdzaniu, spôsobuje nespavosť a potláča hlboký spánok.
 
Pitie alkoholu prekvapivo spôsobuje stratu telesného tepla a urýchľuje podchladenie. Zahriať sa teda v chlade niečím „ostrým“ v prípade, že silvestrujete niekde vonku, teda nie je taký dobrý nápad.
 
Alkohol je prudko návykový, nakoľko sa pri jeho popíjaní do tela uvoľňujú hormóny endorfín a dopamín, zodpovedné za pocity spokojnosti a šťastia. 

Koľko je dosť?

Odborníci odporúčajú obmedziť množstvo alkoholu u mužov na dva štandardné nápoje denne a u žien nie viac ako jeden pohárik denne. (Jeden štandardný nápoj sa rovná 300 ml piva, 100 ml vína alebo 30 ml tvrdého alkoholu). Na Silvestra si toho množstva ale „doprajeme“ neporovnateľne viac. A hoci priveľa alkoholu mozgu škodí, niektoré štúdie ukázali, že ľudia konzumujúci malé množstvo alkoholu denne majú nižšie riziko straty pamäti ako zarytí abstinenti. Možno je to preto, že alkohol riedi krv a preventívne pôsobí proti zrazeninám, ktoré môžu zablokovať tok kyslíka dôležitého pre fungovanie mozgu.

Koľko má kalórií?

Ak aj počas sviatkov dbáte na štíhlu líniu, s alkoholickými drinkami v rukách sa k nej rozhodnete nedopracujete. Feminity vám prináša stručný prehľad obsahu kalórií v najobľúbenejších alkoholických nápojoch.
 
Jedno pivo  650 kJ
Pohárik vaječného koňaku  700 kJ 
Pohárik ginu, fernetu, whisky či koňaku zhruba 500 kJ
„Panák“ becherovky 600 kJ
2dl červeného vína 550 kJ a 2dl bieleho vína 440 kJ
2 dl šumivého vína majú 660 kJ

Čo piť na Silvestra?

Najväčším problémom pri popíjaní miešaných nápojov je cukor. Samotný alkohol disponuje nezanedbateľnou dávkou sladidiel a ak tomu pripočítate ovocné sirupy, likéry a džúsy, o kalorickú bombu na záver roka máte postarané. V prípade, že nedáte dopustiť na drinky obsahujúce likéry či smotanu, tešte sa okrem toho aj na rapídny príjem tukov.
 
Pri popíjaní alkoholických drinkov platí zásada: Všetko, ale s mierou! Ak zvyknete týmto spôsobom zhrešiť jeden krát do týždňa, nemusíte sa báť, že priberiete. Pokiaľ však Silvester ani zďaleka nie je jedinou príležitosťou kedy si vypiť, buďte obozretnejší a uprednostnite menej sladké drinky. Medzi ne patrí napríklad gin tonic, vodka so sódou a mätou, prípadne vodovejšie alkoholické nápoje (napríklad melónové) s nižším obsahom cukru.