10 najväčších bolestí, ktorými ubližujeme našim blízkym bez toho, aby sme si to uvedomovali!
Každý z nás je do istej miery sebec a to sa niekedy prejaví v podobe vlastného zlyhania, ktorým ale veľakrát ublížime práve najbližším. Toto je 10 chýb, ktorých sa vyvarujte!
1. Zabúdame na to, akú úlohu hrajú v našom živote
Či je to mama, dieťa, manžel alebo ktokoľvek blízky, niekedy zabúdame na to, v akom sme s nimi vzťahu. Najčastejšou chybou je ignorácia spätnej väzby pomoci alebo láskavosti, ktoré sa vplyvom našich povinností vytrácajú.
2. Podsúvame im naše starosti
Svojim blízkym často či už chcene alebo nechcene podsúvame len tú negatívnu časť nášho života. Osoby, ktorým na nás záleží sú ochotné prevziať toto bremeno trápenia a častokrát sa kvôli tomu utápajú v bolestiach viac, ako si vieme predstaviť. Nezaťažujme ich maličkosťami a radšej sa s nimi podeľme o tie príjemnejšie etapy nášho života.
3. Sme na nich milí len vtedy, keď niečo potrebujeme
Prirodzená reakcia mnohých z nás. Ignorujeme našich blízkych, no v momente, keď potrbujeme ich pomoc, ihneď zazvoníme na dvere a to aj o polnoci. Tí, ktorým na nás skutočne záleží to do istej miery akceptujú, ale to neznamená, že sú s zmierení s tým, že ich využívame.
4. Hádame sa s nimi kvôli ich prejavenému názoru
Niektoré názory nás spájajú, iné rozdeľujú. Netýka sa to len masy ľudí, ale aj blízkej rodiny. Najmä medzi generáciami je tento problém veľmi cítiť. Zabudnite však na osočovanie a krivdenie iným kvôli vlastným názorom a postojom. Tak, ako viete hovoriť, naučte sa aj vypočuť si iný názor a nechcite ho meniť proti ich vôli.
5. Nepotešíme ich maličkosťami
Človeku dobre padne, keď ho raz za čas sami od seba potešíte. Všetko, čo je od srdca a myslené úprimne človek vycíti a to puto, ktoré v daný moment medzi vami vznikne je pocit na nezaplatenie pre obidve strany.
6. V najťažších chvíľach nie sme pri nich
Vyhovárame sa na prácu, na povinnosti, na únavu či na vlastné záujmy. Tak, ako aj my potrebujeme v nepríjemnejších chvíľach niekoho blízkeho pri sebe, kto nám je oporou, tak aj oni potrebujú nás. Nie vždy nás o to požiadajú, preto sa snažte čítať im z očí a duše.
7. Nepriznáme si vlastnú chybu za cenu „tichej domácnosti“
Tvrdohlavosť a neústupčivosť. Priznať si vlastnú chybu chce odvahu a tiež sebareflexiu. Hrať urazených a nechať sa dobíjať tiež niekedy nie je na škodu. Pamätajte, že život je krehký – každý deň je vzácnosťou a nikde nemáme istotu v tom, či tu budeme aj na ďalší deň.
8. Málo sa s nimi smejeme na úkor problémov
Predmetom diskusie s našimi blízkymi sú neustále problémy, konflikty a sťažovanie sa. Bez toho by nebol život. Niekto ich zvláda lepšie, iný horšie. Čas s blízkymi treba využiť efektívnejšie, a to s pocitom šťastia, úsmevu a odreagovania sa v podobe zábavy.
9. Podceňujeme osobné stretnutia
Technológie a internet nám ponúka možosť komunikovať a vidieť sa prostredníctvom obrazovky každý deň. Pocit prítomnosti toho druhého, energiu a dotyk to ale napodobniť nevie a už vôbec nie nahradiť. V záplave pracovných povinností odsúvame stretnutia s tými, o ktorých je náš život.
10. Zabúdame na slovo „ľúbim ťa“
V krajine, v ktorej žijeme sa ako keby stále hanbíme prejaviť city, či už v podobe sĺz alebo naopak lásky. Ten, kto to urobí a myslí to úprimne, to je vzácnosť. Jednou z nich je aj vysloviť slovo „ľúbim ťa“ alebo „mám ťa rád“ s poriadnym nábojom emócie.