Presunúť na hlavný obsah

10 najväčších zaujímavostí o chudnutí: Toto ste o správaní svojho tela ani len netušili!

Chudnutie a diéty

S otepľovaním sa čoraz viac zbavujeme jednotlivých vrstiev oblečenia, ale aj tukových vankúšikov. Pripravili sme pre vás 10 najväčších zaujímavostí o chutnutí, o ktorých ste doposiaľ (ne)tušili!

1. Ženské prsníky sú tvorené výsostne z tuku. Záhada, prečo po akejkoľvek vyššej aktivite chudneme najskôr v prsiach, než v iných partiách je preto objasnená.

2. Počas sústredenosti a rozmýšľania síce nevydávame extra energiu a kalórie, no v našom tele sa prebúdza počit hladu.

3. Jedna tuková bunka žije v priemere 10 rokov. Akonáhle však zomrie, nahradí ju ihneď nová.

4. Každý z nás potrebuje mať tuky. Priemerná žena s konfekčou veľkosťou 38 má na sebe až 100 tisíc kalórií tuku.

5. Priemerný dospelý človek má v sebe približne 50 miliárd tukových buniek, čo je viac ako celá naša svetová populácia.

6. Pociťovanie stresu automaticky spúšťa ukladanie tukov. Je to zakotvené v našej histórii, kedy sa stres spájal s nedostatkom potravín a telo si robilo zásoby na nastávajúce dni. 

7. Obézni ľudia majú v tele len 20% vody, pričom bežní zdraví ľudia až 75%. Dôvod je jednoduchý – v tukovom tkanive je menej vody ako obsahuje svalové tkanivo.

8. Počas akejkoľvek aktivity a pohybu je nutné dbať na pitný režim. Ak sa v našom tele zníži prítomnosť vody už len o 2%, objavujú sa poruchy pamäti a ťažkosti so sústredením. Pohár vody asi pol hodinu pred jedlom podporuje trávenie.

9. Chudneme aj počas spánku, aspoň vtedy, keď spíme 7-8 hodín. Nedostatok spánku totiž narúša hladinu leptínu a my si myslíme, že sme hladní aj vtedy, keď nie sme.

10. Naša genetika a to, či budeme obézni či silnejší alebo nie závisí do istej miery od stravovania sa v tehotenstve matky. Mastné a kalorické jedlá majú rovnaký dopad na maternicu a zdravie ako cigarety a alkohol. Čím, viac sa takto stravuje, tým väčšia pravdepodobnosť je, že sa dieťa narodí predčasne a bude mať neskôr sklony k väčšej hmotnosti.

- Najčítanejšie -