Presunúť na hlavný obsah

6 rád ako sa zdravo stravovať počas leta, keď sme na cestách: Majte pevnú vôľu aj na dovolenke

Zdravie

Nedovoľte letu spraviť dieru vo vašej zdravej výžive. Leto je aj o cestovaní, o nových destináciách. Tieto pozitívne zážitky môžu mať negatívny dopad na váš jedálniček.

Pokiaľ si s jedlom na dovolenkách a cestách spájate fast foody, alkohol či sladkosti, tak sa zastavte. Predsa ste sa nesnažili celé mesiace preto, aby ste teraz (aj keď len dočasne), zahodili všetko za hlavu a jedli zase nezdravo. Tento rok v lete môžete vyskúšať zmenu, nejesť potraviny, z ktorých sa budete cítiť unavení, nafúknutí a vyčerpaní. Aj keď ste na cestách, napríklad do Chorvátska, vždy je možnosť jesť zdravšie. Chce to len troška porozmýšľať nad tým, čo prijmete do seba. Nezdravé jedlá sa ponúkajú sami, tie zdravšie musíte vyhľadávať. 

Lepšia voľba potravín bude mať pozitívny dopad na voľný čas, lepšie si užijete dovolenku. Zdravé jedlo a dostatok vody vás dokážu lepšie zregenerovať počas dovolenky a do práce sa vrátite oveľa oddýchnutejší. Toto je pár tipov, ktoré vám pomôžu jesť zdravšie na cestách alebo na dovolenke:

1. Zdravé stravovanie začína na prvej zástavke cestou na dovolenku

Ak ste na cestách a chcete jesť, najčastejší prípad je, že sa zastavíte v nejakom fast-foode. Vaša voľba zdravých potravín je potom značne obmedzená. Vyskúšajte sa občas zastaviť v obchode s potravinami, ktoré ponúkajú zdravé potraviny v plnej miere: ovocie, mrkvy, orechy, zdravé sušienky, prípadne, ak natrafíte na supermarket, tak si môžete kúpiť šaláty s mäsom.

2. Jedzte často a vo veľkom množstve

Jedenie malého množstva zdravých potravín po celý deň vysiela signál do mozgu, že potravín je dostatok a telo tak dokáže spáliť kalórie rýchlejšie. Pokiaľ obmedzíte kalorický príjem iba na jedno potravinové sedenie, tak si dodáte tiež energiu. Príliš veľa kalórií v jednom jedle, aj keď sú to „zdravé kalórie“, vedie k spomaleniu metabolizmu. Mozgu tak dávame signál, že metabolizmus sa spomalí a prijaté kalórie si telo uloží vo forme tukov pre ťažšie časy. Jedenie nadmieru kalórií naraz, vás môže spomaliť a budete z toho ospalí.

3. Jedzte veľa bielkovín

Mali by ste konzumovať správne množstvo kompletného proteínu vhodné vašej hmotnosti a pohybovej aktivite, nakoľko to stabilizuje hladinu cukru v krvi. Zvyšuje sa tiež koncentrácia a telo sa dokáže udržať štíhle a silné. Komplexný proteín je potom každé mäso zo zvieraťa, kuracie, ale aj bravčové či jahňacie mäso. Komplexný proteín nájdeme aj v mliečnych výrobkoch alebo v mixe obilnín a strukovín. Napríklad celozrnné pečivo s mäsom a s trochou masla alebo kukuričné tortilly s fazuľou. Ak potrebujete energiu na dlhú túru (pri poznávacích zájazdoch) alebo energiu na deň na pláži, zoberte si so sebou kvalitné a chudé bielkoviny.

4. Pripravte si občerstvenie dopredu = zabezpečíte si pravidelný príjem

Často, keď sme na cestách, nemáme prístup k potravinám v pravidelných intervaloch. Ešte horšie je, keď jedlá vynechávame. Aby ste sa vyhli vynechávaniu jedál a tým spomaleniu metabolizmu, pripravte a zabaľte si zdravé potraviny pred cestou, či už do auta alebo do batohu, pokiaľ idete na nejakú túru. Dobrým príkladom sú mandle, surová zelenina, hummus, jogurt, ovocie, či už čerstvé alebo sušené, prípadne na tvrdo uvarené vajcia.

5. Vyhnite sa potravinám, z ktorých sa cítite zle

Často sú to potraviny, po ktorých túžite na dovolenkách a sú ľahko dostupné na ceste za morom. Tieto potraviny vám nedodajú takú energiu, akú by ste očakávali. Skôr sa z nich budete cítiť unavení  a bez nálady. 

Vyhnite sa teda týmto potravinám:

A) Jednoduché sacharidy s vysokým glykemickým indexom ako sú ovocné šťavy, limonády, rafinované obilné výrobky či sladké občerstvenia

B) Čokoľvek vyprážané

C) Netučné dezerty a sladidlá, ktoré obsahujú v sebe príliš veľa chemických látok, vaše telo ich potom ťažko metabolizuje

D) Čiastočne hydrogenizované potraviny ako nízkotučné smotanové výrobky, rafinované arašidové maslo, margarín alebo tukové balené pečivo

E) Príliš veľa alkoholu

6. Pite veľa vody

Telo potrebuje vodu pre takmer všetky jeho funkcie. Pitím väčšieho množstva vody sa vaše telo ľahšie zbaví toxínov, vaša pleť bude svieža a zabraňuje sa tým zbytočnému prejedaniu a pocitu hladu. Pravidelným príjmom vody sa vyhnete úpalom, bolestiam hlavy a únave. Tým aj prílišnej chuti na sladké potraviny. Nezdravé chute teda môžete eliminovať pravidelným pitím vody, ideálna je čistá alebo jemne mineralizovaná.

Potraviny, ktoré si môžete kúpiť bežne v potravinách a je dobré ich mať na ceste so sebou:

1. Ovocie – jablká, hrušky, banány.

2. Sušené mäso – nájdete ich v potravinách alebo aj na pumpe. Prípadne si viete pripraviť aj svoje vlastné.

3. Proteínový prášok – najrýchlejší spôsob príjmu kvalitných bielkovín. Častokrát sú dostupné priamo v supermarketoch alebo si prinesiete z domu svoj vlastný proteínový prášok.

4. Mandle – sú výživné, chutné a sýte. Obsahujú dostatok energie, ale vo forme vhodných tukov. Samozrejme dávkujte si ich v menších porciách.

5. Domáce arašidové maslo alebo mandľové maslo – nemusí byť iba domáce, stačí že nebude dodatočne ochucované.

6. Baby karotka, prípadne iná farebná zelenina – zelenina má v sebe malo kalórií, zasýti a je veľmi chutná. 

Zdravá výživa nepozná hranice. Vždy sa dá nájsť riešenie. Len to vyžaduje väčšie množstvo energie pri hľadaní vhodných potravín a určitý čas na  prípravu na cestu. Užite si cestu na vašu vysnenú destináciu naďalej v zdravom režime, občasné porušenie pravidiel vás nemusí zaskočiť, dôležité je oddýchnuť si a hlavne v zdraví sa vrátiť naspäť do bežného života.