Presunúť na hlavný obsah

Prvá slovenská dizajnérka na newyorskom týždni módy a bombastický krst nášho špičkového vína

Móda

V preplnenom newyorskom klube The Attic Rooftop na Manhattane sa počas víkendu konala veľká módna prehliadka slovenskej dizajnérskej tvorby pod názvom Slovak Fashion Night 2014.

 

Po prvýkrát v histórii sa na newyorskom týždni módy zúčasnila aj Slovenka - dizajnérka Blažena Ostrovská, víťazka súťaže BMD. Naša mladá talentovaná dizajnérka sa Newyorčanom a módnym expertom predstavila kolekciou “Štefánik”. Inšpiráciou pre ňu bola slávna osobnosť slovenskej histórie z prvej polovice minulého storočia M. R. Štefánik. V nápaditých, majstrovsky vytvorených modeloch vyjadrila činnosť a obdobie tejto legendárnej osobnosti a predstavila významného velikána našej histórie vo všetkých jeho činnostiach ako politika, generála, diplomata, pilota či vedca. Ostrovskej kolekcia s nevšednou tématikou vzbudila veľký záujem u newyorského publika, ale aj u odborníkov a amerických médií.

"Žijem svoj sen, je to úžasný pocit pre dizajnéra predstaviť sa tu, v centre svetového diania, v New Yorku, na takomto jedinečnom fóre. Nemám slov, som nesmierne šťastná, že sa moje modely páčia, dodáva mi to obrovskú energiu na daľšiu tvorbu.”

"Blaženka Ostrovská zanechala skvelý dojem, mala veľký ohlas. Jej Štefánik zaujal tématikou, spracovaním modelov, nápaditosťou, vybrala si náročnú cestu, výborne ju zvládla a módny svet to patrične ocenil,” vyjadrila sa tesne po prehliadke prezidentka slovensko-americkej Nadácie +421 Ľubica Surkošová, ktorá účať Blaženy medzi svetovou elitou organizovala. 

Kolekciu modelov Blaženy Ostrovskej ozdobil unikátnymi doplnkami Dušan Stevlik, ktorý sa špecializuje na umelecké spracovanie kameňov nájdenych na dne Atlantického oceána a starých milióny rokov. Najväčší záujem vyvolala jeho kolekcia snubných prsteňov 22. storočia. “Ak budú v tom čase sobáše ešte aktuálne,” vtipne sa vyjadril o inšpirovaní svojej tvorby pred novinármi umelec a kamenár Dušan Stevlik. 

Hosťom prezentačného večera, na ktorom sa oslavoval úspech našej mladej dizajnérky, bola aj Slovenka Jitka Klett. Tesne po svojej premiérovej prehliadke na newyorskom Fashion Weeku v hoteli Crowne Plaza Times Square predviedla ukážku svojej originalnej tvorby “Haute Couture”. Na tohtoročnom týždni módy v New Yorku mali teda úspech hneď dve slovenské dizajnérky. 

Moderátormi after party Slovak Fashion Night bola nová vychádzajúca televízna hviezda z RTVS Alexandra Kazlovová, ktorá sa prihovárala newyorskému publiku prirodzeným šarmom a brilantnou angličtinou. Jej partnerom bol ostrieľaný slovenský moderator Peter Justin Topoľský, ktorý v New Yorku pôsobí už dlhé roky. 

Vyvrcholením úspešnej slovenskej prezentácie bol krst novej edície slovenského vína Matyšák. Špičkové slovenské vína sú určené na zahraničný, hlavne americký trh. Muller Thurgau, Rizling rýnsky, či Cabernet Franc budú môcť ochutnať nielen hostia exkluzívnych newyorských reštaurácii, ale aj návštevnící privátneho klubu Caribou Club v známom americkom rekreačnom stredisku Aspen. Ochutnávka vína spojená s bombastickým krstom v trendovom newyorskom klube The Attic Roofbar Lounge mala veľký úspech a zástupcovia firmy Víno Matyšák neskrývala radosť a nadšenie z prejavov chvály a uznania kvality slovenského vína: Peter Matyšák pred americkými médiami neskrýval radosť z medzinárodných úspechov svojho vinohradníctva: “Som hrdý na naše úspechy a ocenenia, ktoré dosiahli naše produkty.  Nesmierne si ich ceníme a sme hrdí na našu prácu a výsledky. Je to dôkaz, že sa netreba báť žiadnej konkurencie, ale tvrdo pracovať a ísť za svojím cieľom, som vinár a som pyšný na ocenenia, ktoré teraz vo svete zbierame. Chceme, aby naše produkty poznali vo aj vo svete." Slovenské víno pokrstili a zaželali mu úspešný štart do sveta Generálna konzulka Jana Trnovcová, prezidentka americko –slovenskej Nadácie +421 Ľubica Surkošová.