Presunúť na hlavný obsah

Najlacnejšia vysoko kvalitná bielkovinová potravina: Cottage cheese dokáže s vaším telom zázraky

Zdravie

Cottage cheese je jedným z najlacnejších vysoko kvalitných bielkovinových potravín, ktoré viete bežne kúpiť v predajni potravín. Prezradíme vám, ako si ho nakombinovať čo najlepšie.

Jedno bežné balenie obsahuje v sebe asi 13g bielkovín, 5g tuku a 4g sacharidov. Kvôli týmto vynikajúcim hodnotám je cottage veľmi populárny aj medzi športovcami ako desiata, taktiež ho často jedia večer, keďže obsahuje v sebe kazeín a srvátkový proteín - tým si počas noci zabezpečia dlhší príjem bielkovín a to je zase dôležité pre ich regeneráciu. Ak ste sa tomuto zázraku vyhýbali, tak vyskúšajte zopár mojich tipov, ako ho zaradiť do vášho jedálnička a využite z neho maximum. 

1. Cottage wrap

Celozrnné tortily sú už bežne dostupné skoro v každom obchode s potravinami. Vyskúšajte si veľmi jednoduchú prípravu cottage wrapov: na roztiahnutú placku rozotrite 2 polievkové lyžice cottage cheesu. Pridajte trocha zeleniny ako rajčiny, šalát, uhorky, môžete taktiež pridať kúsky kuracieho mäsa. Zatočte a vynikajúci, zdravý obed je hotový!

2. Salsa cottage

Zmiešajte celý kelímok cottage-u s trochou salsy. Buď si necháte takúto studenú formu alebo zapečiete túto zmes v mikrovlnke, kde sa všetky chute spoja do konzistentnej hmoty. 
Na panvici opečte nakrájanú tortilu na malé kúsky až do chrumkava. A môžete namáčať chutné čipsy do zdravej omáčky. 

3. Zdravý zemiak

Zoberte jeden väčší uvarený zemiak. Odkrojte vrchnú časť zemiaka, opatrne vydlabajte vnútro tak, aby ste okraje zemiaka nepoškodili. Zmiešajte v miske cottage cheese s trochou čedaru. Touto zmesou naplňte zemiak a vložte do mikrovlnky. Zohrievajte, dokým sa čedar neroztopí. Dobrú chuť!

4. Cottage pizza

Ako základ použijeme celozrnnú zmes na pizzu, prípadne cesto na pizzu zhotovené z celozrnnej múky. Potrieme cesto paradajkovým pretlakom. Zmiešame do misky cottage cheese s trochou nízkotučnej mozzarelly spolu s oreganom. Zmes rozotrieme na pizzu a celé to posypeme nadrobno nakrájanou zeleninou. Zapečieme v rúre ako bežnú pizzu.

5. Cottage cestoviny

Vyskúšajte nabudúce namiesto omáčky na cestoviny použiť cottage cheese. Či už na studenú prípravu, alebo v teplej kuchyni. Môžete do toho taktiež zmiešať paradajkový pretlak alebo kúsky cvikle.

Takto pripravený cottage vám určite bude chutiť. Pravidelnou konzumáciou aj samotného cottage-u bude vaše telo lepšie pripravené na ďalšie tréningy a svaly budú dostatočne zregenerované. A to aj vďaka vysokej dávke proteínov, ktorý v sebe cottage obsahuje. 

Ako určite viete, príjem proteínov v športovej výžive, ale aj v bežnej kondičnej výžive, je nevyhnutný pre svalový rast, regeneráciu svalov a následné zvýšenie bazálneho metabolizmu. Proteín by ste mali príjmať niekoľkokrát do dňa, najkritickejší čas je tesne po tréningu - proteín nám zabezpečí opravu poškodeného svalového tkaniva. Tým nám rýchlejšie ustúpi svalovica a telo zvládne v ďalšom tréningu vyššiu záťaž.

Mnoho žien ale aj mužov sa obáva príjmať cottage cheese v diéte - obhajujú tento fakt vyšším podielom tukov. Aj keď to z názvu vyplýva, že sa jedná o syr, tak netreba mať obavy. Množstvo tuku v jednom kelímku je naozaj minimálne. Denným príjmov teda ochránite vzácnu svalovinu, dôležitú pre vaše kvalitné chudnutie, pričom príjem tuku zostane na minimálnych hodnotách. Ak sa ale naozaj bojíte príjmu tukov, tak na trhu nájdete aj verzie s nižším obsahom tuku. 

Tak ako je proteín v cottage cheese dôležitý a vhodný pre stratu tukovej hmoty, tak je rovnako dôležitý a vhodný aj pre naberanie a tvarovanie svalových partií. Všetko totiž závisí od celedonného príjmu jedla a cottage vám vie teda pomôcť skvalitniť ho, či už pri naberaní svalovej hmoty alebo pri redukcii hmotnosti.

Dalo by sa povedať, že cottage cheese je univerzálnym nástrojom pre vaše telo. Nezabúdajte ale pre rovnovážnu a pestrú stravu, cottage bude potom pre vás pekným spetrenením dňa.