Presunúť na hlavný obsah

Ako si správne vybrať dobrého a kvalitného osobného trénera? Toto sú nároky, ktoré by mal spĺňať

Fitness

Odhodlali ste sa chodiť do fitness centra, no predstava, že by ste mali nad sebou tvrdú ruku osobného trénera je lepšia. Podľa čoho si ho treba vyberať?

Mnoho z vás začalo športovať a meniť svoje zvyklosti na zdravý spôsob. Skúšate rôzne športy, plávanie, skupinové cvičenia a mnohí z vás by radi začali trénovať v posilňovni, nejaký druh tréningu, ktorý vás zaujal. Ale problémom je ako začať. Ja sám, keď som začínal, tak som tiež nevedel, čo mám robiť, čo cvičenie obnáša. Pomohla mi v tom osobná trénerka.

Môj prvý vstup do fitnesscentra bol neistý, popravde nemal som v pláne ani ísť cvičiť do posilňovne, ale skôr zapísať sa na hodiny tae bo. Lenže nastal problém – teo bo zrušili a tak ďalšie dvere na chodbe bol už len vstup do fitka. 

A začal som cvičiť s osobnou trénerkou. Dodnes dodržujem väčšinu z jej rád, dokonca mám stále odložený tréningový plán, ktorý mi dala. Boli to základy, ktorých sa držím dodnes. Som jej za to naozaj vďačný, že aj vďaka nej môžem robiť to, čo robím.

Takže pokiaľ chcete a naozaj to myslíte vážne s tréningami vo fitnescentre, tak odporúčam aj vám, nájsť si dobrého fitness trénera. Problémom je, že ich je veľmi veľa, tak ktorý je ten dobrý a vhodný pre vás?

Cvičenie na prvý pohľad vyzerá jednoducho. Ale už pri prvých pohľadoch zistíte, že fitness v sebe skrýva príliš veľa oblastí, v ktorých je sa ťažko vyznať. Každá rada sa zíde, len problémom je, že každý má pocit, že sa do všetkého vyzná a v konečnom dôsledku je človek dezinformovaný. Rada skúseného trénera vás však môže usmerniť tým správnym smerom. 

Osobného trénera už nemožno brať ako luxusnú službu. Kedysi sa osobný tréner považoval ako niečo nedostupné. Teraz je situácia iná, na trhu existuje veľké množstvo trénerov v rôznych kvalitách a cenových reláciách. 

Vybrať si dobrého trénera vie byť náročné, predsa chcete za svoje peniaze dostať to, čo vyžadujete. A nejde tu len o peniaze ale aj o čas, ktorý by ste zbytočne mrhali, ak by ste sa dostali k nejakému fušerovi.  Preto zvážte aspoň týchto päť kritérií pri výbere osobného trénera a predídete  tým k neúspechu:

1. Certifikáty

V súčastnej dobe nie je potrebné, aby osobný tréner musel mať vyštudovanú vysokú školu s odborom trénerstvo. To by však nebol problém, vedomosti a spôsobilosť na vykonávanie trénerskej služby je viazané na živnosť a ťa vyžaduje mať aspoň základnú znalosť poznatkov. Snažte sa teda zistiť, či dotyčný tréner má živnosť a prípadne ktorú úroveň vzdelania dosiahol. Na tom ale až tak nezáleží, pretože ani tréner s navyšším vzdelaním, ani vysokoškolským vzdelaním vám nezaručí dosiahnutie vášho cieľa. Vysoká škola a certifikát nie je zárukou kvality trénera. 

Je dôležité si uvedomiť, že byť certifikovaný alebo vysokoškolsky vzdelaný neznamená, že daný tréner je odborníkom v oblasti fitness. Znamená to len to, že daný tréner zobrazuje základné alebo pokročilé vedomosti o cvičení, tréningoch a výžive, ale neberie automaticky do úvahy veľa faktorov, ktoré v konečnom dôsledku určujú tú reálnu spôsobilosť vykonávať trénerstvo.

Mnoho trénerov má vynikajúce znalosti z oblasti výživy a tréningových postupov, anatómie.., ale často mnoho z nich nie je schopných komunikovať svoje znalosti s ostatnými jasným a výstižným spôsobom. Preto sa mnohokrát stáva, že aj menej študovaný tréner dosahuje omnoho vyššie úspechy so svojimi klientami.

2. Tréner ako vzor

Pri výbere trénera sa odporúčam riadiť aj podľa jeho výzoru – tak aby bol tréner pre vás istým vzorom. Tak, aby jeho fyzickosť, jeho postava bola pre vás inšpiráciou a tým aj motiváciou. Možnosť spolupracovať s niekým, kto dosiahol vami vytúženú postavu môže byť úžasným zdrojom inšpirácie.

Aj keď je pravda, že niekto, kto dosahuje vaše vytúžené krivky nie je vždy schopný tréner, tak predsa len je tu väčšia šanca, že vás vyšportovaný tréner viac inšpiruje ako keby mal mať nadváhu alebo ochabnuté svalstvo. Tréner, ktorý je mimo formu, tak veľmi ťažko môže slúžiť ako pozitívny príklad. Potom sa človek môže pýtať, že ako mi môže taký tréner pomôcť, keď nedokáže motivovať ani samého seba.

Samozrejme, neplatí to vždy, že top tréneri majú top postavy. Dôležité je, aby vás tréner správne viedol, ale pri prvotnom výbere trénera vám to môže pomôcť.

3. Tréner, ktorý má osobnosť, čo vás baví

Dobrý tréner musí mať viac ako len vedomosti. Tréneri musia zladiť rozličné okolností a potreby pre každého jedného cvičenca zvlášť. Musia mať individuálny prístup. Ľudia majú totiž nespočetné množstvo osobnosti a tréner musí byť schopný dodávať pozitívny tréning rovnako ako konštruktívnu kritiku. Tréner by mal dostať z vás každé jedno opakovanie, ktoré je vo vás skryté. 

Preto niektorí ľudia potrebujú militantnejší prístup k tréningom, inému stačí mierne šťuchnutie a prívetivejší stimul. Preto pri výbere trénera sa s ním porozprávajte a zistíte, či vám bude vyhovať taký štýl komunikácie, aký momentálne daný tréner poskytuje. Môžete sa ho opýtať priamo, aký štýl tréningu preferuje. Ak nie ste spokojní s osobnosťou a komunikáciou trénera, tak je veľmi veľká pravdepodobnosť, že nebudete a ním spolupracovať na profesionálnej úrovni.

4. Referencie

Pokiaľ ste našli trénera, ktorého vám nikto neodporučil, tak bolo by na mieste vypýtať si od trénera mená niekoľkých klientov, ktorí môžu dosvedčiť jeho kompetentnosť ako fitness profesionála. Mali by ste sa pýtať na ľudí približne v rovnakom veku a pohlavia s približne podobnými cieľmi ako máte vy. Tým si zabezpečíte, že budete vedieť presnejšie posúdiť trénerovu kompetentnosť. 

5. Poplatky za tréningy

Cena za trénerské služby sa môže líšiť priamo aj v jednom fitnesscentre. Zvážte si sumu, ktorú ste ochotní investovať za tréningy. Niekdy príliš nízka cena nehovorí nič o nekvalite tréningoch alebo príliš vysoká o istom úspechu.

Existuje veľa veci, ktoré určujú štruktúru poplatkov, vrátanie účasti na súťažiach, povesť, dostupnosť, priestory, náklady trénera na prenájom priestorov.