Presunúť na hlavný obsah

Najdôležitejšie bylinky pre zdravý život: Pomáhajú pri obličkovej a pečeňovej kolike a napravia zlé trávenie!

Elementy zdravia

Dnes si pripomenieme silu byliniek, ktoré vďaka svojím (ne)nahraditeľným účinkom netreba podceňovať. Tieto by vo vašej domácnosti nemali chýbať.

Bazalka

Zmierňuje a odstraňuje tráviace problémy nervového pôvodu, napr. žaludočnú nervozitu. Bazalka zvyšuje chuť do jedla a podporuje trávenie. Zmierňuje migrény zapríčinené zlým trávením, alebo s ním súvisiace bolesti hlavy.  Zvyšuje tvorbu materského mlieka. Upravuje a zmierňuje menštruáciu a bolesť spôsobenú sťahmi maternice alebo prekrvením. 

Príprava a použitie:

1. Vnútorné použitie – bazalku môžete piť ako čaj - 1 šálka po jedle alebo použiť ako korenie do šalátov či omáčok. 
2. Účinky éterického oleja- najúčinnejšie nervové tonikum. Napomáha koncentrácii, pri nervozite, úzkosti, nespavosti, mentálnej vyčerpanosti, bolestiach hlavy. Osviežuje, pôsobí antisepticky, pri bronchitíde, dýchacích problémoch, nachladnutí, upchatých dutinách, znižuje horúčku. Takisto pôsobí ako repelent po štipnutí hmyzom.

Bobkový list

Pôsobí proti nechutenstvu, podporuje trávenie a je veľlmi účinný proti plynatosti. Je mierne močopudný. Upravuje menštruačný cyklus, vyvoláva a reguluje menštruáciu. Pôsobí protireumaticky a protizápalovo, je veľmi účinný pri vonkajších aplikáciách. Vavrínový olej sa používa pri masážach stuhnutej šije, vyvrtnutí členka a iných bolestiach kĺbov a svalov. 

Príprava a použitie:

1. Vnútorné použitie – čaj - 1 šálka 10 minút pred jedlom (proti nechutenstvu), 1 šálka po jedle (na podporu trávenia). Bobkový list sa odporúča použiť pri varení strukovín, aby menej nafukovali. 
2. Účinky éterického oleja- antidepresívne, harmonizuje psychiku, antiseptické, mierni dráždivý kašeľ, dezinfikuje a čistí vzduch, prekrvuje. 

Harmanček 

Pre jeho sedatívne a relaxačné účinky sa používa pri akomkoľvek druhu koliky, najmä obličkovej a pečeňovej. Harmanček posilňuje funkciu čriev a povzbudzuje tráviace procesy. Zvyšuje telesnú teplotu a podporuje potenie, preto sa odporúča pri horúčke, najmä deťom. Boli dokázané upokojujúce účinky pri niektorých alergických reakciách, napr. pri astme, nádche a zápale spojoviek. Pomáha predchádzať aj akútnym alergickým záchvatom. Pomáha hojiť rany, vredy a kožné problémy akéhokoľvek druhu. Harmančekový zápar je vhodný na prípravu očných kvapiek a na oplachovanie očí pri podráždení alebo zápale očných spojoviek. Jeho protizápalový účinok sa uplatňuje pri ekzémoch, vyrážkach a iných kožných problémoch. Oplachovanie konečníka harmančekovým záparom znižuje zápal hemoroidov. Olej z harmančeka sa používa na masáže bolestivých svalov alebo kĺbov pri lumbagu, stuhnutej šiji, pomliaždeninách a reumatických bolestiach.

Príprava a použitie:

1. Vnútorné použitie - čaj- 3-6 šálok denne.
2. Vonkajšie použitie- oplachovanie očí, nosa, konečníka záparom (50 g okvetí na 1 liter vody), kúpele, obklady, masážny olej, proti hmyzu, vlasová kozmetika, pleťová kozmetika pre citlivú a veľmi suchú pleť. 
3. Účinky éterického oleja-  vhodný pri zimnici, podporuje potenie, pomáha tráveniu, vhodný pri zvracaní, plynatosti a hnačke, hemoroidoch, pri hojení rán a popálenín, bráni tvorbe jaziev, pri zápale sliznice ďasien, bolestiach pri prerezávaní zubov, zvyšuje imunitu podporením tvorby bielych krviniek. 

Ginko

Zvyšuje prietok krvi, čiastočne pôsobí proti artérioskleróze. Znižuje priepustnosť krvných vlásočníc a zmenšuje nahromadenie kvapaliny v tkanive. Stimuluje žily, posilňuje steny žíl, znižuje nahromadenie krvi v ich vnútri a uľahčuje prekrvovanie. Používa sa pri nedostatočnom prekrvovaní mozgu, cievnych mozgových príhodách, pri nedostatočnom krvnom obehu v končatinách, pri poruchách ciev, omrzlinách, varikóznych žilách, unavených nohách, opuchnutých členkoch. Nezvyšuje krvný tlak. 

Príprava a použitie:

1. Vnútorné použitie - čaj - 3 šálky denne 
2. Vonkajšie použitie - vlhké obklady, suché obklady (z roztlačených listov), kúpele rúk a nôh zo záparu (100 g listov na 1 liter vody). 

- Najčítanejšie -