Presunúť na hlavný obsah

Príbeh Slovenky: Bola som pokusný králik lekárov, nakoniec ma vyliečila očista orgánov a táto zmena stravy

Elementy zdravia

Z liekov som sa cítila unavená, moja energia výrazne klesla a zhoršili sa mi pečeňové testy. No záchvaty neodchádzali. Prečítajte si rozhovor so ženou, ktorá sa vyliečila vlastnou cestou.

Ako vyzeral tvoj jedálniček pred zmenou stravovania? 

Jedla som ako vačšina ľudí, úplne “normálnu” stravu. Chlieb, potraviny z bielej múky, mäso, sladkosti či polotovary. Chodila som do klasických reštaurácií, niekedy do fast foodov, doma som si varila veľmi málo. Nijako som sa neobmedzovala.

Aké zdravotné problémy si mala?

Začala som mávať alergicke zachváty. Prejavovalo sa to tým, že som po krátkom čase začala opúchať a nemohla som dobre dýchať. Dokonca som aj odpadávala. Vôbec som nevedela, z čoho to je a čo s tým mám robiť. Príčina nebola presne určená.

Čo na to povedali lekári? Ako ťa liečili? 

Keďže lekári nevedeli zistiť, čo mi presne je, z čoho tieto alergické reakcie vznikajú, nasadzovali mi rôzne lieky. Stala som sa takým malým pokusným králikom – hop alebo trop. Z liekov som sa cítila unavená, moja energia výrazne klesla a zhoršili sa mi pečeňové testy. No záchvaty neodchádzali. 

Skúšala si pred úpravou stravy aj iné možnosti okrem klasickej medicíny, ako si pomôcť? Zabralo to?  

Vyskúšala som Jonasovu metódu, resp. Jonasove kvapky. V tom období som aj úplne vylúčila zo stravy bielu múku a moj stav sa začal lepšiť. Tak som v tom pokračovala.

Prečo si sa rozhodla začať riešiť výživu? 

Keď som zistila, že vylúčenie bielej muky z môjho jedálnička má na môj zdravotný stav dobrý vplyv, pokračovala som v tom ďalej. Začala som výživu viac študovať, prečítala som si veľa článkov a blogov, príbehy iných ľudí, stretla som sa s odborníkmi na zdravú stravu. Na základe toho som sa rozhodla vylúčiť mlieko a rafinovaný cukor.

Ako si zmenila svoj jedálniček?  

V prvom rade som upravila moje raňajky, to bolo asi najciteľnejšie. Chleba som nahradila teplou obilninovou kašou, dochutenou sušeným ovocím, orechami a semiačkami. Napodiv mi to aj chutilo :-). Pridala som si do stravy dlho varené zeleninové polievky, viac celozrnných obilnín (špalda, ovos, pšeno a pod.) a strukoviny. 

Vyskúšala si aj nejaké očisty? 

Áno. Vyskúšala som očistu podľa piatich elementov, kde som si pod dohľadom odborníkov čistila každý deň jeden element – orgán. Súčasťou bola aj shankhaprakshalana – očista hrubého čreva. Nedávno som vyskúšala aj ryžovú kúru a pôst.

Bolo to pre teba ťažké urobiť radikálne zmeny? 

Ťažké to nebolo, lebo mi nová strava veľmi chutila. Jediný problém bol so sladkými jedlami a ovocím. To patrilo k mojim hlavným slabostiam. 

Ako sa zmenil tvoj zdravotný stav po zmene stravovania? 

Alergické záchvaty skoro úplne zmizli. Bolo to úžasné. A to po 7 rokoch, bez akýchkoľvek liekov. Okrem toho som mala viac energie a nebola som unavená. 

Čo alebo kto ti dával silu pokračovať ďalej a nevzdávať to? 

Tým, že sa upravil môj zdravotný stav a videla som, že to naozaj funguje,  mala som chuť pokračovať ďalej a precíznejšie.

Ako reagovalo na to tvoje okolie? 

Všetci vedeli, aký som mala problém. Sú  z toho nadšení, nechceli veriť tomu, že sa to „len“ stravou takto výrazne zmenilo. 

Za rozhovor ďakujeme pani Zdenke