Presunúť na hlavný obsah

Kľúčom k štíhlej postave je pulz: Toto sú dôvody, prečo možno nespaľujete tuk, aj keď cvičíte

Fitness

Fitness tréner Michael Achberger vám dnes priblíži, čo si treba na svojom tele všímať najviac, aby sme dokázali efektívne chudnúť. Počúvajte vaše srdce a dokážete efektívnejšie schudnúť.

Predstavte si, že šoférujete auto medzi mestami, tak ako vždy. Tešíte sa z jazdy, postupne predbiehate ostatné autá pred vami a zrazu zbadáte v spätnom zrkadle známe červeno-modré blikanie. Odstavíte auto na kraj cesty, keď sa k vám policajt priblíži a opýta, ako rýchlo ste šli, tak vy nemáte ani tušenie. Nedávali ste pozor na tachometer, iba ste si užívali rýchlosť, jazdu. Alebo ešte horšie, váš tachometer je rozbitý! Či už ste na novej ceste, alebo prechádzate vašu každodennú trasu, tak je veľmi ťažké odhadnúť, ako rýchlo jazdíte bez toho šikovného pomocníka – tachometra. Nepomôže vám ani pohľad na ostatné vozidlá – môžu ísť príliš pomaly, alebo príliš riskantne rýchlo. Bez tachometra spálite viac paliva, pričom sa vždy dostanete do rovnakého cieľa pri dodržiavaní rýchlosti podľa tachometra.

Cvičenie je v tomto veľmi podobné – bez sledovania intenzity tréningu je to ako keby ste riadili auto bez tachometra. Prináša to určitú neistotu vo vhodnosti intenzity, je tu potencionálne riziko, či to naše telo zvládne ustáť takú záťaž a tiež možnosť poškodiť si zdravie, ak prekročíme dlhodobo určité limity.

Fitness tiež postupne prechádza zmenami, postupne sa vyvíja. Dnes nie je problém zistiť si presne svoju tepovú frekvenciu a tým zistiť pohodlne svoju cvičebnú intenzitu. Moderné merače pulzovej frekvencie tiež dokážu prepočítavať spálené kalórie a usmerňovať vás vo vašom tréningu. 

Čo je to presne pulzmeter

Pulzmeter umožňuje priebežne sledovať svoju tepovú frekvenciu pri cvičení. Zvyčajne sa skladá z dvoch prvkov – komfortný hrudný pas a hodinkového snímača na zápästí. Hrudný popruh je nastaviteľný pre rôzne veľkosti. Všetko funguje bezdrôtovo – hrudný pas sníma tepovú frekvenciu a posiela tento údaj do príjmača na vašom zápästí. A vy si to môžete pohodlne prečítať a pracovať s tým.

Prečo by sme to mali využívať?

Existuje viacero dôvodov pre zaobstaranie si pulzmetra:

Meranie intenzity tréningu. Intenzita cvičenia je veľmi dôležitá. Pri príliš nízkej intenzite nesplaľujete dostatočne kalórie, viacmenej je to zdravotné cvičenie, pri príliš vysokej frekvencii zase môže nastať riziko zranenia alebo fyzického zlyhania, alebo tiež nespaľujete tuk efektívne. Použitie tepovej frekvencie vám ukáže presnú hodnotu v každom okamžitú tréningu. Hodnotu môžete vyhodnotiť a upraviť podľa toho intenzitu tréningu.

Kontrola cieľovej tréningovej zóny. Pre efektívne spaľovanie tuku by ste sa mali pohybovať vo vašej ideálnej tepovej frekvencie, čo je 60-80% vašej maximálnej tepovej frekvencie. Tú si vypočítame jednoducho: 220 – vek = maximálna tepová frekvencia. V rozsahu 60-80% telo využíva ako energiu primárne váš tuk, preto sa snažte udržať si túto tréningovú zónu. Niektoré pulzmetre majú v sebe zabudovanú funkciu udržiavania tepovej frekvencie a pri prekročení alebo pri príliš nizkych hodnotách vás na to upozorní. Stačí tam zadať len vek, hmotnosť, pohlavie a tréning máte pod kontrolou. Pomocou tepovej frekvencie teda budete vedieť, kedy zmeniť svoju rutinu, aby ste aj naďalej zostali v efektívnom režime, lebo aj po určitom čase si vaše telo zvykne a rovnaká činnosť pri rovnakej rýchlosti nedáva rovnakú hodnotu tepovej frekvencie.

Počítanie kalórií. Nie všetky modely ponúkajú túto funkciu, ale je to vítané plus. Určite je to presnejšie ako rátať si priemerný vydaj počas dňa pomocou rôznych kalkulačiek a odhadov. 

Ďalšie funkcie a výhody pulzmetra: časovač, úložisko dát, programovateľné funkcie ako napríklad zvuková signalizácia, zobrazenie času, stopky, synchronizácia s mobilným telefónom, krokomer, funkcie GPS.

Aj napriek jednoduchosti zistenia tepovej frekvencie sa naďalej odporúča venovať pozornosť svojmu telu a nespoliehať sa len na zistené hodnoty. Treba pozorovať na sebe mieru vnímanej námahy a tiež je vhodný „test talk“ – ak zvládnete plynulo rozprávať počas cvičenia a nejdete na minimálnej intenzite, tak ste pravdepodobne v ideálne zóne. 

Ďalšou možnosťou, ako pracovať s tepom je zistenie pokojovej tepovej frekvencie. Tá sa môže pohybovať kdekoľvek medzi 40 až 100 tepov za minútu. Ponúkam vám tabuľku, kde si môžte porovnať úroveň svojej pokojovej frekvencie na základe pohlavia a veku a tým zistiť svoju úroveň fyzickej zdatnosti. Všeobecne platí, že čím menšia pokojová tepová frekvencia, tým lepšie – vaše srdce je pri vyššej výkonnosti väčšie a tým je potrebných menej úderov pre prekrvenie celého tela. 

Pokojovú tepovú frekvenciu si merajte v sede, ak ste aspoň pol hodinu nevykonávali fyzickú záťaž, tak ste pripravení začať merať.

Tabuľka muži:

Tabuľka ženy: