Presunúť na hlavný obsah

Superpotraviny, ktoré dokážu s telom zázraky: Pomáhajú na črevné problémy a v čase chrípky vás postavia na nohy!

Elementy zdravia

Neustále zmeny počasia, s ktorými sa v týchto dňoch stretávame, dávajú výrazne zabrať našej imunite a skúšajú odolnosť nášho organizmu.

Veľa z nás týmto výkyvom podľahne a lekári následne vyhlásia „chrípkovú epidémiu“. Ak nechcete stráviť v posteli celý týždeň, prípadne vám lieky klasickej západnej medicíny nie sú blízke, vyskúšajte niektoré zo Superfoods východnej medicíny. 

KUZU

Rastlina kuzu je škrob získaný z koreňa vinného kríka (Pueraria lobata, Pueraria hirsuta). Jeho pôvod je v japonských horách. Dnes už rastie i v USA, zvlášť na juhu, kde je známa ako „kudzu“. Tento veľmi tvrdý, divý koreň má nesmiernu energiu. Môže v pravom slova zmysle prerásť i skalou. Ako domáci prostriedok je kuzu veľmi vhodný na celkové vyčerpanie (zvyšuje vitalitu), akútne črevné problémy (hnačky, hnačky pri cholere a úplavici) či chronickú črevnú slabosť. Ak sa vám stane, že vonku „zmoknete ako pes“, prípadne cítite, že „niečo na vás lezie“ a chcete predísť nachladeniu, určite siahnite po Kuzu. Naštartuje organizmus a chrípka sa na druhý deň nedostaví. Ak to však urobíte až v čase prepuknutia, Kuzu už nezaberie.

Príprava: rozmiešajte 1 čajovú lyžičku Kuzu v 1 dc studenej vody, následne zmiešajte s ďalším 1 dc horúcej a vypite. Kuzu môžete používať aj ako klasický škrob na zahusťovanie jedál. 

UMEBOSHI SLIVKY 

Umeboshi sa najčastejšie používajú v Číne, Kórei a Japonsku, ako liek i ako potravina. Čerstvo natrhané plody sa najskôr umyjú a potom sa na slniečku sušia. Vonku sa nechajú  cez deň i v noci. Po tejto fáze sa dajú do suda, posypú na hrubo morskou soľou a zaťažia závažím. Pri nakladaní sa ku slivkám pridávajú i listy shiso -purpurové listy byvolej trávy, ktoré sfarbia umeboshi do vínovočervena a dodajú im zvláštnu chuť. Takto zaťažené slivky sa nechajú v sude minimálne 6 mesiacov. Čím dlhšie sú naložené, tým sú lepšie. Slivky naložené 6 až 7 rokov majú silnú liečebnú schopnosť. Umeboshi majú antibiotické a antiseptické účinky, obsahujú vysoké množstvo proteínov a minerálov, sú silne zásadité (pomáhajú pri prekyslení), sú výbornou voľbou pri zápchach. Vývar z umeboshi sliviek, kuzu a zázvoru vás postaví na nohy v chrípkovom období aj bez použitia liekov. 

KOLOIDNÉ STRIEBRO

Striebro, nielen vo svojej koloidnej forme, bolo v medicíne používané tisíce rokov. Či už v Číne na akupunktúru, alebo ako stimulačný prostriedok na hojenie kože a iných mäkkých tkanív. Pred príchodom chladničiek bolo cez leto takmer nemožné uchovávať potraviny dlhšie čerstvé, preto naše babičky pridávali do mlieka striebornú mincu ako ochranu pred skysnutím. Na začiatku nášho storočia bola účinnosť koloidného striebra intenzívne skúmaná veľkým počtom známych vedcov, ktorí zverejňovali svoje výsledky v renomovaných zdravotníckych časopisoch. Potvrdilo sa, že koloidné striebro nemá vedľajšie účinky na organizmus a niektorí vedci zaznamenali, že osoby u ktorých sa objavuje problém nízkej hladiny striebra ako stopového prvku, sú často nachladnuté, mávajú chrípky a iné vírusové, alebo bakteriálne infekcie, vrátane mykóz. Antibiotikum pôsobí vždy len proti jednému malému počtu rozdielnych pôvodcov ochorení a nikdy proti vírusom. Koloidné striebro pôsobí až na 600 druhov baktérií a vírusov. Veľmi dôležitá je skutočnosť, že koloidné striebro je účinné rovnako proti pôvodcom ochorení, ktoré sa proti antibiotikám stali rezistentné. Pretože sa veľmi dobre znáša, sú možnosti jeho použitia takmer neobmedzené.
Vonkajšie využitie prichádza do úvahy pri kožných ochoreniach ako je akné, dermatitída, furunkul, kožné hubové ochorenia, lupus, herpes simplex, herpes zoster (ruža), impetigo, kožné vredy na hlave, psoriáza, koprivka, bradavice, plesne, spáleniny, úpal, zápaly, otvorené rezné, alebo tržné rany, poštípanie hmyzom, jazvy. Vnútorné využitie koloidného striebra je účinné proti vírusom, baktériám a plesniam ako sú stafylokoky, streptokoky, parazity, candida, lymská borelióza a iné bakteriálne a vírusové infekcie. 

CORDYCEPS

Nie je zvykom tradičnej čínskej medicíny, aby používala iba jeden produkt pri zostavovaní bylinných zmesí, pretože sa riadi zásadou, že „jedna bylina jar nerobí.“ Cordyceps sinensis (Húsenica čínska) je však ozajstným klenotom a v tomto prípade aj tradičná čínska medicína rada robí výnimku. Účinne posilňuje obličky, v ktorých máme ukrytú životnú energiu. Nie je veľa produktov v tradičnej čínskej medicíne, ktoré doplňujú a rozhojňujú esenciu ľadvín, bez toho aby zároveň pritom neoslabovali iné orgány. Cordyceps tieto vlastnosti spĺňa a vzhľadom ku svojim neobyčajným schopnostiam regeneruje náš organizmus, vyčerpaný buď chorobami a liekmi alebo fyzickou či duševnou prácou (tzv. dobíja baterky). Rovnako aj pre zdravého človeka je vhodný pre udržovanie zdravia a to nie len v otázke kvantity (dlhovekosti), ale hlavne jeho kvality. V Číne sa totiž Cordyceps užíva aj všade tam, kde západná medicína nasadzuje lieky najťažšieho kalibru ako sú napríklad hormonálne kortikoidy.

Viac o potravinách každodenného použitia sa dozviete v knihe Superimunita. Je olivový olej naozaj zdravý? Ako to je v skutočnosti s kávou? Publikácia odpovedá na mnohé otázky.