Presunúť na hlavný obsah

Jarná očista obličiek a močového mechúra: Tu je postup, ako predísť obličkovým kameňom

Elementy zdravia

Ak máte za sebou očistu hrubého čreva a pečene, prirodzene by mala nasledovať ešte očista obličiek a močového mechúra.

Obličky a močový mechúr sú orgánmi najviac ovplyvnenými počas obdobia zimy. Podľa čínskej medicíny obličky predstavujú jadro, základ ľudského tela a máme v nich ukrytú našu životnú energiu. Vládnu celej spodnej polovici tela, vrátane pohlavných orgánov a ich rozmnožovacej činnosti. Obličky podobne ako pečeň slúžia ako filter, na filtráciu krvi. Glomeruly, maličké filtre v obličkách sa môžu zapáliť a dokonca môže dôjsť aj k ich úplnému zničeniu, pokiaľ je tepnová krv, ktorá cez nich prúdi (za normálnych okolností najčistejšia a najčervenšia krv v tele) toxická. Toxicita tepnovej krvi je spôsobená najmä nesprávnym stravovaním a životosprávou.

Čítajte tiež: Očista pečene pomáha detoxikovať krv v tele: Zamerajte sa na citrónovú šťavu alebo na zelené potraviny

Medzi ďalšie ochorenia obličiek patria obličkové kamene, ktoré sa v poslednej dobe prejavujú omnoho častejšie ako v minulosti. Močový mechúr je orgán, ktorý zhromažďuje a vylučuje moč, ktorá do neho prúdi z obličiek. Tak ako ostatné orgány, aj močový mechúr je ovplyvnený činnosťou iných orgánov, ale aj emocionálnym vypätím. Predovšetkým zadržiavané emócie spôsobujú zablokovanie energie v panve, čo môže vyvolať bolesti najmä v oblasti chrbta a šiji. Prejavovaním svojich pocitov a emócií sa v chrbte udržiava voľný tok energie. Preto by ste mali pravidelne vyprázdňovať nielen svoj močový mechúr, ale aj ten emocionálny. Dobre si poplakať, vykričať sa, či schuti sa zasmiať. 

Najčastejšie príznaky oslabenej funkcie obličiek:

• studené ruky a nohy
• problémy so spánkom 
• problémy s kosťami, hlavne kolenami, krížovou chrbticou a so zubami
• vypadávanie vlasov a ich predčasné šedivenie
• strata sluchu, časté ušné infekcie a ochorenia
• spomalený rast a vývoj mysle, predčasné starnutie, nadmerný strach a neistota
• močové, sexuálne a rozmnožovacie problémy

Očista obličiek stravou 

Ako sme si už povedali, v obličkách máme ukrytú životnú energiu. Práve preto by sme sa mali o ne aj čo najlepšie starať. V dnešnej dobe a súčastnom stravovaní však dávame našim obličkám výrazne zabrať, s čím prichádzajú mnohé ochorenia. 
Ako to platí pri všetkom ostatnom, aj tu musíme začať sabotérmi – odstrániť z jedálnička potraviny, ktoré prinášaju do tela chlad a zaťažujú naše obličky. Medzi tieto potraviny patrí cukor (aj vo forme ovocia), alkohol, surová zelenina, presolené jedlá (najmä mäso), bylinkové čaje, studené nápoje. Tí, ktorí mávajú studené ruky a nohy by mali tieto potraviny úplne vylúčiť zo svojej stravy. Druhým krokom je výživa obličiek. Top potravinou na ich posilnenie sú strukoviny. Naše obličky pracujú každý deň, každý deň prefiltrujú obrovské množstvo vody. Preto by mali dostávať každý deň aj výplatu. Ľudia však konzumujú strukoviny veľmi sporadicky. Je to hľavne z dôvodu, že ich nadúvajú. Strukoviny však nadúvajú iba v prípade, ak máte zanesené hrubé črevo, čo môžete vyriešiť očistou hrubého čreva. Ďalším spôsobom, ako podporiť obličky stravou sú dlho varené zeleninové vývary. 

Mohlo by vás zaujímať: Veľká jarná očista hrubého čreva: Tu je postup, ako zbaviť telo usadenín a toxínov

Obličkové kamene a piesok v moči

Na to, aby vznikli v tele obličkové kamene sú potrebné tri faktory – chlad, anorganické minerály a nekvalitné tuky. Pravidelná konzumácia chladených minerálnych vôd je preto výbornou cestou k tomuto ochoreniu (nakoľko spĺňa dve podmienky). Ak už obličkové kamene máte, prípadne vám našli v moči piesok, vyskúšajte nasledujúcu očistu. 

Deň 1:

Prečistite črevo výplachom zarobeným s epsomovou soľou. O 15.00 hod začnite konzumovať čerstvo vytlačenú šťavu z červenej repy - každú hodinu jednu polievkovú lyžicu až do 20.00 hod. Počas očisty pite iba filtrovanú vodu. Šťava z červenej repy pomáha vylúčiť kamene a piesok. 

Deň 2:

Konzumujte jednu polievkovú lyžicu čerstvej šťavy z červenej repy každú hodinu od 8.00 do 20.00 hod.

Deň 3:

Raňajky: 4 polievkové lyžice ovsených vločiek povarených s 2 jablkami, 1 polievková lyžica mandlí a filtrovaná voda. Pridajte dve lyžičky citrónovej šťavy a agávový sirup (môže byť aj bez neho). Od 12.00 hod začať užívať jednu lyžicu šťavy z červenej repy každú hodinu až do 20.00 hod.

Deň 4:

Raňajky také isté ako v predošlý deň a od 15.00 do 20.00 hod. užívať jednu lyžicu šťavy z červenej repy až do 20.00 hod. 

Deň 5:

Po zobudení jednu polievkovú lyžicu šťavy z červenej repy, pol hodinu počkať a potom sa naraňajkovať  - to isté ako predtým.

Po ukončení očisty konzumujte lyžičku čerstvej šťavy červenej repy denne, pokým nedôjde k úplnej úľave. 

Melónova očista

Sezóna melónov síce ešte nezačala, no v lete je výbornou formou očisty obličiek. 
Melón sa na očistu obličiek používa už od pradávna. Dužina i odvar z kôry (môže sa nasušiť aj do zásoby) majú silné odvodňovacie účinky, pričom nedráždia obličky,  ani močové cesty. Premena moču na zásaditý prispieva k rozpusteniu solí a predchádza tvorbe kameňov.

Raňajky: vypiť 180 ml šťavy z melóna a šťavy z polky citróna, podľa chuti pridať čerstvý zázvor

Obed: rozmixovaný melónový drink z dvoch hrnčekov melónu, možnosť pridať posekaný koriander alebo mladý zelený jačmeň

Večera: melónová polievka – 3 hrnčeky rozmixovaného melónu a 1 hrnček pokrájaného na malé kúsky. Posekaný melón pridať do rozmixovanej časti, v druhej nádobe zmiešať šťavu z jednej limetky, mätu, zázvor a kardamon, následne všetko spolu premiešať.