Presunúť na hlavný obsah

Potraviny, ktoré spôsobujú nášmu telu nadmerné potenie a zápach: Poznáme riešenie, ako sa toho zbaviť!

Zdravie a relax

Potenie je zdravé, avšak nadmerné potenie je už problém. Konzumáciou týchto potravín sa nielenže viac potíte, ale aj zapáchate. Ako tomu zabrániť?

1. Pikantné, vyprážané a pečené jedlá

Tie by sme si naozaj mali dopriať len občas, nielen kvôli zdraviu, ale aj kvôli takej neestetickej veci ako je potenie a zápach. Naproti tomu by sme mali do nášho jedálnička zaradiť tofu syr obsahujúci veľa vápnika, ktorý je zodpovedný za lepšiu komunikáciu medzi nervami a tým aj za lepšie vyrovnávanie sa so stresom, ktorý je tiež častou príčinou nadmerného potenia. Alebo si doprajme viac celozrnných potravín, strukovín, zemiakov, vaječného žĺtku či červeného mäsa, ktoré sú zdrojom vitamínov skupiny B a pomáhajú v boji proti poteniu a zápachu. 

Mohlo by vás zaujímať: Bleskový detox: Len jeden pohár tohto nápoja by mal vaše telo zbaviť všetkých toxínov

2. Alkohol

Milovníci dobrých drinkov, ktoré vás rýchlo rozohrejú, nepotešíme vás. Práve častá konzumácia týchto nápojov môže viesť k nadmernému poteniu. Ak si však chcete už dopriať alkohol, potom je správnou voľbou pivo. Môže za to jeho zložka chmeľ, ktorý slúži ako antimikrobiálna látka. Tá zabraňuje zlúčeniu baktérií s potom a následnému nepríjemnému zápachu.

3. Plnotučné mlieko, káva

Napríklad časté pitie kávy môže u niekoho vyvolať pocity úzkosti, ktoré vedú k stresu aj poteniu. Tučné mlieko má zase veľa tuku, ktorý upcháva cievy a kysne v tele, potom sa odparuje viac a aj so zvýšeným zápachom. Presedlajte radšej na šalviový či zelený čaj, ktoré sťahujú potné žľazy na celom tele a vysušujú. Pozornosť môžete sústrediť radšej aj na vodu s citrónovou šťavou, pretože citrón zaručene funguje aj na tento problém.

Čítajte: Vyskúšali sme 31-dňový citrónový detox na vlastných telách: Výsledky vás prekvapia!

4. Zelenina ako cibuľa, cesnak

To asi málokoho prekvapí, pretože nielenže máme po nich nepríjemný zápach z úst, ale ak si ich doprajeme viac ako je prípustné, potom sa môžeme pripraviť aj na nadmerné potenie a s tým súvisiaci zápach. Namiesto tejto zeleniny doprajme nášmu telu radšej fazuľu, ktorá obsahuje veľa vápnika, o ktorého účinkoch v boji proti nadmernému poteniu sme písali už vyššie. Alebo si doprajte radšej ovocie ako granátové jablko, slivky či mandle, ktoré majú veľa horčíka. Ten môže vo väčšom množstve dokonca potenie úplne zminimalizovať. 

- Najčítanejšie -