Presunúť na hlavný obsah

Pravda o detoxe z pohľadu fitness trénera: Má to skutočne priaznivý vlyv na telo alebo ide o marketingový ťah?

Zdravie

Dôverujte svojmu telu a prestaňte strácať peniaze na zbytočné detoxikačné nápoje. Hovorí fitness tréner Michael Achberger, ktorý nám o tomto "trende" porozprával viac.

Monoho detoxikačných opravných kúr, nápojov a rôznych diét, sú predávané ako spôsob, ako očistiť telový systém. Medzi ne patria zeleninové šťavy, prášky, zdržiavanie sa určitých potravín. Napriek ich popularite tu nie je žiaden relevantný dôkaz, že tieto detoxy naozaj fungujú.

Detox je klam

Detoxikácia je v podstate nezmysel, je to úplný klam, keď sa tvrdí, že telo potrebuje občas detoxikovať. Odstránenie odpadových látok a toxínov je kontinuálny proces a my naozaj nepotrebujeme vyplachovať dodatočne tento telový odpad. Telo to urobí za nás s látkami telu vlastnými.

Detoxing má svoj pôvod na začiatku 20. storočia, kedy sa začala tvoriť teória o autointoxikácií – myšlienka, že choroby sú spôsobené odpadovými produktami nahromadených v tele. Táto teória v určitých formách pretrváva dodnes. Detoxy sú teda založené na myšlienke, že uložené toxické látky môžu byť odstránené tým, že zvýšite príjem niektorých potravín alebo určitú potravinu vynecháte. Najobľúbenejšie detoxy čistia telo pomocou ovocných a zeleninových štiav. V takomto režime sa musíte vyhýbať mäsu, kofeínu a spracovaným potravinám.

Čítajte tiež: Hnedá ryža, hnedé pečivo, hnedé cestoviny: Sú naozaj tieto potraviny lepšie ako tie "biele"?

Nedostatok bielkovín

Okrem nedostatkov vitamínov, minerálov, sacharidov a esenciálnych mastných kyselín v detoxovej kúre, je jedným z hlavných problémov nedostatok bielkovín. Proteíny sú životne dôležité živiny potrebné na dennej báze. Ak nie sú k dispozícii, tak ich vaše telo bude získavať z iných zdrojov ako sú svalové tkanivá, orgány alebo kosti. Ľudia môžu byť dokonca menej zdraví a s horším stavom ako pred detoxom.

Keď stratíme svalovú hmotu, tak stratíme aj hlavného prispievateľa metabolizmu, takže menej spaľujete kalórie. Svalové tkanivo je vysoko metabolicky aktívne, používa veľa nahromadenej energie a živín pre vykonávanie svojej funkcie: rozpohybovanie nášho tela a podpora štruktúry nášho tela ako sú naše kosti. Čiže čím menej svalovej hmoty budete mať, tým menej kalórií spálite. Strata zdrojov bielkovín tiež môže viesť k riziku oslabenia kosti a ďalšieho vývoja.

Pravda o chudnutí

Medzi údajne zdravotné výhody pri detoxe sa uvádza jasnejšia koža, znížené nadúvanie a chudnutie. Ale je to naozaj pravda? Detox diéty môžu viesť k strate hmotnosti vzhľadom k ich extrémenej povahe, obmedzenie kalórií a na skutočnosť, že vynechávate celý rád potravín. Ale táto strata nie je udržateľná a váha sa vráti naspäť, keď sa strava obnoví. 

Neprehliadnite: 10 najväčších omylov o cvičení, ktoré poznáme z internetu: Tomuto už viac neverte!

Pri detoxikácii sa stretávame veľmi často s pojmom toxín. Je to látka, ktorá je jedovatá pre ľudí, ako je napríklad hadie uhryznutie alebo sú to napríklad produkty činnosti baktérií. Je to teda jedovatá látka, prírodná či chemická, ktorá môže byť škodlivá pre ľudské zdravie ako sú výfukové plyny, ťažké kovy olovo, pesticídy a výrobky pre domácnosť ako napríklad bielidlá. Existujú dokonca aj rôzne toxíny a toxické látky v mnohých potravinách, ktoré bežne konzumujeme: alkaloidy v zemiakoch, kyselina šťaveľová z rebarbory či psoralens v zeleru.

Telo sa však dokáže samo prirodzene liečiť – pokiaľ telo danú látku nemá rado, snaží sa jej zbaviť. Toxické látky vdychujeme alebo konzumujeme a tie sú ďalej filtrované do pečene. Hlavnou funkciou tohto orgánu je rozobrať chemikálie pomocou enzýmov. Ak tieto látky telo nepotrebuje, jednoducho sa ich zbaví vylučovaním. Telo pracuje 24 hodín 7 dní v týždni, detoxikuje nás neustále. Preto je prirodzená detoxikácia omnoho účinnejšia než akýkoľvek zázračný elixír, diéta alebo rôzne zvláštne prostriedky ako sú detoxikačné ponožky, ktoré vraj sťahujú toxické látky von z tela. Jediná vec, ktorú takýto detox dokáže odplaviť sú peniaze z vášho bankového účtu.

Mohlo by vás zaujímať: Najnovšie trendy v stravovaní hovoria jasne: Toto sú potraviny, ktorými doprajete telu len to najzdravšie

Detox, ktorý naozaj funguje

S týmto doleuvedeným detoxom naozaj vaše telo očistite, zbavíte ich nadmerných živín, rozjasníte pokožku a budete sa cítiť omnoho lepšie.

-    Ak fajčíte, prestaňte. Početné rizika fajčenia zahŕňajú mnohé poškodenia pečene zapríčinené chemickými látkami z cigariet, zvyšuje sa tak riziko vzniku rakoviny pečene. Ak to naozaj chcete, k dispozícii sú rôzne služby, ktoré vám pomôžu prestať fajčiť, pomôže vám aj váš prakticky lekár.

-    Ak pijete nadmieru alkohol, prestaňte s tým. Ľudia podceňujú tento faktor. Neuvedomujú si, koľko piva, vína a liehovín spotrebujú každý týždeň. Pri pravidelnom užívaní alkoholu si tak poškodzujú pečeň. Príliš veľa alkoholu môže spôsobovať cirhózu pečene. 

-    Jedzte vyváženú stravu. Rozhodnite sa jesť takú stravu, ktorá obsahuje v sebe všetky hlavne skupiny potravín (bielkoviny, škrobovité sacharidy, mliečne výrobky, ovocie a zelenina).

-    Buďte aktívni v živote. 150 minút miernej aktivity alebo 75 minút intenzívnej činnosti denne je základ pre vaše zdravie. Cvičenie zlepšuje krvný obeh v pečeni, pomáha tak regulovať a spracovávať toxické látky rýchlejšie.

-  Kúpte si zelený jačmeň, ktorý je najlepším prírodným prípravkom na detoxikáciu.

- Najčítanejšie -