Presunúť na hlavný obsah

Príroda ako budúcnosť našich šatníkov? Ekologická móda dostala zelenú a stáva sa obľúbenou už aj na Slovensku!

Móda

Hovorí sa, že šaty robia človeka, ale rozmýšľali ste niekedy nad tým, kde a ako sa naše oblečenie vyrába? Tejto téme sa venoval už v poradí tretí Fashion LIVE! Talk s podtitulom SUSTAINABLE FASHION, teda udržateľná ekomóda.

Pod taktovkou lektora, konzultanta, kurátora a univerzitného pedagóga z oblasti marketingovej a art komunikácie Petra Šagáta sa účastníci dozvedeli zaujímavosti a aktuality o udržateľných materiáloch, ktorým čoraz viac prichádzajú na chuť aj zahraničné celebrity. Druhým hosťom bola mladá návrhárka Maja Božovič, ktorá ako jedna z mála slovenských dizajnérov tvorí lokálnu módu práve z recyklovaných a prírodných materiálov. 

Súčasná Fast Fashion (rýchla móda) nám ponúka nespočetne veľa úžasných trendov, no tie sa vytratia z módy takou bleskovou rýchlosťou, s akou aj prišli. V snahe byť neustále „in“, sa z nás stávajú masoví konzumenti. Preto by sme sa mali zamyslieť, či sa nám vyplatí investovať nemalé peniaze práve do niečoho, čo po pár noseniach skončí v koši. Šikovné marketingové ťahy odevných značiek nás nízkymi cenami lákajú a presviedčajú o nutnosti kupovať viac, než v skutočnosti potrebujeme. Buďme pri nakupovaní zodpovední a zvážme, ako správne investovať do svojho šatníka.

Pozitívnym opakom rýchlej módy je Slow Fashion, inak povedané aj pomalá móda, ktorá je nadčasová, ekologicky priateľská a neslúži len na jednu sezónu. Kúsky odevov sú vyrábané v obmedzenom množstve, takže je menšia pravdepodobnosť, že na vychádzke mestom natrafíte na svoju „štýlovú dvojičku“. Poctivá práca módnych dizajnérov sa odzrkadľuje najmä v kvalitnom výbere materiálu a v precíznej ručnej práci.

Kvalitné prepracovanie  je v tomto prípade nesmierne dôležité a keď sa bližšie pozriete, detaily vás presvedčia. Preto je jednou z hlavných zásad všímať si najmä materiál, z ktorého sú vaše vytúžené šaty vyrobené, ale aj to, ako precízne sú vyhotovené. Veľké módne značky totiž urýchľujú celý proces vzniku odevov produkovaním umelých látok. Medzi tie najvyužívanejšie patrí napríklad polyester, nylon, ťažko rozložiteľné plasty či umelá bavlna, ktoré sú zafarbené chemickými farbivami.

Podľa neziskovej organizácie Earth Pledge, ktorá sa zaviazala presadzovať a podporovať udržateľný rozvoj pri výrobe odevov, sa v módnom priemysle používa najmenej 8000 druhov chemikálií, ktoré sú potrebné na spracovanie surových materiálov na textílie. Neuveriteľných 25% pesticídov sa celosvetovo použije len na pestovanie a urýchlenie výroby bavlny, ktoré však naďalej ostávajú v tkanine. To spôsobuje nezvratné škody nielen na zdraví človeka, ale aj v životnom prostredí a dokonca zaraďuje módny priemysel medzi top trojku najšpinavších priemyselných odvetví na svete.

Revolučná bio móda je naopak šetrná k životnému prostrediu a využíva prírodné materiály bez využitia chemických prísad. Bio bavlna a organická vlna sa tak vo výkladoch našich obchodov objavuje čoraz častejšie. K najluxusnejším a najpoužívanejším materiálom v High Fashion patrí hodváb. Calvin Klein preto do svojej tvorby zaradil nový materiál - hodváb s názvom Cupro, ktorý sa vyrába z prírodných materiálov, akými sú napríklad šupky z bavlny a drevených pilín.

Slovensko už tiež zažíva rozkvet udržateľnej módy a jednou z ambasádorov je talentovaná Maja Božovič. V dnešnom svete vládne sila informácie. Zákazník má najväčšiu moc, a preto by sa mal pýtať z čoho je odev vyrobený a odkiaľ materiál pochádza. Jedine on totiž vie zmeniť prístup módnych spoločností, aby hľadali na otázky aj odpovede,“ hovorí rodáčka zo Srbska. Móda jej slúži ako spôsob pre komunikáciu, v ktorej odkazuje na súčasne ľudské konanie a prístup, či spoločenské problémy, kde sa určite zaraďuje aj rozvoj udržateľnej módy.

Vo svojej výnimočnej kolekcii Viac vrstvená príroda z roku 2012 originálne recykluje nosené kúsky, ktoré nám len tak opustené ležia v šatníku. Moja prvotná idea bola použiť už navrhnuté odevy, hrať sa s nimi a vyvíjať ich ďalej, transformovať podľa svojich predstáv, ale stále zachovať pôvodnú účelnosť,“ tvrdí dizajnérka. Prevládajúcu čiernu farbu musela niekoľkokrát nafarbiť, aby dosiahla vytúžený výsledok, a práve tá symbolizuje poklad prírody - čierne uhlie. Aj v najnovšej kolekcii Spomienky do budúcna kritizuje dnešný negatívny konzumný štýl života a jeho následky.

Smer prírodnej módy vo svete už niekoľko rokov udáva aj Vacouver Eco Fashion Week, ktorý každú sezónu prináša nové trendy. Medzi najznámejších lídrov patrí luxusná francúzska spoločnosť Kering, ktorá má vo svojom portfóliu značky ako Gucci, Balenciaga, Yves Saint Laurent či Stella McCartney. Tá je známa svojou tvorbou, v ktorej sa vyhýba kožušine či pravej koži a používa organické tkaniny i prírodné farbivá. Dokonca aj populárna švédska módna značka H&M už prináša udržateľnú módu šetriacu našu planétu v kolekcii Conscious, ktorá je zároveň ústretová aj k našim peňaženkám a jej cieľom je do roku 2020 využívať 100% organickú alebo recyklovanú bavlnu, ktorá je šetrnejšia najmä k životnému prostrediu.

                                                                                                             

Pripravilo Fashion LIVE!