Presunúť na hlavný obsah

Novodobá "hrozba" menom pšenica: Prečo ju niektorí ľudia nevedia spracovať a iní áno?

Elementy zdravia

Celiakia je geneticky podmienené enzymatické ochorenie, ktoré sa vyznačuje neschopnosťou črevných stien spracovať lepok - bielkovina, ktorá sa nachádza hlavne v pšenici, raži a jačmeni.

U zdravého jedinca je sliznica tenkého čreva vystlaná malými výstupkami, tzv. klkmi a mikroklkmi, ktoré zväčšujú povrch čreva a tým je zabezpečené efektívne vstrebávanie živín. Celiatici však majú tieto klky skoro vyhladené, sliznica je podráždená a poškodená, preto je aj vstrebávanie oslabené. Telo teda prijíma oveľa menej bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov. A tak aj zdravo sa stravujúci človek, ktorý si nie je vedomý, že trpí celiakiou, môže byť podvyživený.

Čítajte tiež: Príbeh Slovenky, ktorá dokázala (ne)uveriteľné: Zbavila som sa štvoriek dioptrií bez lekárskeho zákroku

Celiakia sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku, dokonca aj v dospelosti alebo neskôr. Môže ju spustiť gastrointestinálna infekcia, tehotenstvo, nadmerný stres alebo operácia. Ak ju človek ignoruje, tak sa to môže časom vyvinúť až do rakoviny, nervových ochorení alebo iných autoimunitných porúch.

Čo je skutočnou príčinou celiakie? 

Ľudí trpiacich celiakiou sa za posledných 50 rokov objavuje stále viac a viac. Možných dôvodov je viac. Tým prvým je zvyšujúce sa vedomie ľudí o tomto probléme a následných vyšetreniach. Ďalšími sú prítomnosť lepku v mnohých potravinách, modifikovaná pšenica s vyšším obsahom lepku či genetika. 
Málokto však vie, že hlavnou príčinou celiakie je CUKOR! Cukor výrazne oslabuje funkciu tenkého čreva, v ktorom následne dochádza k zápalu. Celiakia je podľa západnej medicíny nevyliečiteľnou chorobou. Naše skúsenosti však horia niečo iné. Zmeňte svoj jedálniček a celiakie sa zbavíte veľmi rýchlo. Bez vyhodenia cukru to však nepôjde. 

Príznaky celiakie 

U každého človeka sa intolerancia na lepok môže prejavovať rozdielne. Väčšinou sú to žalúdočné príznaky – nafúknutie, žalúdočné kŕče, hnačka, zápcha, strata hmotnosti, podvýživa, pálenie záhy, či intolerancia na mlieko. Prejaviť sa však môže aj na iných systémoch - mierna slabosť, chronická únava, bolesť kostí a kĺbov, nezvyčajné vyrážky a kožné problémy, migrény a iné. 

Mohlo by vás zaujímať: Jedna lyžička tohto zázraku denne nahradí to, čo vám v jedálničku chýba: Vaše telo zažije znovuzrodenie

Čomu sa vyhýbať

Ak už máte diagnostikovanú celiakiu, ako prvé vyhoďte zo svojho jedálnička všetky jednoduché cukry – aj ovocie. Bez tohto kroku sa tenké črevo nezotaví. Zdravotná situácia sa môže zlepšiť, no problémy by sa následne vrátili a opakovali. 
Ako druhé vylúčte obilniny bohaté na lepok - pšenica, raž, špalda, kamut, jačmeň, kuskus. Najčastejším zdrojom je chlieb, cestoviny, cereálie, múka, pizza základ, koláče a keksíky. Dnes ho však môžeme nájsť už aj v polievkach, omáčkach, hotových jedlách, a spracovaných jedlách ako sú napríklad párky.
Všetkým celiatikom odporúčame preferovať stravovanie doma a vlastnú stravu pred reštauráciami či fastfoodami. 

Je naozaj pšenica taká nezdravá? 

Biela, chemicky modifikovaná – áno. 
Celozrnná, v bio kvalite – rozhodne nie. Práve naopak. Pšenica je pre náš život veľmi dôležitá. Táto obilnina spolu s ražou patrí medzi najsilnejšie potraviny, ktoré vyživujú našu pečeň a žlčník. Preto ak nemáte diagnostikovanú celiakiu, pšenicu pokojne naďalej konzumujte. Ale len tú celozrnnú alebo v bio kvalite. Prečo naše staré mamy nepoznali celiakiu a jedli pšenicu od rána do večera? Pretože ich pšenica nebola chemicky upravovaná. Nie je problém v samotnej pšenici. Problém je v jej kvalite. Tak ako aj pri ostatných potravinách, ktoré škodia nášmu telu. Ak však máte diangostikovanú celiakiu, samozrejme vyhoďte zo svojho jedálnička dočasne aj tú kvalitnú pšenicu. V momente, keď sa zbavíte tohto ochorenia a nevrátite sa ku konzumácií jednoduchých cukrov, môžete pridať pšenicu či raž do vášho dennodenného života. 

Neprehliadnite: Nevhodná strava oslabuje srdce: Ženy konzumujú nadmieru cukru a ovocia, muži mäsových výrobkov

Tip: 

Uvarte si pšenicu (alebo špaldu), pridajte k nej udusenú kyslú kapustu a na oleji osmažený údený tempeh a dostanete vynikajúce zdravé jedlo, ktoré podporí vašu pečeň a žlčník. A vy sa budete zalizovať! 

Patríte medzi tých, ktorí majú problém s trávením pšeničných výrobkov?

spolu hlasovalo 111 ľudí

Áno
71
Nie
40