Presunúť na hlavný obsah

Najhoršie potraviny, ktoré si do tela vpúšťame: Sme z nich vyčerpaní bez toho, aby sme si to uvedomovali

Elementy zdravia

V momente, keď je človek presýtený zakysľujúcimi potravinami, jeho telo je unavené a v nasledujúcich riadkoch vám vysvetlíme, prečo to tak je.

Kedysi existovala iba jarná únava. Dnes je už únava jesenná, letná a aj zimná. Jednoducho, zmení sa počasie /ročné obdobie/, mám nárok byť unavený. Máme pre vás dobrú správu - za vašu únavu nemôže počasie, ale váš životný štýl, takže je iba na vás, čo s tým urobíte. 

Vykrádači energie 

Hlavným vykrádačom energie ľudí je samotná lenivosť. Lenivosť síce vyznieva skôr ako dôsledok, no je to naopak. Či to nazvete pohodlnosťou, nedostatočnou pevnou vôlou či lenivosťou, vždy to bude príčina, nie dôsledok. Keby ľudia mali možnosť zavesiť svoju lenivosť na vešiak, tak ako si odkladajú kabáty, ich život by sa výrazne zmenil. 

Neprehliadnite: Najhoršie chyby, aké robíme pri očiste hrubého čreva: V tomto sa neoplatí riskovať!

Priveľa živočíšnych bielkovín 

Či ste zástancom prekysleného organizmu alebo nie, faktom ostáva, že všetky živočíšne bielkoviny majú veľmi nízke ph, čiže sú vysoko kyselinotvorné. V momente, keď je človek presýtený zakysľujúcimi potravinami, jeho telo je unavené. Určite si zaveďte bezmäsité dni do svojho života. To však neznamená vypražený syr s hranolkami. Skúste zvoliť niektorú zo strukovín a k nej pridať celozrnnú obilninu. Potom pozorujte svoje telo. Ako sa cítite v deň, keď konzumujete mäso a ako v deň, keď konzumujete strukoviny. V prvom prípade, by ste si najradšej dali po obede „šlofíka“, no v tom druhom budete bez pocitu únavy. 
S mliekom je to veľmi podobné. Na to, aby ste vyrovnali ph v svojom tele po jednom pohári mlieka, potrebovali by ste vypiť 20 pohárov zeleného jačmeňa. Stačí, keď sa pozriete na niektoré deti, ktoré konzumujú kravské mlieko. Nie nadarmo sa hovorí: „Čo pozeráš ako teliatko?“. Vždy získame energiu príjmanej potraviny, v tomto prípade energiu teliatka. No a povedzme si úprimne, videli ste už „akčnú kravu“

Mohlo by vás zaujímať: Takto porušujeme zákony prírody deň čo deň: Aké najčastejšie chyby pri stravovaní robíme?

Jednoduché cukry 

I keď vám veľa zdrojov bude rozprávať pravý opak, cukor patrí na prvé miesta vyžieračov energie. Tak ako mäso a mlieko, cukor prekysľuje organizmus, dôsledkom čoho vzniká únava a neskôr degeneratívne ochorenia. Jednoduchý cukor sa používa na rýchlu energiu pre organizmus, ktorá poháňa – bičuje organizmus k výkonu. Je to tak, ako by ste v peci kúrili benzínom. Oheň je výrazný, ale rýchlo zhorí. Pri takomto kúrení síce budete mať teplo, ale spálite veľa benzínu, čo je drahé kúrenie a veľmi rýchlo sa nám poškodí pec. V preklade to znamená, že možno na chvíľu získate pocit energie, no ten veľmi rýchlo vyprchá a prídu rôzne ochorenia. Na druhej strane, pri konzumácií celozrnných obilnín sa nám do organizmu dostávajú zložité cukry, ktoré sa vstrebávajú do tela pomaly a zásobujú nás energiou dlhodobo. Okrem zložitých cukrov nám obilniny prinášajú do organizmu vitamíny, minerály a vlákninu, ktorá je nevyhnutná na správnu funkciu čriev a na ich čistenie. Rozdiel medzi jednoduchými a zložitými cukrami je výrazný, preto je dôležité zvážiť, ktoré z nich budeme preferovať v našej strave. 

Nesprávna kombinácia potravín 

Posledným, veľmi dôležitým vyžieračom energie je nesprávna kombinácia potravín. Ľudia miešajú na tanieri potraviny, ktoré telo nevedia v takých kombináciach spracovať. V tele sa spúšťa hnilobný proces a prichádza únava. Viac o delenej strave sa môžete dočítať tu

Zdroje energie 

Pri dnešnom životnom štýle ľudí, nie je vôbec neobvyklé, že sú permanentne unavení. Ich strava zvyčajne nemá nič spoločné s výživou a to, z čoho môžu čerpať energiu, obchádzajú míľovými krokmi. 

Správne dýchanie 

Prvým a veľmi dôležitým zdrojom energie je správne dýchanie. Bežne sa človek nadýchne cca 15-krát za minútu. Človek, ktorý sa venuje rôznym dychovým cvičeniam, dokáže znížiť toto číslo na 2-4 dychy. V jóge sa hovorí, že každý máme stanovený počet nádychov a výdychov za svoj život a je iba na nás, kedy a ako rýchlo si ich minieme. Vedomé dýchanie (v jóge nazývane Pranajáma) môže človeku zmeniť život od základov. Tým, že sa naučíte pracovať so svojím dychom a využívať ho cielene, telo sa bude uzdravovať, vy získate oveľa viac energie a zároveň vnútorného pokoja. Dobrá správa pre ženy – pridanou hodnotou niektorých cvikov je vyhľadenie vrások, ba dokonca užší obvod pásu. 

Strava

Ďalším veľmi dôležitým zdrojom energie vo vašom živote by mala byť strava. Dnes ľuďom častokrát viac záleži na svojich hmotných statkoch, než na vlastnom zdraví. Investujú množstvo peňazí do rekonštrukcií a nových modelov, no potraviny väčšinou kupujú iba podľa ceny, prípadne podľa toho, čo si žiada ich jazyk. Málokedy dajú telu to, čo naozaj potrebuje. Zbavte sa vyššie spomenutých zlozvykov a potravín, ktoré vás o energiu oberajú a nahraďte ich zdravými. Najsilnejším zdrojom energie z potravín sú celozrnné obilniny (naturálna ryža, pšeno, pohánka, ovos, špalda a iné). Ľudia ich využívajú v svojej kuchyni veľmi málo, dokonca uverili mýtu, že z nich priberú. Opak je však pravdou – ak chcete schudnúť, celozrnné obilniny by mali byť prvou potravinou na vašom tanieri. Jedine oni dokážu pohnúť nánosmi v hrubom čreve. K obilninám si pridajte strukoviny, zeleninu a semiačka s orechami. Vaše telo sa vám odvďačí. Platí pravidlo – čím náročnejší deň máte (pracovne či súkromne), tým kvalitnejšie potraviny by ste mali konzumovať. 

Čítajte viac: Najsilnejšia očista na nánosy v hrubom čreve: Tieto obilniny majú doslova zázračné účinky!

Pohyb 

Posledným, no nie menej dôležitým zdrojom energie, je pravidelný pohyb. Pre príklad si porovnajte jazierko s potokom. Jazierko, v ktorom sa nehýbe voda, sa časom premení na zakalený močiar, z ktorého by ste sa určite nenapili. Oproti tomu potok, v ktorom je život a pohyb, je výborným zdrojom vody (ak nie je zanesený odpadom od ľudí). Takisto to funguje v našom tele. Bez pohybu dochádza v tele k močarisku. Vznikajú plesne, hnilobné a kvasné procesy. Energia je stagnovaná. Zaraďte si do života 3-krát týždenne dynamický pohyb (pri ktorom vám vyskočí tep nad 120) a príval energie pocítite veľmi skoro.