Presunúť na hlavný obsah

Bezlepková diéta nabrala na popularite: Čo sa stane s naším telom, ak nemáme intoleranciu?

Zdravie

Bezlepkové diéty zažívajú ten pravý boom. Ale prináša nám až tak veľa obmedzenie lepku, má to pre nás taký veľký význam?

Mnoho ľudí totiž z preceňuje výhody životného štýlu bez lepku bez ohľadu na to, že niekedy to môže byť až zdraviu škodlivé. 

Medzi ľuďmi sa šíria rôzne mýty o benefitoch bezlepkových potravín. Nie je to však vždy tak, ako to na prvý pohľad a logicky vyzerá. Poďme sa teda pozrieť, aké mýty kolujú o glutén-free potravinách a uvedieme si všetko na pravú mieru.

Čítajte tiež: Najhoršie chyby, akými zaťažujeme naše orgány: Tohto sa veľakrát dopúšťame v jeden jediný deň

Mýtus č.1: Bezlepkové potraviny sú zárukou straty hmotnosti. 

Dokonca aj mnohí lekári veria tejto téze. Predpisujú bezlepkové diéty za účelom straty hmotnosti. Treba si však uvedomiť, že ľudí ktorí skúšajú bezlepkovú diétu, zvyčajne eliminujú nadmerné množstvo sacharidov, takže by nemalo byť dôkazné, že majú nejaký úbytok na váhe. 

Taktiež strata hmotnosti v takýchto diétach je skôr dôsledkom toho, že pri ich dodržiavaní sa snažia nahradiť gluténové jedlá a nezdravé jedlá zdravšou a vhodnejšou alternatívou. Keď sa vynechajú vysokokalorické potraviny, tak je nutná náhrada za ne a snažíme sa ich nahradiť potom vyšším podielom ovocia, zeleniny a bielkovín. Taký prístup vedie k chudnutiu aj bez vynechania gluténu.

Nemôžem teda jednoznačne potvrdiť benefit záruky straty hmotnosti pri glutén-free diétach.

Mýtus č. 2: Bezlepkové potraviny chutia horšie ako ich pôvodná alternatíva

Teraz sa musím zastať bezlepkových potravín. Mnoho ľudí si myslí, že nájdu rozdiel v chuti medzi bezlepkovými a klasickými potravinami. Ale vo väčšine prípadov to tak nie je. Jediným chuťovým rozdielom je, že bezlepkové potraviny nie sú také čerstvé. Ale chuťovo zostávajú identické. Glutén-free potraviny veľmi dobre maskujú svoj pôvod a nedá sa tak jednoducho ich identifikovať podľa chuti. Dokonca ani podľa chuťových kvalít sa nedá zistiť, že daný bezlepkový chlieb je tučnejší, ale menej tučný alebo má menej bielkovín či sacharidov ako klasický chlieb.

Čo sa týka chutí, bezgluténové potraviny sú na tom rovnako dobre ako klasické druhy.

Mýtus č. 3: Menej lepku znamená menej žalúdočnej nevoľnosti

Odstránenie lepku môže byť kľúčom k zdravšiemu tráviacemu systému. To je pravda, ale platí to naozaj, len ak máte celiakiu alebo vyvinutú citlivosť/intoleranciu na lepok. Lebo inak v skutočnosti to môže viesť k pravému opaku. Lebo vďaka tomu, že by ste konzumovali primárne bezlepkové potraviny, by ste prichádzali o kľúčové živiny. Napríklad taká kyselina listová, alebo mnohé vitamíny nie sú tak výrazne zastúpené v glutén-free potravinách. Kyselina listová je dôležitá veľmi pre mladé ženy, pomáha im pripraviť sa na tehotenstvo a zároveň pomáha rozvíjať plod v tele matky správnym smerom. 

Pokiaľ sa teda rozhodnete konzumovať bezlepkové potraviny a nemáte s tým žiadne zdravotné problémy, tak vyberajte si hlavne také, ktoré majú dodatočne vyšší obsah vzácnych živín.

Mýtus č. 5: Bezlepkové potraviny sú zdravšie ako ich náprotivky

Aj keď si veľa ľudí myslí, že bezlepkové potraviny sú omnoho zdravšie, zvyčajne to nie je pravda. Ak sú produkty formulované ako bezlepkové, ako náhrada v špecifických diétach, tak mnoho výrobcov musí pri ich výrobe zameniť ingrediencie, pretože nemôžu použiť pšeničnú múku. Nahradením múky za iné ingrediencie musí ale spĺňať rovnaké požiadavky na chuť, žuvetaľnosť, textúru... A jednoduchý spôsob, ako  dostať tieto hmoty späť je pridanie cukrov a tukov vo väčšom množstve než v pôvodnej receptúre.

Takže, bezlepkové jedlá nie sú zárukou zdravých potravín plných živín a nechudne sa z nich lepšie ako z klasických druhov.

Mýtus č. 6: Bezlepkovú diétu si môže nasadiť aj samy

Veľa ľudí nevie o sebe, že majú celiakiu. Je to choroba, ktorá sa vyvíja postupne. Lekári preto odporúčajú dať sa najprv vyšetriť na celiakiu skôr, ako si bezlepkovú diétu naordinujete samy. Lebo v bezlepkovom „živote“ bude krvný test ovplyvnený a nemusí byť schopný detekovať protilátky. Výsledky testov nebudú spoľahlivé a ani lekár si nebude potom istý, či vás zanalyzoval správne. 

Je dôležité vedieť, či máte celiakiu, preto to ovplyvňuje to, ako prísne budete potom bezlepkoví. Celikia zvyšuje riziko ďalších autoimunitných ochorení, rovnako ako osteoporóza, chudokrvnosť, neplodnosť, neurologické ochorenia.

Neprehliadnite: 7-dňová výzva ako prežiť bez pečiva: Zbavte sa pšeničného brucha a schudnite 2-3 kilogramy!

Ak ste sa predsa len rozhodli začať bezgluténovú diétu, je dobre vedieť aspoň, čo je ten glutén:

Glutén je bielkovina, ktorú môžeme nájsť predovšetkým v pšenici. Práve vďaka gluténu, ktorý múka obsahuje, pečivo drží pohromade. Glutén je tá látka, ktorá cesto drží pohromade. Keby v múke nebol glutén, cesto na chleba by vyzeralo ako cesto na palacinky.

Ovos a glutén:

Ovos neobsahuje glutén, ale obsahuje bielkovinu avenín, ktorá je gluténu podobná.

Niektoré štúdie ukazujú, že ľudia s celiakiou môžu jesť ovos bez problémov, ale poznám niektorých jedincov, ktorí horšie znášajú avenín ako glutén. Dopad ovsa na ľudí je teda rôzny. Skúste si dať misku ovsenej kaše a uvidíte, či vaše problémy so zažívaním budú naďalej trvať. Pokiaľ dôjde k zhoršeniu, ani avenín vám zrejme nerobí dobre.