Presunúť na hlavný obsah

Dvojice v dnešnej dobe utekajú zo vzťahu do vzťahu: Pravá láska hory prenáša, no existuje ešte vôbec?

Partnerské vzťahy

Naši babky a dedkovia na ňu verili a aj podľa nej žili. Keď niečo vo vzťahu nefungovalo, riešili to, nekončili na úrade s rozvodovými papiermi v rukách. Dnes je najjednoduchšie všetky problémy spolu so vzťahom hodiť za hlavu.

Termínus technikus „pravá láska“, znie dnes ako z iného sveta. Odpovedzte si úprimne, vy na lásku popri všetkých tých neverách, aférach a klamstvách, ktoré sa dennodenne prepierajú v telke, časopisoch, dejú sa vašim známym, kamarátom alebo možno práve vám, ešte veríte? Mnohí stratili nádej, niet divu. Aj v normálnom, fungujúcom vzťahu hľadajú problémy, zápletky alebo chyby. Napriek tomu, že im vlastne vôbec nič nechýba. Ale prečo si to trochu nespestriť malou vzťahovou drámou, však? „Niektoré ženy majú pocit, že keď sa reálne vo vzťahu nič nedeje, niečo za tým musí bezpodmienečne byť. Veď všetky kamošky niečo riešia! Omyl, nie je to tak. Obvykle, ak je vo vzťahu pohoda, naozaj je to okej, netreba za tým nič hľadať, ani nikoho zbytočne podozrievať. Všetky takéto aktivity len narúšajú harmóniu a dôveru v partnerstve,“ myslí si Jana Denková, špecialistka na vzťahy.

Až kým nás nič nerozdelí...

Máme na mysli Facebook, sexi kolegyňu, spolužiaka zo strednej, ktorého náhodne stretnete a podobné iné záležitosti, ktoré zvyknú do pevného zväzku vniesť neistotu alebo zbytočné otázky. Jedno je isté, podvádzanie sa kedysi dialo akosi tajnejšie. Aj nadväzovanie nových vzťahov nebolo také jednoduché ako dnes. Ale na to naše zlyhávanie nehádžme, bolo by to až príliš jednoduché. Priveľa možností, primálo súdnosti a chýbajúci rešpekt. Aj tak by sa dalo zhrnúť, čo stojí za tým, že sme vo veľkom prestali veriť na vzťahy a osudové stretnutia v štýle Pretty Woman. Kde sú tie šťastné happyendy v zmysle „žili šťastne až kým nepomreli“? Jedno je isté, je to o tom, ako si to človek zariadi. Keď si založím rodinu a chcem, aby fungovala, nebudem vedome poškuľovať na zoznamkách po letmom flirte, to je asi každému jasné. Aj na takéto rozhodnutie musí byť však človek ako – tak vyzretý. Vedieť, čo obnáša reálny vzťah a veci s ním spojené. Čo robiť, keď ružový opar ustúpi a ako sa chovať, aby ste druhého nezranili tak, že už nebude cesty späť. Toto všetko chce riadnu dávku odvahy, inteligencie a empatie. Teraz si položte otázku, máte na takéto niečo „gule“?

Prečítajte si: Najčastejšie problémy súčasných vzťahov: S čím sa nedokážu vysporiadať? Toto sú príčiny ich rozpadu

Ľudia nevedia, do čoho idú

A keď do vzťahu vstúpia všetkými desiatimi, nestačia sa čudovať, čo všetko taký obyčajný život dvoch ľudí obnáša. Áno, na špinavé trenky, kozmetiku rozhádzanú po celej kúpeľni, či iné lahôdky, zamilovaný človek počas prvých týždňov, keď sa všetko javí ako dokonalé, len tak nenatrafí. V reálnom živote to nie je len o nežnôstkach, sladkých vyvrcholeniach a vypisovaní, kto toho druhého miluje viac. Prídu aj poriadne trpké chvíľky, na to sa pripravte. A to vás nestrašíme, to je holý fakt, realita, pravda... Nazvite partnerské spolunažívanie akokoľvek, býva to niekedy masaker. Citový aj fyzický. Teda, ak vám na láske svojho života záleží, a ste ochotní spraviť pre dobro vzťahu čokoľvek. Obeta v tom lepšom prípade prináša aj efekt, ak sú obaja nastavení rovnako. Podobný názor má aj terapeutka Jana Denková, ktorá sa denne stretáva s rôznymi prípadmi: „Ak sú partneri pripravení urobiť pre záchranu vzťahu maximum, obvykle to účinok naozaj má. Musia sa však na seba, aj na svoju polovičku pozerať triezvo, bez ružových okuliarov, prehnaných očakávaní, sebeckých ambícií a manipulátorských sklonov. Skúsili ste byť pred partnerom už psychicky nahí? Bez masky, bez minulosti, bez predsudkov? Ak sa totiž dokážete v takomto stave porozprávať o problémoch, ste na veľmi dobrej ceste pochopiť toho druhého, akceptovať ho a prestať sa ho snažiť zmeniť či vtesnať do nejakej škatuľky,“ radí psychologička, ktorá pomohla už nejednej dvojici. 

Hlavne neporovnávajte

Susedov, tých druhých, kamarátov ani hviezdy, ktoré žijú dokonalé divadielko. Nič z toho, čo vidíte, nie je „naozaj“. Nikto sa pred druhými nechová tak, ako sa normálne chová pred telkou, pri kuchynskej linke, keď sa sťažuje na neumytý riad, či ráno, keď otvorí oči. Neuveríte, ale práve tie chvíle sú podstatné. To, akou formou druhému naznačíte, že nie je v poriadku, že po sebe neuprace. Že by mal začať viac času tráviť s deťmi, pokiaľ vás chce doma stretnúť upravenú. Že rodinný rozpočet sa každý mesiac nenafúkne len tak sám od seba. Že by sa mal ísť osprchovať, alebo že máte málo sexu. Lebo z týchto momentov sa, či už chcete, alebo nie, skladá mozaika akéhosi vášho podvedomého hodnotenia vzťahu. Nie tých pekných, tie si pamätáte bohužiaľ, často len hmlisto. Dôležité sú vaše obojstranné reakcie, chuť, vôňa vzťahu a to, či sa doma cítite jednoducho dobre. Nič viac, nič menej. 

Prečítajte si: To, aký typ vzťahu máte, dokáže predurčiť jeho životnosť: Budete spolu navždy?

V dobrom i v zlom

Spolu. Pri oltári, pri pôrode, pri kolaudovaní nového domova. Je to o vás dvoch. Každý jeden deň je nepopísaný list. Vy tvoríte jeho obsah. Áno, aj v takej zložitej knihe akou je sám život. Najskôr myšlienky, neskôr rozhodnutia, je to o nich. Ak sú chybné, poučte sa z nich. Snažte sa váš mikrosvet  na maximum spríjemňovať, ste napokon, jeho súčasťou. Nemusíte byť ako ostatní, ktorým to nevyšlo, veď je taká doba... Každý vzťah je iný, jedinečný, neopakovateľný a viete, čo je na tom vašom najlepšie? Že ho máte pevne v hrsti len a len vy. 

Viac o vzťahoch, láske, zdraví, kráse, móde a štýle nájdete v zimnom čísle Feminity magazínu!

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus