Presunúť na hlavný obsah

Návod, ako premeniť svoje telo v spaľujúcu supermašinu: Takto sa to podarí každému, tvrdia vedci

Chudnutie a diéty

Nebude to zadarmo, to je to, na čo by ste sa mali pripraviť. Ide však o najefektívnejšie spojenie tréningu a stravovania vôbec.

Keď chcete schudnúť, je to práve tuk, ktorého sa chcete zbaviť. Svaly spaľujú kalórie a vyzerajú skvelo, čo si budeme nahovárať. Vedci z McMaster University v Kanade možno našli spôsob ako si vybudovať svalovú hmotu pri strate tuku, odhalila štúdia publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition. O čo presne šlo? Prísna bielkovinová diéta a vyčerpávajúci tréning pri ktorom dokázateľne schudnete, začnete spaľovať a vytvoríte si aj svalovú hmotu.

Ako trénovať?

Pondelok a piatok: Celotelový silový tréning po dobu asi 30 minút, striedanie hornej časti tela s dolnou – bez odpočinku.

Utorok: Štyri 30 – sekundové šprinty striedať s 4 minútami aktívneho odpočinku. Každý týždeň pridajte ešte jeden šprintovo – odpočinkový interval.

Streda: Tri silové + kardio okruhy po 10 opakovaniach každý. Zaraďte skoky, drepy, chôdzu, "angličáky", výpady a beh na mieste.

Štvrtok: Desať intervalov na bicykli: minútový šprint vystriedajte s relaxačným šliapaním do pedálov, počas ktorého si oddýchnete.

Prečítajte si: Dvanásťminútové kardio zmení váš život: Tréning 10-20-30 je vo svete hitom a dokáže takmer nemožné

Sobota: Bicyklujte približne desať minút v miernej intenzite, kým nespálite približne 60 kalórií.

Nedeľa: A konečne, deň odpočinku. Ale, ak naozaj chcete pre seba niečo urobiť, podľa autorov štúdie by ste mali prejsť aspoň desať tisíc krokov.

Jedálniček na báze proteínov

Ak vám niekto radí diétu s nízkym obsahom bielkovín, nebude to pre vás to pravé orechové. Pri tejto "štartovacej diéte" by ste mali pri vysokom energetickom výdaji prijať približne o 40% kalórií menej ako máte vo zvyku. Čiže, ak ste zvyknutí prijať 2000 kalórií denne, mali by ste ich zredukovať na 1200. Hoci je tento režim mimoriadne ťažký, dokážete ho zvládnuť len pri príjme väčšieho množstva bielkovín – práve tie vám pomáhajú zachovať svalovú hmotu, napriek energetickému deficitu, myslia si autori štúdie.  Zároveň však pre ženy vymysleli program, ktorý je podľa nich takisto efektívny, a jednoduchší. Päť dní v týždni tridsaťminútové kardio spolu s dvomi dňami silového tréningu. Ženy by mali znížiť príjem kalórií o približne päťsto, no zaradiť do stravy proteíny v značnej miere. Výsledok? Mínus päť kíl v priebehu štyroch mesiacov, pevné telo a zrýchlený metabolizmus. Z dlhodobého hľadiska celkom slušná bilancia, čo poviete? Podľa autora výskumu, doktora Phillipsa tkvie však skutočné tajomstvo dokonalého chudnúceho režimu v rovnováhe. Svaly sú vyrábané v posilňovni a strata tuku sa rieši v kuchyni.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe