Presunúť na hlavný obsah

Zvyk číslo jeden, ktorý vedie k rozchodu: Máme návod, vďaka ktorému vám vzťah neskrachuje!

Partnerské vzťahy

Možností, prečo vám to vo vzťahu nemusí klapať, je mnoho. Toto je však podľa výskumu jeden zo stopercentných ničiteľov vzťahov.

John Gottman je jedným z popredných svetových manželských  terapeutov. Strávil štyri desaťročia štúdiom párov, aby zistil, čo naozaj spôsobuje nezhody medzi partnermi – a ako tento stav zmeniť. Výsledok? Gottman si všimol jasný vzor medzi pármi, ktoré nezostali spolu. Chcete vedieť, o čo šlo?

Bolo to pohŕdanie. 

Prečítajte si: Najčastejšie problémy súčasných vzťahov: S čím sa nedokážu vysporiadať? Toto sú príčiny ich rozpadu

Bez rešpektu vám vzťah nevydrží

To, že vzťah medzi vami a vaším partnerom rokmi alebo časom ochladol, je do istej miery aj vašou vizitkou. Je veľmi možné, že ste si partnera prestali vážiť alebo vám začal jednoducho liezť na nervy. Presne to neskôr viedlo k vašemu „otrávenému“ správaniu. Konkrétne, prevracaniu očí, štipľavých komentárov alebo zdvíhanie vrchnej pery pri argumentovaní. Partneri si často toho druhého zidealizujú, o to horšie je potom stret s realitou, vysvetľuje známy terapeut. 

Naučte sa spolu žiť

Nebudete asi v živote súhlasiť so všetkým, čo ten druhý povie alebo urobí, no mali by ste sa naučiť s nezmeniteľnými charakterovými vlastnosťami žiť. U väčšiny párov, až 69 percent problémov tvoria práve tie „večné“, naoko nezmeniteľné problémy. Budete sa musieť naučiť robiť kompromisy. Namiesto toho, aby ste cítili zlosť, skúste sa na vec pozrieť partnerovými očami. Pomôže vám to byť počas dialógu viac trpezlivými. Pri vymieňaní názor hovorte o svojich pocitoch, no nezvaľujte vinu na druhého, ani nekritizujte jeho konanie. "Tieto posuny v správaní sú pomerne jednoduché, no naozaj dokážu veci zmeniť," hovorí expert na vzťahy Mike McNulty.