Presunúť na hlavný obsah

Voňavá bomba do domácnosti: Levanduľa dezinfikuje, pomáha zaspať, zbaví váš domov molí a veľa iného!

Bývanie

Nielen, že je vnímaná ako krásny doplnok, levanduľa má mnoho iných účinkov, ktoré vám pomôžu udržať váš domov čistý!

V čom sú jej najlepšie benefity? Predstavujeme vám sedem najlepších účinkov tejto fialovej bylinky, bez ktorej si viac domácnosť nebudete vedieť predstaviť. 

Prečítajte si: Prírodný elixír, ktorý by nemal chýbať žiadnej gazdinke: Buďte štíhla a zdravá vďaka jablčnému octu

1. Zbaví vás molí

Sušená levanduľa je populárnou prírodnou alternatívou proti moliam. Stačí, ak naplníte malé vrecúška levanduľou a vložíte ich do šatníka. Ideálne aspoň tri, každé do inej časti skrine. Nebudete tak musieť používať rôzne nepríjemné insekticídy, ani zbytočnú chémiu. Okrem iného, vaše oblečenie bude stále svieže a čisté, bez hrozby, že by vám ho nahlodali mole. 

2. Dezinfikuje nielen ruky

Levanduľová silica má antibakteriálne vlastnosti, preto je to populárna prísada v rôznych organických a ručne vyrábaných mydlách alebo géloch. Tie gazdinky,ktoré si veci rady vyrábajú samy, nájdu mnohé recepty online. Skúsite?

Mohlo by vás zaujímať: Najdôležitejšie bylinky pre zdravý život: Pomáhajú pri obličkovej a pečeňovej kolike a napravia zlé trávenie!

3. Čistí zeminu

Niektoré štúdie zistili, že ak chcete pestovať kvety, alebo sa chystáte vytvoriť si vlastnú zeleninovú záhradku, nasadenie levanduľe pomôže vašej pôde zbaviť sa ťažkých kovov a rôznych chemických zbytkov v nej. Bez toho, aby sa levanduľa akokoľvek „poškodila“. 

4. Zaženie smäd

Nielen citrón alebo zázvor. Aj levanduľa vám dokáže vyčarovať  maximálne osviežujúcu limonádu plnú chutí. Ako na to? Stačí vám zmiešať levanduľu a cukor, zaliať vodou a citrónovou šťavou, a máte postarané o zahnanie smädu. Vznikne vám limonáda ružovo – fialovej farby, ktorá bude na stole vyslovene žiariť.

5. Skvelý aromaterapeutický pomocník

Levanduľa dokáže upokojiť aj tú najdivokejšiu náladu. Pridajte ju do kúpeľa alebo si vytvorte vlastnú rozmarínovo – levanduľovú kúpeľnú soľ pomocou mixéra. Niektoré ženy nedajú dopustiť ani na pridanie levandule do šampónu, prípadne na masáž sušenou levanduľou problémových partií. Tie sa vďaka fialovému zázraku dokonale prekrvia a ostanú hladšie a pevnejšie. 

6. Uspávací balzam na dušu

Vôňa levandule má upokojujúci, sedatívny vplyv a pomáha zaspať viac ako nezdravé lieky na spanie. Urobte si pred spaním levanduľový čaj alebo si vložte do vankúša sáčik s touto fialovou bylinkou.  

7. Prekrásny doplnok s nádychom vidieku

V aromaterapii sa levanduľa používa na liečbu úzkosti a zlepšuje náladu. Čo tak spojiť príjemné s užitočným? Vyrobte si napríklad efektný levanduľový veniec, ktorý doslova osvieži vzduch a dodá domovu útulnejší ráz. Skúsite?  

Prečítajte si: Koketujte s farbami a z vášho domova sa stane raj na zemi: Detaily v tomto prípade hrajú prím!

- Najčítanejšie -