Cítite sa nahnevaný, keď ste hladný? Vraj je to úplne normálne a toto je skrytý dôvod, prečo
Poznáte ten pocit, keď ste mrzutý, podráždený alebo dokonca až nahnevaný a napokon zistíte, že to má vlastne logické vysvetlenie a to také, že sa musíte jednoducho len najesť? Vedci v tom majú jasno, ide vraj o úplne prirodzený pocit. Čím to ale je?
Hnev z pocitu hladu nie je charakterová vlastnosť
Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že to, že sa cítime nahnevaný alebo pociťujeme zlosť a podobné negatívne pocity, je súčasťou našej podstaty, naša osobnostná črta. Vedci však hovoria jasnou rečou. V momente, ako pocítime hlad, náš mozog vysiela signály, že potrebuje doplniť „palivo“, aby mohol fungovať tak ako doteraz. Čím sme však dlhšie hladnejší a telu nedáme, čo potrebuje, spustia sa v tele procesy, ktoré nijako nedokážeme ovplyvniť. Teda nie je to preto, že takí jednoducho od prírody sme, ale že od prírody je naše telo a psychika tak stavané. Toto je skrytý dôvod, prečo sa to v našom tele odohráva...
Mohlo by vás zaujímať: Pravidelné raňajky do hodiny po prebudení sú alfa a omega pre zdravé telo aj myseľ: Presvedčte sa sami!
Medzi mozgom a glukózou existuje naozaj silná závislosť
Všetko, čo jeme, tuky, cukry, bielkoviny, sú stráviteľné a pretvárajú sa napríklad na aminokyseliny, voľné mastné kyseliny alebo opäť cukry, ktoré sú potom absorbované do nášho krvného obehu. Všetky živiny idú potom do našich tkanív, svalov a ďalších dôležitých oblastí a zabezpečujú pre telo potrebnú energiu. Keď sme hladní, tento proces sa spomaľuje, začneme pociťovať pokles energie, v podstate cukrov. Dôležitý v celom tomto procese je predovšetkým jeden z cukrov, glukóza, pretože ak jej hladina výrazne klesne, mozog sa začne správať ako v stave ohrozenia a vyšle varovný signál. Mozog sa líši od iných orgánov tým, že na svoje správne fungovanie potrebuje práve glukózu ako zdroj energie, ostatné orgány sa spoliehajú na bielkoviny či iné živiny. Ak glukóza neprichádza, mozog sa ocitne v stave ohrozenia. Takže vzťah mozog a glukóza funguje ako pri závislosti.
Čítajte tiež: Čo sa deje v našom tele pri večernom prejedaní? Ak už si ho neviete odpustiť, stavte na tieto potraviny!
Žiadne výčitky!
Ak sa teda cítite nahnevaný, pretože ste hladný, nie je to vaša chyba. Ako ďalší „dôkaz“ môžeme uviesť napríklad aj to, že okrem pocitu hladu sú tu prítomné aj ďalšie pocity a symptómy ako mlhavé myšlienky, slová, z ktorých sa ťažko formulujú súvislé vety. Ak sme skutočne príliš hladní, dokonca sa cítime dezorientovaní. Dôvodom je stále glukóza, ktorej hladina je v tej chvíli dosť mizivá. Takže žiadne výčitky!
Neprehliadnite: Mesiac bez cukru a alkoholu: Čo táto kombinácia dokáže s vaším telom, je priam zázrak!