Presunúť na hlavný obsah

Chcete mať naozaj originálnu vianočnú výzdobu? Upečte si ozdoby vo vlastnej kuchyni!

Bývanie

Zdobíte stromček a nič zo starých dekorácií sa vám nepáči? Možno ste o tom ani netušili, no vianočné ozdoby sa dajú i upiecť. Stačí sa riadiť týmto jednoduchým receptíkom.

Vizovické cesto, z ktorého sa vianočné dekorácie vyrábajú, je akoby modelovacou hmotou. Vyrobíte si z neho naozaj hocičo a postačí vám skutočne len zopár surovín.

Ingrediencie

  • 200 mililitrov vody
  • 10 mililitrov ocotu
  • 450 gramov hladkej múky
  • 1 vajíčko

 
Postup:

Múku si rozdelíme na dve časti, po 200 a 250 gramov. Následne prvých 200 gramov zmiešame s octom a vodou, až kým sa nám nevytvorí jemná kaša.

Postupne pridáme zvyšných 250 gramov múky a vzniknuté cesto miešame, pokým sa nám nevytvorí dokonalá modelovacia hmota, s ktorou sa ľahko pracuje. Hotové cesto uložíme do mikroténového vrecka a necháme 7 až 10 hodín odležať v chladničke. Cesto tak bude ešte pevnejšie a pracnejšie.

Prečítajte si: Tu si vianočnú atmosféru zaručene užijete: Navštívte najkrajšie miesta v Európe počas Vianoc

Po uplynutí dostatočného množstva času ho vyberieme a pracujeme s ním v takom množstve, aké potrebujeme na vytvorenie jednotlivých postavičiek. Je len na vás, čo za ornament sa rozhodnete vytvoriť. Vyskúšajte zapletať vrkôčiky, vytvarovať košíky, Mikulášov či sane.

 

All I want for Christmas is you! #christmas #xmas #kissmas #decoration #accessories #bakeddecorations #heart #gingerbread

Fotka uverejnená používateľom Jo_vita (@jo_vita_ta),

Ak vás fantázia práve opustila, stačí, ak si cesto rozvaľkáte a postupne z neho povykrajujete obľúbené tvary. Všetko následne uložte na plech pokrytý papierom na pečenie, potrite rozšľahaným vajíčkom a vložte do rúry vyhriatej na 50 až 70 stupňov.

Nezabudnite, že jednotlivé kusy sa musia piecť pomaly a to dokonca i niekoľko hodín, až pokým nebudú úplne suché. Po vychladnutí si upečené odzoby skrášlite mašličkou na zavesenie podľa vlastného výberu.

Inšpirujte sa: Voňavé medovníčky k Vianociam neodmysliteľne patria: Tieto mäkkučké perníčky musíte vyskúšať!​

A je to! Najoriginálnejšie vianočné ozdoby, ktoré vám pri dobrom skladovaní vydržia i niekoľko rokov sú na svete.

- Najčítanejšie -