Presunúť na hlavný obsah

Ako zistíte, že práca, ktorú robíte nie je pre vás tá pravá? Spánok vám v tom napovie viac, ako si myslíte

Kariéra

To, že vám mesačne na účet prichádza slušná suma peňazí a nikdy nemáte núdzu o dovolenky či voľné dni ešte nie je zárukou vášho šťastia, a to hlavne pokiaľ ide o výber správneho povolania.

Práca vás v prvom rade musí baviť. Ak si však nie ste istý, či ste sa rozhodli správne a to, čo robíte vás naozaj napĺňa, stačí keď sa zamyslíte nad niekoľkými vecami.

Mohlo by vás zaujímať: Úspešná a ambiciózna Slovenka, ktorá podľahla "concept storu": Takto sa jej podarilo rozbehnúť biznis

Čo vlastne robíte

Ak už ráno vo výťahu smerom na vaše poschodie zažívate pocit, pri ktorom sa dívate do zrkadla a pýtate sa sám seba, čo tam vlastne robíte, niekde je chyba. Podobný pocit by ste už pri príchode do práce určite mať nemali. Vaše podvedomie vám dáva najavo, že sa na podobnú prácu nehodíte a jej vykonávanie vás vonkoncom nerobí šťastnými. Podobne na tom bol i Martin:

Každé ráno som sa čudoval sám sebe, čo vlastne robím. O ôsmej som sa s davom ľudí natlačil do výťahu, pri turnikete som sa pípol a celý deň som vopred dodržiaval presne určenú hierarchiu s pocitom, že tam nepatrím. Som predsa kreatívny človek a nie jeden z milióna. Asi po pol roku som si povedal, že život je naozaj krátky na to, aby som ho trávil niečím, čo mi nielenže nesposobuje radosť, ale núti ma prehodnocovať všetky svoje doterajšie rozhodnutia a dal som hodinovú výpoveď, zdvôveril sa Martin. Možno je aj vo vašom prípade čas a zmenu.

Cítite sa nedocenený

Ak by ste robili niečo iné, určite by si vašu prácu vážili oveľa viac. Každý deň zažívate pocit nedocenenia, vaša práca nikdy nie je dostačujúca a vy sa s očakávaniami svojho šéfa neviete vôbec stotožniť. Problém nie je vo vás, len ste jednoducho omylom zakotvili v zlom zamestnaní.  Nie je vašim poslaním neustále počúvať výčitky a už vôbec nie pokiaľ viete, že sa situácia nikdy nezlepší, rovnako ako Beáta:

Snažila som sa zo všetkých síl splniť očakávania svojej šéfky, no ona mala neustále k mojej práci pripomienky. Brala som nadčasy, aby som stihla dokončiť rozrobené projetky a dotazy, ktorými ma cez deň zasypala, no i to bolo málo, rozpráva Beáta. „Kvôli práci mi stroskotal vzťah a moji priatelia mali dosť neustálych výhovoriek. Nakoniec som si uvedomila, že takýmto štýlom nebudem šťastná nikdy. A nielen ja, ale ani moje okolie,“ dodala teraz už spokojná Beáta.

Prečítajte si: Talentovaná návrhárka Ivana Mentlová: Éra 70.rokov dokáže na ženách vyzerať takto žensky

Spánok robí veľa

Zamyslite sa nad tým, ako sa vám spí noc predtým, než musíte ráno opäť vstávať a ísť do práce.  Máte pokojný, ničím nerušený spánok ako bábätko alebo sa naopak prehadzujete, neviete si nájsť polohu a každú chvíľu sa budíte so strachom, že ste nebodaj prespali budík a dostanete hodinovú výpoveď. Stojí vám to naozaj za to? Podobnú otázku si položila i Eva:

Každé ráno predtým, než som mala po víkende nastúpiť do práce, som sa prebúdzala maximálne vyčerpaná. Stávalo sa mi dokonca, že som sa budila sama od seba skoro každú hodinu, akoby moj mozog nevedel ani na chvíľu vypnúť a moje telo sa bránilo opätovnému nástupu do práce. Moje podvedomie doslova nenávidelo moje zamestnanie a takto mi to dávalo najavo. Problém neskôr prešiel až do chronickej nespavosti, kedy som si konečne povedala, že toto musí skončiť, tvrdí Eva, ktorá dnes pracuje na voľnej nohe a svoj pracovný čas si prisposobuje vlastným potrebám.

Obedy s kolegami či firemné párty sú vám ukradnuté

Dobré vzťahy na pracovisku vám ani zďaleka nič nehovoria a hneď ako odbije päť hodín, už vás nie je. Chcete sa čo najskôr dostať z toho bludiska nepríjemných pocitov, stagnácie a ideológie, s ktorou sa nestotožňujete. Prečo by ste s luďmi z daného prostredia mali tráviť aj svoj voľný čas, máte ich predsa dosť v práci. V takomto prípade je viac než len jasné, čo by ste mali pre vlastné dobro urobiť a rovnako to pochopil aj Dano:

K nikomu z práce som si nevedel vytvoriť bližší vzťah. Pomaly, ale isto som si uvedomoval, že všetkých svojich blízkych priateľov poznám z vysokej či strednej a s kolegami z práce som sa ani neunúval nadviazať kontakt. Ako sa neskôr ukázalo, problém tkvel v tom, že sme si v podstate nemali čo povedať. Ja som bral prácu len ako zdroj peňazí a ich idealistické reči ma nezaujímali. Keď som však ako jediný s nezáujmom vynechal letnú party, konečne som si uvedomil, že chyba nie je vo mne, len tam zrejme jednoducho nepatrím, priznáva Dano.

Inšpirujte sa: Modelka Zuzana Stráská o TOP momentoch kariéry a úlohe ambasádorky súťaže Schwarzkopf Elite Model Look

Máte radi svoju prácu?

spolu hlasovalo 225 ľudí

- Najčítanejšie -