Presunúť na hlavný obsah

Uprednostňovať jedno dieťa pred druhým je zásadná chyba: Takéto následky môže vaša výchova zanechať do budúcnosti

Rodinné vzťahy

Každé dieťa je svojím spôsobom výnimočné a zaslúži si lásku. Jej neférové prerozdelenie však má svoje následky.

Všetko úsilie je preč

Dieťa, ktoré sa necíti rovnocenne v porovnaní so vzťahom, ktorý prechovávate k jeho súrodencovi, má často tendenciu na všetko postupne zanevrieť. Teória o tom, že sa v podstate netreba zbytočne snažiť, keďže si to aj tak nikto nevšíma, sa naplno prejaví hlavne v období dospievania, kedy už váš potomok svoju averziu voči tejto neférovosti v správaní nedokáže viac vydržať. A tak sa možno i nadané a ambiciózne dieťa zbytočne uzavrie do seba.

Túžba po pozornosti nikdy neskončí

To, čo sa v detstve prejavovalo ako bežný pocit nedocenenosti zo strany rodičov, sa ľahko pretaví i do dospeláckeho života. Vaše dieťa môže v sebe i v budúcnosti podvedome stále prechovávať pocit menejcennosti, ktorý dokáže vykompenzovať len neustálym bojom o pozornosť každého vo svojom okolí. Či už pôjde o prístup vo vzťahu k priateľom, kolegom alebo známym.

Prečítajte si: Vaša dcéra prechádza prvým ťažkým rozchodom: Týchto 7 rád by ste jej ako správna matka mali predať

Sebavedomie je dávno zabudnuté

Čo ale vášmu dieťaťu svojím správaním vo veľkej miere odoberiete, je hlavne kus sebavedomia. Deti rady počúvajú, že sú šikovné, chytré a nadané. Budujú si tak vieru v seba samých a svoje schopnosti. Ak však celé detstvo budú porovnávané s niekým, kto je zakaždým lepší, krajší a hodnotnejší, o sebavedomí v budúcnosti nemôže byť ani reč.

Nevraživosť  medzi súrodencami narastá

O čo však vaše dieťa príde v prvom rade, je nenahraditeľné súrodenecké puto. Vaše uprednostňovanie jedného potomka pred druhým sa prejaví v budúcej nevraživosti až nenávisti, ktorá sa už len ťažko bude dať napraviť. Namiesto súrodencov, ktorí sa podržia v dobrom aj v zlom, sa vaše deti zmenia na neustále súťažiacich rivalov bez štipky emócie voči tomu druhému.

Inšpirujte sa: Vo výchove svojej jedinej dcéry som urobila túto nesprávnu vec: Kvôli tomu má dnes pocit, že sa svet točí len okolo nej

Nič nie je dosť dobré, ani nikdy nebude

Ak sa vášmu dieťatu v budúcnosti aj niečo podarí, nikdy si vďaka vašej nerovnocennej výchove nebude pripadať dosť dobré. Či už pôjde o úspechy v práci alebo len bežné osobné víťazstvá, stále tam niekde v kútiku mysle bude striehnuť prízrak minulosti, ktorý vaše dieťa nenechá v predstave, že dokázalo niečo, čo sa len tak nevidí.

Rodina nie je útočiskom

Práve vašou výchovou a poukazovaním na rozdiely medzi deťmi a ich hodnotou vo vašich očiach, môže to znevýhodnené nadobudnúť pocity, ktoré ho privedú až k myšlienkam o opustení domova. Nikto nechce žiť tam, kde si ho nevážia a neustále mu na lepšom príklade pripomínajú všetky jeho chyby. Nedovoľte, aby vaše správanie narobilo podobné škody.

Nenechajte si ujsť: Svoju sestru som nepozvala na svadbu: Nikdy by som však neverila, že jej pomsta bude vyzerať takto...

Prehnaná snaha pri vlastných deťoch

Deti, ktoré si v detstve prešli niečím podobným sa ako praví dospeláci snažia hlavne o to, aby ich vlastní potomkovia boli od podobných vecí čo najviac ukrátení. Avšak až prehnaná starostlivosť, rovnocenné prerozdeľovanie a každodenný boj o to, aby všetko vždy bolo v rovnováhe, tiež nie je zdravé. Venujte preto obom svojim deťom rovnakú pozornosť a predíďte tak podobnému vývinu situácie.

Stalo sa aj vám, že ste uprednostňovali jedno dieťa pred druhým?

spolu hlasovalo 109 ľudí

Áno
50
Nie
59

- Najčítanejšie -