Presunúť na hlavný obsah

Ako naučiť dieťa chodiť na nočník? S touto metódou to skutočne zvládenete za päť dní!

Feminity

“Odplienkovávanie” patrí medzi najzásadnejšie predelové obdobie nielen v živote vašej ratolesti, ale celej rodiny. Predsa len, naučiť drobca dobrovoľne sa pýtať na nočník, môže dať naozaj zabrať. Navyše, ak približne rok a pol žil v predstave, že sa “to” predsa robí do plienky.

Deti “supermatiek"

Aj vy sa na detských ihriskách stretávate s otázkami typu: “Koľko má ten Váš? Hmm, dva roky? A ešte stále má plienku? To naša Hanička je bez nej od šiestich mesiacov.” Buďme k sebe úprimné. Nie je nič horšie, ako keď vonku stretnete mamu “porovnávačku”. Takú, ktorej dieťa prvé lozilo, chodilo, hovorilo, či ako inak, nepoužívalo takmer vôbec plienočky. Jednoducho natrafíte na ratolesť dokonalej matky. A potom pozriete na toho vášho dvojročného drobca s plienkou a neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Áno, uznávame. Bezplienkovou metódou dokáže dieťa bez plienok fungovať v rannom veku. Avšak, nemá to s uvedomením si “konania” zatiaľ nič spoločné. Je prirodzené, že bábätko vykonáva potrebu najčastejšie po prebudení, takže sa akčnej mamičke podarí niečo zachytiť do nočníka. No, kým dieťa samo nepochopí, čo robí, nemá cenu sedenie na nočníku trénovať. 

Kedy je najvhodnejší čas? 

“Prepojenie medzi mozgom, nervovou sústavou a svalmi, ktoré sa podieľajú na zadržaní, či vylučovaní, nie je ešte dostatočne zrelé. Práve preto je posádzanie na nočník v takomto štádiu vývinu úplne zbytočné. Obdobie, kedy si to dieťa dokáže naozaj spojiť, prichádza približne okolo 18 mesiaca života,” hovorí pediatrička s dlhoročnou praxou MUDr. Iveta Herbanská.

Práve medzi 16.-18. mesiacom veku sa schopnosť udržať to, čo treba začína zlepšovať. Rozdiely sú však aj v pohlaví. Naozaj platí, že dievčatká sa zbavujú plienok o niečo skôr ako chlapci. Približne okolo druhého roku, je už dieťa schopné rodiča upozorniť, že potrebuje ísť na nočník. “V tomto období sa zdokonaľuje koordinácia uvedomenia si pocitu na močenie a ovládanie svalstva,” vysvetľuje Herbanská. 

Ak sa to však vašej ratolesti nepodarí vždy včas, vôbec sa tým netrápte. “Nehody” k tomuto veku jednoducho patria a bez nich to nepôjde. 

5-dňová “odplienkovacia” metóda

1. deň 

Dieťaťu vezmite plienku a vysvetite mu, že odteraz bude fungovať bez nej. Treba mu povedať, že plienočka sa dáva už len na spanie a cez deň treba nahlásiť, že potrebuje ísť na nočník. Rovnako mu ukážte, že môže použiť aj toaletu. Postačí ak si zaobstaráte detský nadstavec. Akcia vyvoláva reakciu, takže dieťa sa do pár minút určite pociká. Rozhodne ho nekarhajte. Vysvetlite mu, že rozumiete, že sa niečo stalo, je mokré, pravdepodobne sa cíti nepríjemne, ale nabudúce to spolu zvládnete. Vyzlečte ho, posaďte na nočník a dajte mu čisté oblečenie.

2. deň

Ráno hneď po prebudení položte dieťa na nočník. Treba mu z toho vytvoriť rituály. Ak máte problém udržať ho sedieť, čítajte mu knižku, rozprávajte sa, či spievajte pesničky. Jednoducho mu treba túto činnosť spríjemniť. Rovnako postupujte po každom jedle, vypití väčšieho množstva vody, či akčnej hre. Ak sa aj stanú “nehody”, nikdy to dieťaťu nevyčítajte. Nerobí vám to napriek. 

3. deň

Postupujte rovnako ako prvé dva dni, avšak na prechádzku, či ihrisko si nezabudnite pribaliť náhradné oblečenie. Zostaňte s dieťaťom aspoň tri hodinky vonku a ukážte mu, že aj tu dokáže fungovať bez plienky. Nezabudnite sa ho však pravidelne pýtať, či mu netreba cikať. Ak povie že áno, okamžite reagujte. 

4. deň

Dieťa si ráno po prebudení automaticky sadá na nočník. Začína vopred hlásiť, že “ciká”. Toto sú okamihy, kedy nešetrite chválou. 

5. deň

Pokračujte ako predchádzajúce dni. Avšak pred poobedňajším spánkom posaďte dieťa na nočník a keď urobí, čo treba, dajte ho spať už bez plienky. Váš drobec je v tejto fáze pripravený zobudiť sa naozaj v suchu. 

Nezabudnite, dieťa nikdy nestresujeme neúspechom, ale chválime ho aj za samotné pokusy. Pre našich najmenších je skutočne najdôležitejšia podpora, povzbudenie a láska. Ak budete “odplienkovávanie” brať s nadhľadom vy sama, pôjde to oveľa jednoduchšie. Lebo tu naozaj platí: “Šťastná a spokojná mama, šťastné a spokojné dieťa."