Presunúť na hlavný obsah

Vety, ktoré by ste svojim prváčikom nikdy nemali hovoriť: Týmto im podkopávate sebavedomie už v ranom veku

Feminity

Aj keby vás deti skutočne nahnevali sú slová, ktoré by z vašich úst na svoju adresu nikdy nemali počuť. Nejde o vulgarizmy, ale o bežné vety, ktoré sa stali akousi prirodzenou súčasťou nášho dospeláckeho, výchovného slovníka.

Slová majú čarovnú moc. Dokážu nás potešiť, ale aj veľmi raniť. Možno budete prekvapení, no niektorí ľudia si negatívne výroky ostatných, nesú vo svojom vnútri roky. Najzraniteľnejšou skupinou, sú detičky vo veku šesť až sedem rokov. A práve s prvým sadnutím si do školských lavíc, sa často spustí lavína problémov. Preto tieto vety, deťom rozhodne nehovorte. 

Neprehliadnite: Zoznam vecí, ktoré po vás deti najviac opakujú: Dávajte si pozor na to, čo pred nimi robíte!

Prestaň, lebo sa ti deti budú smiať.

Na prvý pohľad úplne nevinné konštatovanie sa pre malého prváčika, môže stať skutočnou nočnou morou. Kým pre trojročné deti, je to niečo, čoho dôsledok vlastne nikdy nezažili, pre prváčika to už môže byť prežitá realita. Dokonca aj detské posmievanie, je vážnym problémom. Ide totiž o formu šikany. Ak sa daná situácia adekvátne nerieši, pre malé dieťa sa zdanlivo banálny problém, môže premeniť na veľkú traumu. ”Dieťa je frustrované, cíti sa utláčané, nedocenené. Toto nemá priaznivý vplyv na jeho ďalší rozvoj a vývin,” hovorí klinický psychológ Mgr. Martin Miler. 

Pozri, aká je Hanka šikovná a ty to ešte nevieš.

Uvádzanie rovesníkov alebo starších súrodencov, ako žiarivých príkladov toho, čo všetko dokážu je veľká chyba. Deti v tom najzraniteľnejšom veku - šesť, sedem rokov sa totiž snažia robiť všetko, čo najlepšie. Avšak je prirodzené, že im občas niečo nejde. Takýmito slovami ich môžete skutočne zraniť. ”Jediné, čo tým docielite je, že sa dieťa bude cítiť menejcenné. Navyše to môže samozrejme vnímať, ako istú formu posmechu. Toto je naozaj veľmi tenký ľad a takýmto vetám sa treba vyvarovať,” dodáva Miler. 

Radšej to nechytaj, lebo to pokazíš.

Máte pocit, že vaša ratolesť je občas trošku nešikovná? Hlavne to svojmu dieťaťu nehovorte takouto formou a pri každej príležitosti. Áno, aj toto môžu naši najmenší, vnímať ako formu posmechu. ”Sebavedomie dieťaťa tým znížite úplne na dno a časom môže mať pocit, že je lepšie, keď nebude robiť vlastne nič,” hovorí Miler. A to veru nie je cieľ žiadneho rodiča.

Neplač, veď sa nič nestalo.

Keď dieťa spadne, buchne sa alebo si nejako inak ublíži, takmer každý rodič reaguje rovnko. Vetou: ”Neplač, veď sa nič nestalo.” A to je práve chyba. Je veľmi dôležité deťom potvrdiť danú emóciu, že ich to môže bolieť, že sa môžu zľaknúť a je to v poriadku. Inak by časom mohli nadobudnúť pocit, že to čo cítia, treba potláčať. 

Pri deťoch si aj my dospelí, musíme skutočne dávať pozor na jazyk. Nezabúdajte, že aj obyčajnými slovami dokáže naozaj ublížiť. Veta, ktorá by však nemala chýbať vo vašich denných rozhovoroch je: "Ľúbim Ťa." Pretože deti na to, aby boli šťastné, potrebujú lásku, silné zázemie a pocit istoty.