Môj otec je žena: Nikto by nečakal, ako som sa s tým vyrovnala...

V tejto rodine nastal skutočne nečakaný zlom. Otec sa zmenil na ženu, ktorou celý život chcel byť. Doslova zo dňa na deň. To, aká rana to bola pre najbližších, asi netreba ani hovoriť. Jeho dcéra s obavami priznáva – môj otec je žena.

Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia

Pre samotného otca to však bolo rovnako náročné, ako pre pre všetkých členov rodiny. Svojim rozhodnutím vyjsť s pravdou napovrch, musel zmeniť všetko, čo doteraz v živote poznal. 

Roky žil v klamstve

53 ročná Jane je úspešnou novinárkou a konzultantkou. Žije so svojou manželkou, ktorú si zobrala ešte ako muž. Má s ňou dve deti. Jane bola totiž ešte pred rokom Johnom. Je jednou zo 6 miliónov ľudí v Anglicku, ktorým bola diagnostikovaná pohlavná dysfória. ”Je to stav, pri ktorom telesná schránka nesúhlasí s rodom a pohlavím, ktorým sa človek cíti byť vo svojom vnútri. Ide o jav bežne známy ako transexualita,” vysvetľuje Mgr. Martin Miler, klinický pschológ.

Rodina to prijímala ťažko

”Áno, stratila som muža svojho života a pamätám si na ten okamih, keď som plakala nad zásuvkou s jeho spodnou bielizňou. Je to tá istá forma smútku, ako keď odíde navždy z vášho života blízky človek,” hovorí Sára. A hoci sa jej muž zmenil na ženu, po tom čo sa s tým vnútorne vyrovnala, rozhodla sa s ním zostať. Jednoducho ho stále milovala. Zmena pohlavia bola pre Johna veľká vec. Celý život chcel byť ženou, no až po 50 - tke sa odhodlal a povedal o tom svojej rodine. Už viac nechcel žiť v klamstve.

Stále je to môj otec

Najväčší strach mal John z toho, že stratí milovanú dcéru. Vždy bol na ňu veľmi naviazaný a vôbec si nedokázal predstaviť jej reakciu. 17 ročná Anna, však prijala tento fakt viac ako dobre. ”Mám otca, ktorý je žena, no stále ho ľúbim rovnako. Vždy ho budem volať otec a na tom sa nič nezmení." Aj keď Anne dlhšie trvalo, kým otca pochopila, dnes mu pomáha s výberom vhodného make -upu i oblečenia. Chce, aby vyzeral naozaj žensky. Vie, že jej otec to nemá rovnako ako ona s mamou, v tomto období najľahšie. Musí sa naučiť správať ako žena, berie hormóny, aby mu narástli prsia, navštevuje hlasovú terapiu, aby zmenil svoj hlas na ženský. Jeho dcéra ho vo všetkom podporuje a stojí pri ňom. ”Som šťastná, že otec bude konečne sám sebou. Bude žiť tak, ako to vždy chcel,” hovorí Anna.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
NM

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba